Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Gök Gürültülü

Dinen Kadının Eşine Karşı Görevleri

21.05.2019
245
A+
A-
Dinen Kadının Eşine Karşı Görevleri

Huzurlu ve mutlu bir evliliğin, uzun yıllar devamı için eşlerin birbirlerine karşı bazı görevleri vardır. Evlilik kutsal bir müessesedir. Aynı evin içerisinde yaşayan kadın ve erkeğin dinen birbirlerine karşı bazı sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumlulukları her iki taraf da tam anlamıyla yerine getirdiği takdirde evlilikte sorun ve sıkıntı kalmayacaktır. Peki; kadınların eşlerine karşı görevi nelerdir? Gelin hep birlikte bu görevleri inceleyelim.

Dinen Kadının Eşine Karşı Görevleri

Kadını Eşinin Memnuniyeti Cennete Sokar

İslamiyette göre kadının eşine karşı görevlerinin başında kanaat gelmektedir. Kanaatkar olmak aynı zamanda kalp rahatlığının da sebebidir. Kadınlar eşlerine karşı arsızlık ve açgözlülük ederek eşlerini evlerinden soğutmaktan kaçınmalıdırlar. Kanaat yeterli gelecek miktar ile yetinme anlamına gelmektedir. Kadınların kocalarına karşı görevlerinden ikincisi ise eşe itaat etmektir. Peygamber efendimizin de bir hadisinde bahsettiği gibi kocası kendisinden memnun şekilde vefat eden kadının cennete gideceği buyrulmuştur. Kocalara karşı kadınların görevlerinden üçüncüsü ise temiz olmaktır. Eşin göreceği yerlerin temizliğine önem verilmelidir. Ayrıca kadınlar eşleri için güzel kokular da sürünebilirler. Unutmamak lazım ki dinimizde temizliğin önemi büyüktür. Dördüncü sırada ise eşin ihtiyaçlarının karşılanması gelmektedir. Kadın, kocasının yemek yiyeceği zamana dikkat etmelidir ve o saatte yemeğin yenmesine dikkat etmelidir. Ayrıca eşin uyku saatini kaçırmamak ve eşinin rahatını sağlamak da eşin ihtiyaçlarını karşılamak maddesi içerisinde yer almaktadır.

Mallar Korunmalı Sırlar Saklanmalıdır

İslamiyet’e göre kadınların kocalarına karşı görevlerini öğrenmeye devam edelim. Kadınların görevlerini madde madde olarak incelediğimizde beşinci sırada malın korunması vardır. Kadınlar kocalarının mallarını korumalıdır. Mal ve eşyayı korumak evi çekip çevirmeyi bilmekten ve israftan uzak durmaktan geçer. Altıncı sırada akrabalara saygı yer almaktadır. Kadın eşinin akrabalarına ve yakınlarına hürmet etmelidir. Listenin yedinci sırasında ise sır saklamak vardır. Kadın kocasından öğrendiği sırları üçüncü kişilerle paylaşmamalı ve kendisinde saklamalıdır. Bir kadın eşinin kendisine güvenerek verdiği sırı bir başkasına söylememelidir. Erkek eşine söylediği sırrını bir başkasından duyduğunda karısına karşı olan güvenini kaybedecektir. Bu da evlilik birliğinin temelden sarsılması anlamına gelmektedir. Son olarak kadının eşine karşı görevlerinin sekizinci sırasında eşe saygı ve hürmet gelmektedir. Kadınlar eşlerinin makul olan isteklerini yerine getirmelidirler. Ayrıca kadınlar İslamiyet’e göre kocalarına karşı asi olmamalı ve karşı çıkmamalıdır. Eşler birbirlerinin düşüncelerine karşı çıkarak birbirlerine karşı kinlenebilir ve düşman olabilirler. Bundan dolayı her iki tarafın da birbirlerine karşı saygı ve anlayış ile yaklaşması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bir erkeğin eşini istemediği bir şeye karşı zorlaması da caiz değildir. Kadın istemediği ve eşinin yapması için zorladığı şeyleri dinen yapmak zorunda değildir. Dinimize göre bir kadın çocuk bakmak ya da yemek yapmak zorunda değildir. Lakin ailenin huzuru ve selametinin yanı sıra aile fertleri arasındaki görev dağılımı dolayısı ile kendi isteğiyle yapabilirler. Bundan dolayı bazı kadınlarımız sevmediği halde görevlerini yerine getirirler. Bu da aile birliğinin ve eşler arasındaki hürmetin devamını sağlamaktadır. Unutmamak lazım ki eşler İslami evlilik gereklerine bağlı kaldıkları, birbirlerine karşı sevgi ve saygıyı korudukları sürece mutlu evliklere sahip olabilirler.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.