Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Parçalı Bulutlu

Acaba Dinden Çıktık mı?

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
21.05.2019
214
A+
A-

Es-Selamü Aleyküm, sevgili okurlar;

Şimdi bahsedeceğimiz konu çok ciddi.

Dinden çıkmak üç türlü olur:

1. Açık olarak Allah’ı, Kuran’ı, dini veya dini hükümleri inkar etmekle

Bu duruma düşenleri ateist veya deist olarak tanımlıyoruz.

2. Din değiştirmekle

Bu durumdakiler ise mürteddir.

3. Elfazı, ef’ali küfür ile: Yani dinden çıkaran söz söyleyince elfazı küfür olur; ef’ali küfür ise dinden çıkaran davranıştır.

Bu durumda olanlar ise işareten dinden çıkmışlardır. Hemen kelime i şehadet getirilmesi gerekir.

İlk iki madde alenen belli zaten. 3. konuya değinecek olursak farkında olmadan bu duruma düşebileceğimizi göreceksiniz. Bu yüzden gün içerisinde arada bir muhakkak kelime i şehadet getirmemiz gerek.

İşareten dinden çıkmak genelde üç esasa dayanır ama  inkar ima eden sözlerde dinden çıkarır.

1. Dinden çıkaran üç esas:

a. İstihlal: Haramı helal kabul etmek veya helali haram kabul etmek. Mesela; birisi domuz etinin, şarabın haramlığını inkar edip helal kabul ederse dinden çıkar. Veya bir koca karısına kızıp “sen bana haramsın” dese dinden çıkmış sayılır. Çünkü adamın karısı helalken, haram ilan etmiştir. Hemen kelime i şehadet getirip iki şahit huzurunda nikah yenilenmesi gerekir. (Ayrıntıları da var fakat konumuz değil.)

b. İstihfaf: Dini hükümleri hafife almak. Mesela; “namazı bırak şimdi, kaza edersin” demek, “Günaha girersek biraz yanarız.” gibi laflar hafife almaktır.

c. İstihza: Din ile dalga geçmektir. Artık örneği size bırakıyorum.

2. Allah’tan başkadına ilahlık atfetmek. “Bu işin Allah’ı veya ilahı falancadır” demek dinden çıkaran sözdür.

3. Allah’tan başkasının gaibi biliyormuş gibi konuşması (Abi müneccim miyim ben? ) mğneccimler gaibi biliyor iması var bu sözde.

4. “Kur’an inanılacak bir kitap değil”, “Kuran zamanımıza hitap etmiyor. Tarihseldir” gibi sözler hükümleri inkar demektir.

5. Müslüman bir kızın ehli kitap da olsa gayri müslüm birisiyle evlenmesi dinden çıkarır.

6. Müslüman bir erkeğin ehli kitap dışında bir hanım ile evlenmesi.

7. Yukarıda sayılan dinden çıkaran olaylara rıza göstermek.

8. İstihzaya, dinle dalga geçilmesine gülmek dinden çıkarır.

Eşhedü e(n) lla ilahe illAllah ve Eşhedü enne Muhammeden abduhü ve Resulühü

Mustafa Erol

islamievlilik.net

 

YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.