Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Parçalı Bulutlu

Dinen Erkeğin Eşine Karşı Görevleri

20.05.2019
545
A+
A-
Dinen Erkeğin Eşine Karşı Görevleri

Bir evliliğin mutlu bir evlilik olması için, eşlerin birbirlerine karşı bazı görevleri bulunmaktadır. Evli kadın ve erkeğin dinen birbirlerine karşı bazı sorumlulukları bulunmaktadır. İki tarafta birbirine karşı sorumluluklarını yerine getirdiğinde evlilikte sorun ve sıkıntı olmayacaktır. O zaman erkeklerin eşlerine karşı görevlerine hep birlikte bakalım?

Kibar Olmak Birinci Kural

Dinen Erkeğin Eşine Karşı Görevleri

Dinen erkeklerin karılarına karşı görevleri arasında eşine kibar davranmak vardır. Aynı şekilde kadında öyle olmalıdır. Ayrıca erkekler kendini eşlerinden yüksek görmemeli ve eşit davranmalıdır. Adaletli bir ilişki olması dinen oldukça önemlidir. Bunun sebebi iki tarafın da Allah’ın yarattığı kullar olmasıdır. Erkeklerin eşlerini dış dünyadaki kötülüklerden koruması gerekmektedir. Bu erkeğe yüklenmiş bir sorumluluktur. Tüm bunların yanında evli çiftlerin birbirlerine verdikleri sırlar ve mahrem konular bulunmaktadır. Erkek kadın kadar sır saklamalıdır. Eşinin mahremiyetine saygı duyarak bunları saklamak ile sorumludur. Müslümanın Müslümana selam vermesi gerektiği gibi eşlerin dışarıdan geldiğinde birbirlerine selam vermeleri de birbirlerine karşı olan sorumluluklardandır. Erkeklerin kibar olması gerekmesinin yanı sıra eşlerine güzel seslenmeleri gerekmektedir. Evlilik durumu oldukça kutsal bir müessesedir. Eşlerin aynı evin içinde küs olmamaları gerekmektedir. Beraber sohbet etmeleri, hoş muhabbetlerde bulunmaları gerekir. Erkekler eşlerini akrabalarına götürmek ve akrabalarına göndermek gibi bir sorumluluğa sahiptir. Bunun sebebi dinimizde büyüklerimize olan saygı ve sorumluklardır. Erkekler genellikle çalışan taraf oluyor bu sebepten eşlerine karşı maddi sorumlulukları bulunmaktadır. Erkeğin eğer imkânı varsa eşine ev işlerinde yardımcı olmalıdır. Erkek eşinin hatalarında sabırlı olmak durumundadır. Azarlamak, bağırmak kavga çıkarmak oldukça kötü bir davranıştır. Erkekler eşlerinin karşısında bakımlı olmalıdırlar. Ayrıca eşlerinin yanında güzel kokular sürünmelidirler. Mesela peygamber efendimizin gül koktuğu bilinmektedir.

Sağlıklı Ve Hayırlı Bir Yaşam Sürmek Önemli

Eşlerin birbirleri ile sağlıklı güzel bir yaşam sürdürmeleri fazlasıyla önemlidir. İyi davranışlar iyi bir evliliği sunacaktır. Hanımının akraba ve arkadaşlarına ikramda bulunmak gönüllerini hoş tutmak erkeğin hanımına karşı görevleri arasındadır. Onlara hakkı tavsiye etmek, haramlardan men etmek erkeğin eşine karşı sorumluklarından birisidir. Eğer eşi bilmiyor ise, kuran-ı kerimi öğretmeleri,eşiyle beraber dini konularda kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Hanımıyla beraber, İslami ilimler dersi çalışmak sorumluluk olarak görülmektedir. Dini olarak veya diğer konularda fikir ayrılıkları olduğunda, erkek eşlerine karşı saygılı olmalıdır. Fikirlerine saygı duymaları, onların fikirlerini anlamaya çalışmalılardır. Erkek eşini İslam’a uygun giyinmesi için teşvik etmelidir. Erkek hanımını dışarı çıkarken çok fazla koku sürünmeme, çok fazla makyaj yapmama ve çok süslü olmama gibi konularda uyarmalıdır. Peygamber efendimiz erkeğin kadını üzerindeki haklarının neler olduğu sorulduğunda, “onlara yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin, onları dövmeyin, onlara çirkin demeyin, fena söz söylemeyin.” Diye cevap vermiştir. Erkek, eşinin kendisine verilen bir emanet olduğunu ve bundan dolayı da hesaba çekileceğini bilerek davranmalıdır. Erkek, hanımına karşı yapmış olduğu her harcamanın kendine sevap olarak döneceğini unutmamalıdır. Erkek, eşi ile eğlenmesini, neşelenmesini bilecek kollamalıdır. Erkek, eşinin hallerinden yakınan, onun eksikliğini aile ve çevresine söyleyen sıradan erkekler gibi olmamalıdır. Unutmamalı ki eşler İslami evlilik gereklerine bağlı kaldıkları, birbirlerine karşı sevgi ve saygıyı korudukları sürece mutlu evliliklere sahip olabilirler

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.