Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Parçalı Bulutlu

Allah’ı Zikretmenin Önemi

23.01.2019
397
A+
A-

Allah’ı Zikretmenin Önemi

‘’Kulum beni andığı, dudakları benim adımı söyleyerek kıpırdadığı zaman ben kulumla beraber olurum.’’

Zikir Allah’ı her an hatırlamak ve onu daima hatırda tutarak ondan bir an bile gafil olmamaktır. Allah’ın vermiş olduğu nice nimetlere karşı zikir bir şükür vesilesidir aynı zamanda. Zikir Kuran’da pek çok yerde geçmekte ve farz kılınmaktadır. Manevi iklimlerde ilerlemek isteyenler için zikir yükseliş ve bir anlamda miraca çıkıştır. Allah’u Teala’nın en çok sevdiği amel bir kulun Allah’ı anarak ölmesidir. Zikreden ağzı dualı kişi Allah katında çok değerli bir kuldur. Allah zikreden kulunu melekleri katında över ve Allah’ta o kulunu unutmayarak onu anar ve daima onunla birlikte olur. Zikri çoğaltan ve her an Allah’la birlikte olan kişi artık Allah’ın himayesi altındadır. Öyle ki Allah o kişinin duyan kulağı, söyleyen dili, yürüyen ayağı olur. Yaptığı her işte Allah kuluyla beraber olur.

‘’Kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur’’ (Rad suresi 28. Ayet)

Kalbimiz gün içinde çeşitli şekillere girerek pek çok olumsuzluklarla dolar. Tedavi edilmediğinde kalp de pek çok hastalıklar cereyan eder. Kalp hastalıklarından kurtulmanın en etkili yolu Allah’ı çokça zikretmektir. Allah’ı çok zikretmek kalbin yumuşamasına, huzura ermesine vesile olur. Hal böyle olunca kalpte kötü duygular yer bulamaz. Bunun yerine iyilikler, güzellikler kalpte yer alır.

Allah sesini yükseltmeden boyun büküp yalvararak kulunun Kendisini anmasını ister. Allah’’ siz beni anın ben de sizi anayım buyurur. Bir kul için ne büyük bir müjde. Allah tarafından anılmak, değer verilmek ve daima Allah ile beraber olmak. Allah hiçbir zaman gafillerden olmamamızı her an O’nu anmamızı istiyor. Karşılığında da muhteşem bir iç huzuru ve öteki alemde ahiret yurdunda başta cennet olmakla birlikte, Cemalinle müşerreflenmeyi ve daha pek çok ecir ve mükafatı vadediyor. Allah’ı zikreden kulun dünyalık işleri de Allah tarafından kolaylıkla hallediliyor. Belirttiğimiz gibi Allah’ı zikreden bir kulun Allah yürüyen ayağı, eli, dili oluyor ve ona her durumda bir çıkış yolu göstererek onu hiçbir zaman yalnız bırakmıyor. Hal böyle olunca neden Allah’ı zikretmekten gafil olalım, zikri neden gereği gibi yerine getirmeyelim? Allah’ı zikreden ve Allah tarafından sevilen ve değer verilen kullar olmak dileğiyle…

 

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.