Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Az Bulutlu

Boşanma Hukuku

09.03.2019
372
A+
A-

İslamiyette Kadına Boşanma Hakkı Verilir Mi?

Evlenmek isteyen çiftlerin Allah katında birbirlerine karşı helal olmaları için dini nikâhın kıyılması gerekmektedir. Dini nikâh için genel bir yanılgı vardır. Bu yanılgı nikâhı sadece erkeklerin bitirebileceği şeklindedir. Lakin erkek eşini boşayabildiği gibi kadın da erkeği boşayabilmektedir. Boşama hakkını elinde tutan erkeğin, bu yetkisini nikâh akdinin kıyılması sırasında ya da evlilik süresi içerisinde karısına veya bir başka kişiye devretmesi mümkündür. Bu dinde kadına boşama hakkı verilir mi? Sorusunun yanıtı oluyor. Buna Tefvîz-i Talak denilmektedir. Tefvîz, evliliğin devam ettiği sürede olabileceği gibi nikâhın kıyıldığı sırada da olabilmektedir.

Kadın Boşama Hakkını Nasıl Kazanır?

Eğer kadın kocasını boşayabilme hakkı istiyorsa bunu dini nikâhın kıyımı sırasında belirtmelidir. İslamda kadına boşanma hakkı verilir mi sorununa yanıt olarak verildiğini ve bu duruma Tefvîz-i Talak denildiğini söylemiştik. Eğer nikâh akdi yapılırken Tefvîz olacak ise kadının bu sırada bu hakka kendisinin de sahip olması gerektiğini şart koşmasıyla olur. Nikâh sırasında kadının boşama yetkisinin kendimde olması ve istediğim zaman kendimi boşama şartı ile evleniyorum demesi ve erkeğin de bu isteği kabul etmesi ile kadın da boşama hakkına sahip olur. Yani bu isteğin ilk önce  kadın tarafından söylenmesi sonra erkek tarafından onaylanması gerekmektedir. Bu şekilde boşama yetkisini alan kadın eşinden istediği zaman boşanabilmektedir.

Evlilik Sırasında Alınan Boşama Hakkı

Dinde kadının boşanma hakkı sadece nikâh sırasında değil devam eden evlilik sırasında da alınabilmektedir. Eğer erkek karısına sen muhayyersin, beni boşamayı tercih edebilirsin, evliliğin devamı konusunda karar senin ve istersen kendini boşayabilirsin gibi sözler söyler ise kadınına boşama hakkı vermiş olur. Kedin kendisine bu söyler ile verilmiş olan boşanma hakkını aynı mecliste kullanmaz ise hakkını kaybeder. Lakin boşama hakkı erkek tarafından sen her ne zaman istersen kendini boşayabilirsin gibi genel bir ifade ile verilirse kadının boşama hakkını sözün söylendiği meclisle sınırlı kalmayarak istediği zaman kullanma hakkına sahip olmuş olur. Ayrıca kadın aldığı boşama hakkın kendi rızası ile kocasına iade etme hakkına da sahiptir.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.