Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24 °C
Gök Gürültülü

Büyük İskender Neden Büyük?

13.10.2019
330
A+
A-
Büyük İskender Neden Büyük?

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Ben bu sitenin dini bilgiler yazarıyım aslında. Fakat okuyuculara faydası olacağına inandığım her konuyu derlemekten geri kalmıyorum. Tek mesele memlekete faydamız olsun yeter.

(“Ben giderim adım kalır, Dostlar beni hatırlasın.” Aşık Veysel)

Büyük İskender büyük mü, sorusunu sormak istedim. M.Ö. 356 yılında doğmuş. Daha 23-24 yaşında Makedonya tahtına oturmuştu.  Aristo’dan da ders almıştı. Babası 2.Philipos (Filip) büyük bir kraldı. Babasından da çok şey öğrenmişti. Atatürk şöyle demiş:”İskender büyüktür ama Filip daha büyük. Çünkü İskender’in başarısını sağlayan siyasi zemini Filip oluşturmuştur.”

Benim değinmek istediğim şudur. İssos Savaşı’nda  Pers İmparatoru 3.Darius ile karşılaştı. Darius’un ordusunda asker sayısı 200bin kadar. İskender’in ordusu ise 45 binden biraz fazla.

İskender’e müthiş bir güveni var askerin. Bu zamana kadar kendileri ile beraber bir nefer gibi savaşan Kralı yüz üstü bırakacak değillerdi elbet. Ganimetten de iyi pay veriyordu. Taktik bilgisi de iyiydi.

Peki bu kendilerinden dört kat büyük bu ordu ile nasıl savaşılır. İskender birazdan gösterecek.

Darius bütün Pers İmparatorluğu’nun topraklarında umarsızca ilerlemiş bu ukala Krala iyice kızmıştı. Karşısına çıkan bütün ordular onunla aynı ayarda olduğu için galip gelmişti İskender. Şimdi 200.000 asker ile nasıl başedecek? Darius bütün gücünü sanki bu ordu ile göstermişti.

İki ordu karşılaştığında Makedonya ordusu Perslere saldırdı. Küçük bir saldırı idi. Yenilgi süsü vererek geri çekilmeye başladılar. Pers ordusu Makedonların sütüne tüm güçle saldırdılar. Amaç Makedonları tamamen sarıp yok etmekti. Güçleri de buna yeterliydi.

Pers ordusu ilerlerken Darius’ın karargahı küçük bir muhafız Birliği ile yalnız kaldı. İskender bu anı bekliyordu. Saklandığı yerden yüz askeri ile çıktı ve karargaha belli etmeden saldırdı. Darius ve askerleri durumu farkettiğinde İskender çok yaklaşmıştır. Destek istemeye zaman yoktu. Muhafız Birliği saldırıya geçti. İskenderin yüz askerinde  sadece sapan vardı. Muhafız Birliği bir anda taş yağmuru altında kaldı. Hafif silah olduğu için askeri yormuyordu. Öldürmüyordu ama çok işe yaradı. Muhafız birliğinin askerleri ha bire yaralanıyordu. Muhafız Birliğinin savaş gücünü azaltıyordu. Darius’un etrafı iyice korumasız kaldı.

İskender savaş arabasını Darius’un üzerine sürdü. İyice yaklaştı. Bu zamana kadar hiç gerçekten kılıç kullanmamış Darius arkasına bile bakmadan kaçtı. Üstelik yanında birkaç ordu komutanı ile beraber kaçtı. Tabiri caizse ne imparator ne de o askeri erkandan hiçbiri İskender gibi daha 24 yaşında bir çömez ile birebir karşılaşmak istemedi.

Darius’un savaş arabasında yük ağırdı, İskender atını biraz daha sürse o Darius’u yakalayıp kendi elleri ile öldürür veya esir alabilirdi. Dünya’ya böyle bir nam salardı. Ancak vazgeçti. Çünkü askerleri orada savaşırken şan ve şöhret peşinde koşmaktan utandı. Geri dönerek askerleri ile birlikte savaşa katıldı. İşte İskender böyle büyük oldu.

Zaten Pers ordusu, imparatorun kaçtığını görünce savaşı bırakıp Büyük İskender’ e biat etti. Böylece büyük bir imparatorluğu hakimiyetine aldı.

Darius’u ne oldu? Beraber kaçtıkları komutanlar onu öldürmüş.

İnsanı büyük yapan şey başarısı değil başarısının arkasındaki erdemdir.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.