Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Allah ile Kandırmak

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
17.02.2019
317
A+
A-

Es-Selamü Alyküm sevgili okurlar.

Malumunuz üzerine İslam dünyası bir türlü birlik olamadı. Her bir taraftan hem inanç ile, hem siyasi yollarla Müslümanlar bir şekilde felç ediliyor. Kendilerini hak yolda göstererek başka insanları kandırıyorlar. Özellikle kanı kaynayan gençleri tuzaklarına düşürüyorlar.

Eee. Ne de olsa şeytanın en usta işi ALLAH ile kandırmaktır.

Her meşrep kendi doğrusuna inandırmak için sıkça kullandığı ayet ise: En’am Suresi 116. ayet “Eğer yeryüzündekilerin çoğunluğuna uyarsan seni Allah yolundan saptırırlar. Çünkü onlar sadece «zann»a uyarlar ve saçmalarlar.”

Halbuki bu ayette yeryüzünde yaşayan tüm insanlar kastediliyor. Dünya üzerinde -istisnai dönemler hariç- kafir sayısı daha çok olmuştur. Hatta dünya üzerinde iktidar veya süper güç Müslümanlar olduğu dönemde bile bu böyle olmuştur. Yani dünya üzerinde kafirlerin çokluğu onların dinini hak yapmaz. Tersini düşünecek olursak, Müslümanların miktar olarak azlığı İslamın gerçek dışı yapmaz. Bu ayette kastedilen budur.

Bu ayeti tefsirsiz bir şekilde bodoslama okuyan genci zehirlemek çok kolay oluyor. Bu ayetle sahte şeyhlere, sahte mehdilere, sahte peygamberlere, sahte hocalara tabii olan bir çok Müslüman görürsünüz. Hele bir de bu sahte mihraklar İslam düşmanları tarafından maddi imkanlar ile desteklenince çevresi daha da genişliyor.

Bu durumda ne yapacağız?

Resulullah Efendimiz Muhammed (s.a.v.)“Ümmetim dalalet üzerine birleşmez. Öyleyse bir konuda ihtilaf olduğunu gördüğünüzde sevad-ı azama (büyük çoğunluğa) tâbi olun.” (İbn Mace, Fiten, 8)

Günümüzde İslamda büyük çoğunluk Ehli Sünnet alimlerinin hükümleri üzerine ittifak etmiştir. (Bu tabiri siyasi amaçla kullanılan terim olan sünnilik gibi anlaşılmaması gerekir.) İtikadi ve ameli hususlardan bahsediyoruz. Yani inancımızı ve ibadetlerimizi nereden ve nasıl doğru şekilde öğrenebileceğimize adres gösteriyorum.

Dikkat ederseniz ülkemiz Türkiye’de çok kıymetli ehli-sünnet alimler yetişmektedir. Bu alimlerin bir kısmı yurt dışına İslam ilimlerini daha fazla öğrenmeye gider. Geldiklerinde radikal çıkışlar yaparlar. Ne Kur’an’a, ne Sünnet’e, ne Sahabilere, ne de alimlerin fikir birliği yaptığı hususlara hiç uymaz.

İslam İlimlerini geliştirmek için gittikleri ülkelerde tarih içerisinde ümmeti gruplaşmaya düşüren bütün ilimleri öğrenip hakmış gibi gelip memlekette satmaya çalışırlar.

Bu da benden size uyarı olsun.

Hayır dualarınızı esirgemeyiniz.

Mustafa Erol

islamievlilik.net

YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.