Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27 °C
Mevzi Sağanak

ATEİZM NEDEN ARTTI

Okan YALÇIN
Bu sitenin kurucusuyum. Site konseptine uygun içerikler haricinde, hayata dair, şahsıma münhasır, makale, deneme, hikaye, kıssadan hisse, şiir vb. gibi paylaşımlarla aranızdayım.
19.01.2020
129
A+
A-

ATEİZM VE DEİZMİN ARTIŞINDAKİ GERÇEKLER

“Dini çıkarlarına göre yaşayan ve insanları kullanan kesim yüzünden”

Sadece bu kadarla kalsa iyi, işin aslına doğru girdikçe çok daha farklı sorunlarla karşılaşmaktayız.

Müslüman ülkelerde, haksızlık, zulüm,savaş hat safhada. İslami kaidelere aykırı ne varsa hep uygulanmakta ve kutsal kitabımız kuranın dışında bir hayat sürülüyor. Ama bu durum asla ve asla İSLAM DİNİNİN suçu değildir. OLAMAZ DA. Müslüman ülkeler neden hem kafa olarak, hem alışkanlıklar hem de yaşayış olarak kuzey avrupa ülkelerinden medeniyet anlamında çok uzakta. Neden? sorunun cevabını ben vereyim

BİR DİNİMİZ VAR DİYE AHLAKA İHTİYACIMIZIN OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ.

Biz müslümanları bu raddeye getiren fikir temelde bu. Ben müslümanım tamam, İman eden herkes cennete gidecek, bende biraz günahkar olsamda tövbe eder, belki biraz cehennem de yanar cennete girerim. Öyleyse elalemin parasını da çalarım, nefsimin arzu ve isteklerine göre de yaşarım, her türlü naneyi yerim artık ben kurtuldum.

HAYIR

Daha yeni başladın. İman ederek sadece bir başlangıç yaptın. Sen her türlü naneyi, müslüman olarak yaptığın zaman, belki de cehennemde kafirlerden de daha aşağı mertebede olacaksın, o zaman diyeceksin ki ben iman etmiştim. Belki de sana denecek ki, müslüman olarak, gerçekleri bildiğin halde nasıl olsa kurtulurum iman ettim diyerek dünyada her türlü naneyi yedin, imanın da kabul olunmadı.

Nereden biliyorsun böyle olmayacağını. Hal böyle iken sonsuz ahiret hayatı tehlikeye atılır mı?

“İslam şudur, şöyle inanacak, böyle yaşayacaksın” diye dayatıldığında insanlar çareyi dinden uzaklaşmakta görüyor.

Oysa islam sevgi dinidir, barış dinidir. Birde müslüman görünüp her türlü kötülüğü yapan insanları görenler Allahı kabul eden ama dini reddeden bir anlayış olan DEİZM’ e yöneliyorlar.

İSLAMA GÖRE 4 KADINLA EVLENME MESELESİNE TAKILANLAR

İslam’ a göre bazı şeyler tarihsel, bazı şeyler evrenseldir. Bir erkeğin 4 kadınla evlenebilmesi hususu evrensel ve bu hak devam edecektir. Ancak uygulanabilirlik açısından tarihsel kalmıştır. Şöyle ki, O günün şartlarında savaşlarda, ve çeşitli gerekçelerle erkek nüfusundaki azalma, kadınların sahipsiz kalmaması adına bir erkeğin 4 kadınla evlenmesine cevaz verilmiştir. Fakat ayeti   kerimede belirtildi üzere ”

“Eğer hanımlarınız arasında adaleti yerine getiremeyeceğinizden korkarsanız, sadece bir tane ile yetinin.” buyurdu. (Nisa, 4/3)”

Bu bile yeter tek kadın ile evliliğin hayırlısı olduğuna. Bu meseleye takılanlar kendi kafasına göre durumu reddetmekte ve Derhal çıkış yolu olarak Allahı kabul eden ama dini reddeden anlayış olan DEİZM’e yönelmektedir. Deizm bir çıkış yolu değildir. Zaten meseleye bir çıkış yolu olarak bakmak gerekmez. İslam bir kabulleniştir, islam haksızlık yapmamaktır.

İNSANLARIN YAPTIĞI HATALAR, MÜSLÜMAN DEVLETLERİN YAPTIĞI KÖTÜ UYGULAMALAR İSLAMA MAL EDİLEMEZ


*ALLAH’ IN İNKARCILARI CEHENNEME ATACAK OLMASINDAN KORKMAKTAN OLAYI DA DEİZM VE ATEİZM ARTMIŞTIR

Zannediyorlar ki ben kaçarak kurtulabilirim. Reddederek Allahı unutarak bu cehennemde yanma mevzusundan kurtulabilirim. Bakın Allah ayeti kerime de şöyle demektedir.

KIYAME SURESİ 36. AYET “E yahsebul’insânu en yutreke sudâ(sudân).”  “insan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı zanneder.”

Asla başıboş değiliz ve hesap vereceğiz. Bu nedenle ATEİZM gibi inanç ve DEİZM gibi dini reddeden hastalıklı düşüncelerden uzaklaşıp, Yaradana yönelmeye başlamalıyız. Hem de derhal….

DEİZM DEN VE ATEİZMDEN UZAK, İSLAMA YAKIN OLMANIZ DİLEKLERİMLE…..

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.