Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13 °C
Sağanak Yağışlı

Dinde Kıskançlığın Ölçüsü

30.01.2019
510
A+
A-

 

Kıskanmak doğa gereği az ya da çok pek çok kimse de olan bir durumdur. Kıskançlık normal ölçülerde olması dinimizde hoş karşılanmıştır. Örneğin erkeğin karısını haramdan korumak ya da harama gidecek yolları tıkamak için belli seviyede kıskanması olması gereken bir durumdur. Hiç olmaması acizlik ve daha kötü tabirlerle ifade edilebilir. Aşırıya kaçmak da uygun olamayabilir lakin normal ölçülerde kıskanmak kadın için olsun erkek için olsun gereklidir.

Kıskançlık bazı durumlarda farz olarak da kabul edilir. Bir tehlike sezildiğinde namusla ilgili bir durum söz konusu olduğunda geniş davranmak umursamamak dinimizde asla kabul edilemez bir davranıştır. Kıskançlık bir ölçüde mertliğin, namusun diğer adıdır. Tabi duruma göre değişkenlik gösterebilir. Hiçbir neden yokken de aşırı kıskançlık gösteren kişi erkek olsun kadın olsun bu tür davranış karşı taraf için yıpratıcı olabilir. Bu açıdan kıskançlık duygusu yerinde ve zamanında kullanılmalıdır. Yersiz kıskançlık kişiyi ailesinden soğutabilir. Bu konuda Peygamberimiz şu uyarıda bulunuyor; Yüce Allah’ın sevdiği kıskançlık bir şüphe üzerine olan kıskançlıktır, nefret ettiği kıskançlık ise herhangi bir şüphe olmadığı halde kişinin ev halkını kıskanmasıdır. Görüldüğü hiçbir neden yokken kişinin zan üzerine ailesine karşı kıskançlık göstermesi ailesinden kişiyi soğutmaya neden olur. Bu açıdan kıskançlığın dozunu ve ayarını çok iyi ayarlamak gerekir.

Karısını Kıskanmayan da Hayır Yoktur

Allah’ın izin verdiği ve harama giden yolları tıkamak için izin verdiği kıskançlık bu türdendir. Örneğin erkeğin eşini kadın erkek karışık uygunsuz yerlere göndermek istememesi, şüpheli ve kalbi bozuk kimselerin bulunduğu yerlere gitmesine müsaade etmemesi, tesettüre uygun giyinmeden sokağa çıkmasına müsamaha göstermemesi gibi durumlarda kıskançlık göstermesi Allah’ın bir emridir. Bu gibi durumlarda eşini serbest bırakması, ona karışmaması uygun görülmemiştir. Bu konuda Hz. Ali efendimiz bir hutbesinde şöyle demiştir; ‘’ Bana gelen habere göre kadınlarınız çarşılarda erkeklerle omuz omuza gidiyormuş. Onları hiç kıskan mıyor musunuz? Dikkat edin kadınını kıskanmayan kimsede hayır yoktur.’’

Peygamberimiz de miraca çıktığında cennette bir köşk gördüğünü ve bir kadının abdest aldığını, bu köşkün kimin olduğunu sorduğun da Hz. Ömer’in köşkü denilince gezmek istediğiniz fakat Hz. Ömer’in çok kıskançlığını hatırladığında vazgeçtiğini söylemiştir.

Görüldüğü gibi kıskançlık dinimizin gerektirdiği ölçülerde olunca güzel ve anlamlıdır. Aksi durumda hoş karşılanmaz. Allah’ın hepimize yerinde ve ölçüsünde kıskanma ve bununla amel etme feraseti nasip eylesin. Duayla kalın…

 

 

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. admin admin dedi ki:

    Kıskançlık, yaşantımız içerisinde hoş olmayan bir yeri olan, bize hakim oldukça, iyi olan ilişkilerin yıpranmasına ve rahatsız edici davranışlarda bulunmamıza sebep olan bir histir. Özellikle karşı cins ile ilişkiler söz konusu olduğunda, teknolojiyle birlikte artan iletişim kanallarının getirdiği güvensizlik hissi de, kıskançlığın artmasına neden olabilir.