Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Astrolojiye İnanmak Şirk midir?

17.04.2019
746
A+
A-
Astrolojiye İnanmak Şirk midir?

Astrolojiye İnanmak Şirk midir?

Merhaba sevgili okurlar; Bugünkü konumuzda astrolojiden bahsetmeye çalışacağız. Bu konuda islam alimlerinin görüşlerine yer vererek konu hakkında doğru bilgilenmeniz konusunda sizlere destek olmaya çalışacağız. Öncelikle şu ayrımı iyi yapmak gerekir. Astroloji bir bilim dalıdır Bu bilime dalı, gök cisimleri ve bunların hareketlerini inceler. Bu konuda bilimsel olarak Astroloji ilminden faydalanabiliriz. Bunun dışında Astroloji ilmini baz alarak bu hareketlerden yola çıkarak çeşitli anlamlar yüklemek ve gelecekle ilgili bir takım haber ve iddialarda bulunmak tamamen şirktir. Çünkü geleceği ve gaybı ancak ve ancak alemlerin Rabbi Allah bilebilir. Bu konudaki ayrımı anladık sanırım. Bilimsel olarak Astroloji ilminden yararlanabilir ve gök cisimleri ve hareketleri ve bunların bilimsel dayanakları hakkında bilgi alabiliriz, alabiliriz de ancak bunun dışında bu ilme farklı anlamlar vererek geleceğe dair haber verdiğini söyleyen kişi ve kişilere kesinlikle ilgi duymamalıyız.

Burçlarla İlgili Ayetleri Nasıl Anlamalıyız?

Kuran’ı Kerimde buruc suresinde ve Furken suresinde burçlar ilgili ayet bulunmaktadır. Gökte burçlar yaratan Allah ne kadar bereketli ve hayrı çok olan bir zattır. Furken suresi 61. Ayet ayeti kerimesinde gördüğümüz gibi burçlardan bahsedilmiş ama burçların sahibi Allah’ı zikrederek Allah’a itimat edilmesi gerektiğinin altı çizilmiştir. Bundan yola çıkarak yaratma sıfatının Allah’a ait olduğu açıkça anlaşılmaktadır. Bunun dışında güneştir, gezegendir aydır bunlar tek başına etkisi vardır demek şirktir. Peygamberimiz in bu konuyla ilgili hadisi de şu şekildedir; Rabbiniz ne buyurdu size bildireyim mi? Kullarımdan bir kısmı bana mümin, bir kısmı da kafir olarak sabahladı. Allah’ın fazlı ve keremiyle bize yağmur yağdırıldı diyen bana iman eden, yıldızları da inkar edici olarak sabahladı Kim de falanca falanca yıldız sayesinde bize yağmur yağdırıldı dediyse o da bana kafir, yıldıza mümin olarak sabaha erdi buyurdu. Bu hadiste de açıkça belirtildiği gibi inanılması gereken yıldız, gezegen, ay değil Allah’tır. Yani kişinin kaderi etkisinde bunların hiçbir etkisi yoktur böyle olduğuna inana kişi aynı metaryalist düşünce de olduğu gibi aklı şuuru olmayan bir varlığı yaratıcı yerine koyarak onu ilah edinmeye benzer. Şuurlu bir şekilde düşündüğümüzde yıllarca gök yüzünde asılı bir direk gibi duran  tonlarca ağırlığında ve büyüklüğünde güneş, ay, yıldız gibi gezegenlerin büyük bir kudret olmadan tek başına düşmeden durması bile olanaksızdır ki bırakın akıldan ve şuurdan yoksun bu gezegenlerin geleceği etkilemesi ve etkilediğinin düşünülmesi ne kadar saçma, akıl ve mantığa terstir.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.