Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13 °C
Sağanak Yağışlı

AŞK ACISI ÇEKENLER OKUSUN

01.07.2019
1.896
A+
A-
AŞK ACISI ÇEKENLER OKUSUN

Mevlana Kelimesinin Anlamı,

    Aşk, sonucu, yok olmaktır. Önemli olan hakikatte kaybolmaktır. Gerçek sevgilide kaybolmak ve yok olmaktır. Yok olmaktan kasıt onunla bütünleşmektir.

Mevlana Celaleddin Rumi, neden kendine MEV-LA-NA demiştir. Önce bundan başlayalım.

MEV: Farsça’ da “YOK” anlamındadır. LA: Arapçada “YOK” anlamındadır. NA : Eski Türkçe’de “HİÇ” anlamındadır. Mevlana Celaleddin Rumi nin kendisine MEVLANA denmesinin nedeni de Allah aşkından yanarak artık kendisinin bir hükmünün kalmadığı, sadece Allah ile dolu olduğundan yokluk makamına ulaştığı için MEVLANA=HER DİLDE YOKLUK anlamına gelen MEVLANA adını almıştır.

AŞK ALLAHIN SIFATLARINDANDIR…

Aşk insanoğlunun sadece karşı cinsler arasında yaşanan bir duygudan ibaret değildir. Aşk kadim ezelidir, Adem’den önce de vardır ve belki de bir çoğunuz yeni öğrenecek; Aşk Allah’ın sıfatlarındandır. CENAB-I AŞK denmesinin nedeni de budur.

VAROLUŞ AŞKTANDIR…

Aynen öyledir. Varoluşumuzu Aşka borçluyuz.  Kutsi bir rivayete göre, yaradılışın sırrı şu cümle ile açıklanır. “BEN GİZLİ BİR HAZİNEDİM BİLİNMEK İSTEDİM”

Aşkı anlamak için kutsal kitabımız KURAN-I KERİM’ e bakalım. “Bir zamanlar Rabb’in meleklere: “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım.” demişti. (Melekler): “A!.. Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz.” dediler. (Rabb’in): “Ben sizin bilmediklerinizi bilirim.” dedi.”  (Bakara Suresi – 30 . Ayet)

Allah demek istiyor ki insanı yaratıyorum ve ben sizin bilmediklerinizi bilirim. Yani yaradılışın asıl sırrını bilemeyiz. Ancak aşk ile alakalı olduğu Canab-ı Hakkın Aşk sıfatıyla ilişkili olduğunu düşünebiliriz.

 

AŞK= AŞAKA : AşAka kelimesi Arap kökenli bir kelime olup, sarılmak anlamındadır.

AŞKTA KAVUŞMA ŞART MIDIR?

Vuslat aşka bağlı değildir. Ama her canlı ölümü tadacak ve Allaha dönecekse bütün sevgilerin, aşkların ve her şeyin sahibi olan ALLAH’ a dönecekse hersey o zaman aşık olunacak sadece bir varlık vardır. O da Cenabı Haktır.  Ölümsüz aşk sadece ölümsüze aşık olmak ile yaşanır. Yaratılmış herşey yok olmaya mahkumdur. Son model arabanıza bugün herkes imrenerek bakıyor olabilir. 30 sene sonra o arabanıza kimse imrenerek bakmayacaktır. 20 yaşında çok güzel ve alımlı bir insan düşünelim. Cinsiyeti farketmez. Allah ömür verdiği sürece yaşadığını farzedelim, 80 yaşına geldiğinde güzelliğinden eser kalmamış olacaktır. Yani tüm güzelliklerin sahibi Allaha aittir. Bize verilmiş olan güzellikler onun bize sadece emanetidir.

Bir erkek bir kadına aşık olur, çünkü çok güzeldir; çünkü çok güzel gülümsemektedir, çünkü çok nazik ve kibar konuşmaktadır. Çünkü, çünkü, çünkü…artırabilirsiniz bunları. Her gördüğün güzelliğin sahibi muhakkak ki Cenabı Haktır.  Senin ona karşı temiz duygular hissetmene müsade eden de O’ dur. Zira onun müsadesi olmadan ağaç dalındaki yaprak dahi kımıldayamaz.

Bütün bu güzelliklerin, zekanın ve aşkın gerçek sahibi madem Allah ve dünya üzerinde gözümüzle gördüğümüz, göremediğimiz ama aklımızla idrak ettiğimiz tüm herseyini sahibi Madem O’ dur. O zaman Aşık olunacak tek bir varlık vardır. O da Cenabı Haktır..

MEVLANA HAZRETLERİ ŞÖYLE DUA ETMEKTEDİR: Bana öyle bir insani sevdirki.. O insanın kalbinde ilk sen olasın ..! Ve Ben o insanın Kalbinde Seni bulayım..!

İşte aşkta cinsiyet kavramı burda anlamını yitirmektedir. Demek ki Aşk sadece farklı cinsler arasında yaşanan bir duygu değildir.

AŞK ACISI ÇEKENLER ÖZELLİKLE DİKKAT:

Neye aşık olursan ol, kime aşık olursan ol, onların hepsi “aşk-ı mecazi”dir. Temsildir. Aslında sen Rabbim Cemaline aşık oluyorsun. Yani “aşk-ı hakiki”yi temaşa ediyorsun. Her aşık olan aslında farkına varmadan Allah’a yaklaşıyor. Aşığım bu kadar güzelse, bunu yaratan kim bilir ne kadar güzeldir? Aşık olduğunu sanmak kolaydır. Ama gerçek manada aşık olmak nasip işidir. İstemek lazım.

İnsan kalbi arazi gibidir. Eğer aşk ile yumuşamaz tarla haline gelmez ise hiçbir zaman bahar gelipte içinde çiçek açmaz. Kaba ve sert bitkiler yetişir.

Aşk acısı çekmek, bütün algısını maşuğuna yönlendirmiş bir insan aşık olduğu kimseden olumlu iletişim almaz ise kalbine ve ruhuna yeterli gıda ulaştıramaz. Acı buradan kaynaklanır. Ancak tarihte aşıklara yüz vermeme geleneği devam etmektedir. Sevilen de kendisine aşık olanın aşkının gerçek olduğuna inanmak için onu her daim sınar. Aşık ise bir tebessüm için bile bu ıstıraba katlanır.

Yazımı Mevlana’ nın bir sözü ile bitirmek istiyorum:

“Hiç bir ayna, tekrar demir olmadı. Hiçbir ekmek dönüp de yeniden buğday olmadı. Hiçbir üzüm tekrar koruk hâline dönmedi. Piş ve olgunlaş, yani iyice yan ki, bozulmaktan kurtul!”

 

AŞK İLE YANMANIZ VE HAYATA AŞK İLE BAKMANIZ DİLEKLERİMLE……

Okan YALÇIN
Okan YALÇIN
Bu sitenin kurucusuyum. Site konseptine uygun içerikler haricinde, hayata dair, şahsıma münhasır, makale, deneme, hikaye, kıssadan hisse, şiir vb. gibi paylaşımlarla aranızdayım.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.