Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Cennetle Müjdelenen 4 Sahabe Hanım

10.01.2019
474
A+
A-

Cennetle Müjdelenen 4  Sahabe Hanım

Allahü Teala Yüce Kuran’ı Kerimde mealen buyuruyor ki: ‘’ Rabbinizden af ve mağrifet istemeye ve cennete girmeye koşunuz. Bunun için çalışınız! Cennet’in büyüklüğü, gökler ve yer küresi kadardır. Cennet, Allahü tealadan korkanlar için hazırlandı. Bunlar, az bulunsa da mallarını Allah yolunda verirler, öfkelerini belli etmezler, herkesi affederler. Allahü Teala, ihsan edenleri sever. (Al-i İmran suresi: 133)

Dinimiz kadın ve erkeği eşit şartlarda yaratmış ve birini diğerine tamamlamak için her ikisini de farklı özelliklerle donatmıştır. Kadın olsun erkek olsun dünyaya geliş amacı imtihanlarla dolu olan dünya hayatını başarılı bir şekilde geçmek için gerekli islami donanımlara sahip olmaktır. Hz Adem ve Hz Havva’dan bu yana dünyaya geliş amacımız bellidir. ‘’İmtihan’’ Bu imtihanı geçebilmek için de gerekli olan sabır, ilim ve Allah rızasına ulaşmak için gerekli çaba ve özveriyi göstermektir. Bu kutsal yolda tüm engelleri aşarak Allah rızasına uygun yaşayan ve o uğurda mücadele ederek canını, malını ve tüm varlığını o uğurda harcayan nice sahabeler gerek nefisleriyle verdikleri mücadelede gerekse zorlu ve çetin imtihanlar ve cihatlarla bu yolları başarıyla aşmışlar ve asıl gayeye ulaşmışlardır.

Cennetle Müjdelenen Annelerimiz!

İslamiyetle şereflendikten sonra bu çetin mücadelede yalnızca erkek mücahitler değil pek çok sahabe annemiz de elinden gelen tüm gayreti sarfetmiş, tüm acı ve çilelere Allah rızası için katlanmış ve sonunda Allah katında en büyük ecirlere ulaşarak makamların en yücesine erişme şerefine erişmiştir. Cennetle müjdelenen annelerimiz içinde en önemli dört sahabe annelerimiz şunlardır:

Hz Asiye: Firavun’un hanımı Hz. Asiye annemiz zamanın en güçlü müşriki Firavun’un eşi olarak büyük sabırlar göstermiş ve nice kişilerin korktuğu Firavun karşısında sağlam bir teslimiyet ile Allah’a gönülden inanmış ve bağlanmış ve tüm zorluklara rağmen asla inandığı yoldan vazgeçmemiştir. Allah’ta bu sabrına karşı ona cenneti müjdelemiş ve Asiye annemiz cennetle müjdelenme şerefine erişmiştir.

Hz. Meryem: Hz İsa Peygamberin annesi olan Hz. Meryem temizliği ve iffeti ile tanınan annelerimizdendir. Hz. İsa’yı babasız dünyaya getirince birçok kalbi bozuk kişiler onun iffetine inanmamış ve Meryem annemize iftira atmıştır. Hz. Meryem annemiz yıllardır en iyi şekilde Rabbine kul olma mücadelesini bu imtihanında da geçmiş ve Allah onun temizliğini göstermek için nice mucizelerle ona yardımcı olmuştur. Meryem annemiz de tüm bu çektiklerinin mükafatı olarak cennetle müjdelenme şerefine erişmiştir.

Hz. Fatıma: Peygamberimizin sevgili kızı Fatıma annemizde gerek islamiyetten önce gerek İslamiyet geldikten sonra nice çileler çekmiş ve bu çilelerinin mükafatı olarak o da cennetle müjdelenmiştir.

Hz. Hatice: Hz. Hatice annemiz de sevgili Peygamberimizin can yoldaşı, en büyük desteği ve onun en her konuda en büyük yardımcısıdır. Hak yolda malıyla ve canıyla en çok mücadele edenlerden birisi olarak Hz. Hatice annemizdir. Rabbimiz annemizin bu çilesini karşılıksız bırakmamış onu da cennet- ala ile müjdelemiştir.

 

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.