Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24 °C
Gök Gürültülü

Bakara Suresi : Neden İnek Kurban Edildi

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
13.08.2019
269
A+
A-

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Hz. Musa Kızıl Denizi geçerek kavmini kurtardıktan sonra çölde bir yerlerde kalırlar. Kıtlık başlamıştır.

Hz. Musa Hz. Harun’a kavmini emanet edip Tur Dağı’na Allah’tan vahiy almaya gider. Döndüğünde ne görsün? Altından bir inek heykeline tapıyorlar. Üstelik heykelin ağzı rüzgara dönünce inek gibi ses çıkarıp uğulduyor. O ses birçok insanı etkilemiş. Yani eski Mısır büyüsünden bir parça. Allah korusun.

(Yani, insan dinlediği şeylere dikkat etmeli. Hiç farketmeden etkilenir insan. Günümüz pop kültürü gibi)

Bu azgın ve zor kavim Hz. Harun’ u hiç dinlememiş batıl yola sapmışlar. Hatta bir adam öldürmüşler.

Allah Hz. Musa ‘ya vahyetmiş. Onlardan bir inek kurban edilmesini ister. Hatta bu kıssanın geçtiği sureye, inek anlamına gelen “Bakara” adı verilmiş.

Bakara Suresi 67. ayet “Bir zaman Mûsâ kavmine, “Allah size bir inek kesmenizi emrediyor” demiş; onlar da “Bizimle alay mı ediyorsun!” demişlerdi. Mûsâ, “Cahillerden olmaktan Allah’a sığınırım!” dedi.”

Neden bu inek kurban edilmesi istenmiş olabilir?

İnek; birçok kültürde ve eski Mısır’ da ziraat, bereket, üretim ve bolluğu temsil eder.

O kıtlık anında da bereket için inek heykeline taptıklarını tahmin ediyorum.

Allah ise bereketi, bolluğu kendi verdiğini ifade etmek için inek kurban ettirmiş olabilir. Ayrıca ineğe tapma fikrinin de yanlışlığı böylece anlatılmış olur.

İneğin canlısı bile ölürken, kendisini koruyamazken heykelinden fayda istemek akıl dışıdır. Allah bunu ifade etmek istemiş olabilir.

Ayrıca kurban ibadeti Allah’a yaklaştırdığı için, o kavmi kendine davet etmiş. Tövbe fırsatı vermiş.

Allah (c.c.) bizleri davete uyanlardan eylesin.

Kıssada ki ikinci sırlı olay ise:

Bakara Suresi 73.ayet “Sonra “(kesilen ineğin) bir parçasıyla ölüye vurun” dedik. Böylece Allah ölüleri diriltir ve belki akıllanırsınız diye size âyetlerini gösterir.”

Hayat veren putlar ve sebepler değil, bir ve tek olan Allah’tır.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.