Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Rüzgarlı

ALLAH ile kandırmak_2

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
03.03.2019
219
A+
A-

Es-Selamü Aleyküm sevgili okurlar. (Buradaki bilgiler özettir.)

Pakistan’da bir cemaat var: Minhacül Kur’an diye. Kurucusu Tahir’ül Kadri. Eğitim kurumları var. Kendisi kurtarıcı Şeyhül-İslam gibi davranıyor. Bildiğim kadarıyla, gerek modern gerekse medrese gibi geleneksel dini eğitim kurumlarından da geçmemiş. Ancak öyle veya böyle cemaat lideri olmuş.

Bir gün bir rüya görmüş. Rüyasında Peygamber Efendimiz suratı asık bir şekilde Kadri’ye bakıyormuş. Sormuş

-Neden yüzünüz asık? Önce söylemek istememiş sonra şöyle bir sitem işitmiş,

-Ben Pakistan’ı terk edeceğim. Kadri’nin başından aşağı bir kazan kaynar su dökülmüş. Sabaha kadar yalvarmış, yakarmış.

-N’olur bizi terk etme. Bizi ümmetinden say. Güç bela ikna etmiş ama bir şartla.

-Sizin yöneticileriniz o makamları hak etmiyor. Onları başınızdan indirin. Yoksa Pakistan’ı terk ederim.

*****

Gördüğünüz gibi paralel devlet yapısı sadece Türkiye’ye has bir oluşum değil. Her ülkenin kedine has paralel yapılar oluşuyor. Yani dinler siyasete alet edilebiliyor. Hatta dinler teröre bile alet edilebiliyor.

İslamı referans alan bu türlü oluşumlar, ya tefsirsiz ayet okurlar ya da genç anlayışlara yönlendirmek için cımbızla seçilmiş hadis okurlar. Doğru bilgilerle yanlışa sürüklerler. Çünkü doğru bilgiler daha inandırıcı olur.

Mesela: “O halde, hürmetli aylar çıkınca artık öbür müşrikleri nerede bulursanız öldürün, onları yakalayıp esir edin, onların geçebileceği bütün geçit başlarını tutun.” Tevbe Suresi 5. ayet. Burada ayetin tamamı yok. Bu ayeti iyice öğretip başka insanları hatta Müslümanları müşrik ilan eden bir anlayış ile terörist üretmek mümkün. Ayetin geri kalanı şöyledir: “Eğer tövbe eder, namaz kılar, zekât verirlerse onları serbest bırakın. Çünkü Allah gafurdur, rahîmdir.” Bu ayete tefsirsiz bile baksak namaz ehlinin öldürülmesi yasak. Bir delili ayete dayandırırken öncelikle tefsiri ile bakmak lazım. Ayetin nüzul sebebini ve kapsamını iyice öğrenmek lazım. Bunların kendine has ilimlerini öğrenmek lazım. Lazım da lazım. Bizim ömrümüz yetmez. Bu yüzden Ehli Sünnet alimlerin kaynaklarına bakmak en kestirme yoldur.

DEAŞ bile diğer Müslümanları uyduruk sebeplerle mürted (dinden çıkmış) ilan edip öldürmüştür. Bazı Arap ülkelerinde de aynı gerekçelerle idam uygulanmaktadır. Buradaki bozuk itikatlı insanların yegane amacı siyasi güç elde etmek veya elde edilmiş siyasi gücü kaybetmemektir. Şeytanın amacı ise bozuk İslam anlayışının yaygın hale gelmesidir.

Fatır suresi 5. ayet: “Ey insanlar! Allah’ın bildirdikleri gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi alıkoymasın ve dikkat edin şeytan sizi Allah kelimesi ile aldatmasın!”

Soru: Aradaki fark nasıl anlaşılır? Yani birinin bizi ALLAH ile aldattığını nasıl anlayacağız?

Cevap: Öğretilen şey İslam anlayışına ve şartlarına uymuyorsa o iş batıldır. Bir diğer yöntem ise öğretilen şey dünyaya mı hizmet ediyor İslam’a mı? Bunları sorgulamak lazım.

Hayır dualarınızı esirgemeyiniz.

Mustafa Erol

islamievlilik.net

YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.