Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Biz Türk’üz, Niye “Allah” Diyoruz

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
28.02.2020
182
A+
A-

Allah
 

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Milliyetçi ruhu aşırı kabarık Müslümanların bir türlü anlamadığı olaylardan biri de şudur “Biz madem Türk’üz neden Türkçe “Tanrı” demiyoruz da “Allah” diyoruz?”

Ey Müslüman Türk kardeşim. En başta söyleyeyim “Allah” kelimesi Arapça köklü değildir. Hatta Arapça gramerinde bile “ELH” kökünden mi yoksa “VLH” kökünden mi geliyor diye tartışmalar vardı. Yani arapça olarak da izah edilemeyen bir isimdir “Allah”.

İmam-ı Şafii “Allah” kelimesinin yalın olarak türetilmemeiş bir kelime olduğunu beyan ederek son noktayı koymuştur.

Üstelik “Allah” kelimesi Araplara ait değil İslam’a aittir. İslam kültürüne göre tanrımız kendini bize “Allah” adı ile tanıttığı için “Allah” diyoruz.

İbranilerin “Elohi” ifadesi “Allah” kelimesinin başka şivesidir. Dünya’nın öbür ucundaki Hawaii dilinde bile selamlaşma ve vedalaşmada “Aloha” kelimesi kullanılır. Ruhani bir anlam ifade etmektedir. Görüldüğü gibi “Allah” kelimesi Arapça ile hiç alakası olmayan yerlere bile sirayet etmiş.

Adem (a.s.) ‘dan günümüze kadar yapılacak yegane tanrının adını “Allah” olarak öğrendik.

Allah’ı(c.c.) tanrı diye anmak beni “Mustafa” diye değil “insan” diye anmak gibidir.

Delil mi istersiniz?

Tanrı kelimesinin Arapça karşılığı “ilah”tır.

Ayrıca “En güzel isimler Allah’ındır. Allah’a bu isimlerle dua ediniz. Onun isimleri hakkında eğri yola gidenleri bırakın. Onlar yapmakta olduklarının cezasına çarptırılacaklardır.” (A’raf, 7/180). en güzel isimler 99 esma-ihüsna diye anılan isimlerdir.

Bundan dolayıdır ki başka isimlerle Allah’ı (c.c.) anmak bu ayeti görmezden gelmek gibi oluyor. Hatta Allah (c.c.) ismi hakkında aykırılık çıkaranlar da tehdit ediliyor bu ayette.

İyi de niye Allah kelimesi konusunda ısrar ediyoruz?

Çünkü Allah’ın bütün isimlerini ifade eden isim, “Allah” kelimesidir.

Ve inanıyoruz ki, “Allah” ismi o kadar yücedir ki; O, layık olmayanın diline tenezzül etmez.
Yüce ordumuz zafere koşarken “Allah, Allah” diyerek taarruz etmiştir ve ediyor. “Tanrı” kelimesinden ilham veya feyz alan hiçbir Müslüman görmedik.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.