Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Parçalı Bulutlu

Covid-19 Görevini Yapıyor Ya Biz?

06.04.2020
280
A+
A-
Covid-19 Görevini Yapıyor Ya Biz?

GÖREV NEDİR?

    Hayatta mutluluk arzusu duymadığımız zaman, bütün benliğimizi görevimize verecek olursak, mutluluk kendiliğinden bizi kuşatacaktır. (Wilhelm Humboldt)

    Evlerden çıkamıyoruz, hayatımız kısıtlandı. Ölümü belki daha çok hatırladık. Ama nasıl? şöyle başımıza bir musibet geldi ve aklımız başımıza geldi. Corona virus görevini yapıyor. sonuçta o da bir mahluk ve görevi hücre parçalayıp kendisini kopyalayarak çoğalmak, çoğalıp vücuda yerleşmek. Dikkat edersek dünya da herseyini bir görevi var. Taşın, toprağın, ağacın, denizin. Ağaç oksijen üretir, tabiata güzellik katar, Deniz sayısız canlı barındırır içinde, adeta ev sahipliği yapar.

Sorarım size, insanoğlu olarak biz ne yapıyoruz. İnsani görevlerimiz var, dini görevlerimiz var, ahlaki görevlerimiz var, doğaya karşı görevlerimiz var, toplumsal görevlerimiz var. Var, var var….. ama ne yazık ki yapmaktan acizim çoğunu. İnsanlığın bu noktaya gelmesinde bir çok etken vardır. Bunların başında insanoğlunun tabiatındaki doyumsuzluk başı çekiyor olsa gerek. Hal, hareket ve tavırlar bir insanı tanımlama da, hakkında fikir edinebilme hususunda önemli bir kıstastır. Bi insan ile ortalama 15 dakika karşılıklı konuştuktan sonra, kişiliği, karakteri hakkında az çok fikir ediniriz.  Şimdi ise insanlığın gelmiş olduğu noktaya bakarak biz insanoğlu hakkında genel bir kanıya varmak gerekirse nasıl bir kanıya varırız?

 

Allah oku dedik, Çalma dedi çaldık, Birbirinizi sevin dedi sevmedik, öldürdük, Yardımlaşın dedi, düşmanca iş birlikleri yaptık, birbirinize sahip çıkın dedi. Sahip çıkmayı bırak katlettik. Çocukları katlettik.Evlenin çoğalın dedi, zinayı hedef yaptık kendimize. Yaptığımız zinalara fındık kırmak dedik. Birbirimize saygı duymadık. Birbirimizin gıybetini yaptık, kıskandığımız kişinin arkasından atıp tuttuk. Velhasıl biz insan olmayı beceremedik. Başlı başına bir konudur insan olmak. Ama yapamadık. Çeşitli düzenler getirdik hiç birini devam ettiremedik. Kominizm, Sosyalizm, demokrasi hepsini güçlüyü daha güçlü, zayıfı daha zayıf yapmak için kullandık. Kendimize göre geliştirdiğimiz kanunlarla sadece güçlünün yanında taraf olarak zayıfı mazlumu ezdik.

Bütün bunlara rağmen benim umudum var, Zira “Orada kan dökecek ve fitne çıkaracak birini mi yaratacaksın?.” (Bakara 2/30) Rabbim ise şöyle yanıt vermektedir.

Allah: Elbette ben sizin bilmediğinizi bilirim.

Bu kadar acı, kan, gözyaşı hiç biri insanın umrumda değil. Allahın bildiği bir şey varsa bana sorgulama düşmez. Bana düşen Kuran’a uygun bir hayat sürmektir. Bu hayata neden geldik, Unutulmaz olmak için mi? Çok sayıda çocuk, torun, tombalak sahibi olmak için mi? Emekli olmak için mi? Sağlıklı olmak için mi? Spor yapmak için mi? Dedikodu yapmak için mi? Çapkınlık yapmak için mi? Süpermarketler zinciri kurmak için mi? Dünyayı gezmek için mi? hiç birisi bizim aradığımız sorulara cevap vermez. Ölüp gideceksin olduktan sonraki hayatın için ne gibi bir hazırlığın var? Bu dünyada ne yaptın? hazırlığın var mı? Öldükten sonraki ahiret hayatına inancın yoksa zaten sorun yok. Ama inansan da, inanmasan da hesaba çekileceksin.

Kıyamet Suresi 31-40. Ayetler Bakınız.

﴾31﴿

Vaktiyle o hakka inanmamış, namaz da kılmamıştı.


﴾32﴿

Aksine inkâr etmiş, haktan yüz çevirmişti.


﴾33﴿

Sonra da çalım sata sata yürüyüp yandaşlarına gitmişti.


﴾34﴿

(Ey insan!) Acı sonun yaklaştıkça yaklaşıyor!


﴾35﴿

Evet o sana yaklaştıkça yaklaşıyor!


﴾36﴿

İnsan, kendisinin başı boş bırakılacağını mı sanır?


﴾37﴿

O akıtılan meniden bir damlacık (sperm) değil miydi?


﴾38﴿

Sonra o, alaka (rahime tutunmuş embriyo) olmuş, derken Allah onu yaratıp şekillendirmiş;


﴾39﴿

Ondan iki eşi, erkek ve dişiyi yaratmıştır.


﴾40﴿

Peki bütün bunları yapan, ölüleri diriltemez mi?

 

Özellikle 36.’ncı ayete dikkat çekmek isterim. “İnsan, kendisinin başı boş bırakılacağını mı sanır?” başıboş değiliz ve her yaptığımızdan hesaba çekileceğiz.

 

Şimdi ise günümüz şartlarına dönelim. Koronavirüs durumu belli. pek çok iş yeri durdu. Maddi durumu kötü olanların hali ortada. Gelin bir dayanışma içerisine girelim. Maddi durumdan dolayı zorluk çeken arkadaşım. Makalemin tamamını okuyup bu paragrafa kadar geldiysen sitemize üye olup bu gönderinin altına yorum yaparak dileğini isteğini paylaş, inşallah ben,ekibim ve sitemiz takipçileri bir şeyler yapmak için gayret edecektir.

ALLAHIN SELAMI VE BEREKETİ ÜZERİMİZE OLSUN……

 

Okan YALÇIN
Okan YALÇIN
Bu sitenin kurucusuyum. Site konseptine uygun içerikler haricinde, hayata dair, şahsıma münhasır, makale, deneme, hikaye, kıssadan hisse, şiir vb. gibi paylaşımlarla aranızdayım.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.