Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Parçalı Bulutlu

Allah İçin Yapılan Bir Evlilik Cennetten Bir Tattır

12.01.2019
284
A+
A-

Allah İçin Yapılan Evlilik Cennetten Bir Tattır

Sevgili Peygamberimiz(s.a.v) bir hadisi şeriflerinde ‘’Nikah benim sünnetimdir. Kim benim sünnetimle amel etmezse benden değildir. Evleniniz! Zira ben, diğer ümmetlere karşı sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim. Kimin maddi imkanı varsa hemen evlensin. Kim maddi imkan bulamazsa nafile oruç tutsun. Çünkü oruç. Onun için şehveti kırıcıdır.’’ Buyuruyor. Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Allah’tan aldığı emirler gereği her ayeti olduğu gibi bize aktarmış ve kendi de bizzat yaşayarak Kuran ahlakının nasıl olmasını gerektiğini bize göstermiştir. Peygamberimizin yapmış olduğu önemli faziletlerden birisi de evlilik akdidir. Evlenmek farz değil diyeceksiniz lakin evlilik Peygamberimizin belirttiği gibi kuvvetli bir sünnettir. ‘’Peygamberimiz kim benim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir’’ buyuruyor. Peygamberimizin yaptığı her işte çok büyük hikmetler olduğunu düşünerek yapmamız gereken onun sünnetini hayata geçirmek ve amel etmektir.  O halde gücü yetenin evlilik akdini geciktirmemesi ve Allah rızası için evlenmesi gerekir.

Allah Rızası İçin Yapılan Evlilikte Cennetten Bir Tat Vardır

Dinimizin olgunluğa ulaşmasında ve kamil mümin olmamızda evliliğin önemli bir rolü vardır. Zira bekar bir insan her zaman için noksandır. Şehevi duygularını özellikle bu devirde yalnız bastırmak oldukça güçtür. Ayrıca kişinin yalnızken göstereceği sabır, yapacağı ibadet evliyken yapacağı ibadet ve sabırla bir olmaz. Evlilikle birlikte sorumluklar da artmıştır. Kişinin tek başına alacağı sevap ve sabırla evliyken alacağı sevap asla bir değildir. O yüzden bu fazileti kaçırmamak için gücümüz yerindeyken evlenmeye gayret göstermeliyiz. Ayrıca evlenmek çocuk sahibi olarak vatana ve millete imanlı ve ahlaklı evlatlar yetiştirmek için çok önemlidir. İslamiyetin güçlenmesi için imanlı çocuklar yetiştirmek kadar faziletli bir iş yoktur. Bu da ancak evlilikle mümkün olur.

Allah rızası için yapılan evlilikte cennetten bir tat vardır. Çünkü Allah Hz Adem ile Hz. Havva annemizin evliliklerini cennette yapmıştır. Bu açıdan Allah için yapılan evlilik cenneti yaşamak kadar güzel bir tat verir insana. Evlilik bu dünyada cennetin küçük bir halini yaşamaktır. Allah rızası için yapılan evlilikler bu dünyada cenneti yaşatacağı gibi öteki dünyada da daha güzel bir şekilde devam edecektir. Ahirette hiç kimse tek başına kalmayacaktır. Orada bu dünyadaki gibi eşimizle çoluk çocuğumuzla birlikte olmaya devam edeceğiz. Bu açıdan evlilik aynı zamanda bir emanettir ve bu kutsal emanete sahip çıkmak, emek göstermek gerekir. Cennet ucuz değildir. Cenneti hak etmek için de gayret göstermek, emek vermek gerekir. Bu bakımdan eşimizle, çoluk çocuğumuzla imtihan edileceğimizi de unutmamak gerekir. Evlilikteki sabrın hikmeti böyle durumlarda anlaşılacak. Belki Allah istediğimiz gibi bir eşler vermeyebilir ya da çocuklarımızla imtihan edilebiliriz. Tüm bunların idrakına vararak Allah için sabırlı olmamız gerekir. Bu sabrımızın neticesinde çok büyük ecirlere ulaşacağımız da aklımızdan çıkarmamız gerekir. Hepimizin cennete yaraşır şekilde amel etmesi ve eşimiz ve çoluk çocuğumuzla bu dünyada cenneti yaşayabilmek ve ahirette devam etmek dileğiyle…

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.