Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Parçalı Bulutlu

Alevi ile Sünni Evlenebilir mi?

17.11.2018
487
A+
A-

Bu konuda çok çeşitli görüşler ileri sürülebilir. Ama soru tehlikeli bir soru olup, Alevi ve Sünni ayrışmasını körükleyebilecek kadar tehlikeli bir sorudur.

Bu konuda önce şurdan başlamak gerekir. Alevilik nedir. Detaylara girmeden kısaca alevilik, peygamber efendimiz (S.A.V) reddetmiyorsa, Sünnetin dışına çıkmıyor, kuranın ana çerçevesinden uzaklaşmıyorsa, namaz+oruç+zekat+hac+kelime-i şahadet konularında görüş farklılığı yoksa aleviliğin bir mahsuru yoktur. Alevilik Hazreti Ali (R.A) ‘yi sevmek ile eş değer bir durum olmaktadır.

Peygamber Efendimizin şu hadisini hep birlikte hemen hatırlayalım.

“Ümmetim yetmiş iki fırkaya ayrılır, onlardan sadece biri kurtuluş ehlidir.” diye buyurdu. Bunların kimler olduğu sorusuna, “Bunlar cemaatte olanlardır.” buyurdu.(Ahmed b. Hanbel, 3/145; Zevaid, 6/226). Diğer bir rivayette “Bunlar benim ve ashabımın üzerinde bulunduğu yolda olan kimselerdir.” manasındaki ifadeye yer verilmiştir.

Demek oluyor ki çok tehlikeli bir dönemdeyiz, yanlış ve farklı yollara sapmak insan için şu devirde gayet mümkün. Müslüman, İslâm dininin bütün kesin hükümlerini kabul edip hiçbirisini reddetmeyen kimsedir. 

Niyetimiz alevilik ve Sünnilik tartışmasını canlandırmak değildir. Kimsenin inanışını yargılamak da değildir. İslami açıdan uygun olanı zikretmektir. Dinsizlik akımlarının bu kadar cereyan ettiği bir dünya da dini anlamda ortak paydayı paylaşmayan insanların evlilik gerçekleştirmesi, doğacak nesillerin dinden uzak olmasına zemin hazırlar.

Sonuç olarak alevilik hususu, İslâm dininin bütün kesin hükümlerini kabul edip hiçbirisini reddetmiyorsa evlilik olur.” Fakat, islam dininin bütün hükümlerini kabul etmiyorsa, o zaman şu hükümleri hatırlamak da fayda var,

Kendisinin Hristiyan veya Yahudi olduğunu söyleyen bir kadınla evlenemek caizdir; yapılan nikah geçerlidir. Ancak kimliğinde Hristiyan yazdığı halde kendisi ateist olan bir kadınla evlenmek caiz değildir.

Müslüman kadın ve erkek, müşriklerle evlenemez. Müşrik kadın, Allah’a başka şeyleri ortak koşan, kadındır.

Allah hepimizi ona ortak koşmayan, tam olarak müslüman olan ve müslüman olarak yaşantısını sürdüren insanlarla karşılaştırmayı bizlere nasip etsin.

Selam ve Dua ile…..

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.