Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24 °C
Gök Gürültülü

Duanın Hayatımıza Kattığı Anlam ve Önemi

31.03.2019
204
A+
A-
Duanın Hayatımıza Kattığı Anlam ve Önemi

 

Dua, insan hayatında oldukça önemli bir yere ve öneme sahiptir. Rabbimiz ayeti kerimesinde ‘’Dua ediniz, duanıza icabet edeyim’’ buyuruyor. Rabbimiz bizden dua ile O’na yalvarmamızı, kulluğumuzun farkına varıp acziyetimizin farkına varmamızı istiyor. Kuran’ı Kerimde pek çok yerlerde dua ile ilgili ayetler bulunmaktadır. Bu duanın ne kadar önemli olduğunu kanıtlamaktadır. Dua ile ilgili bazı ayeti kerimeler şunlardır:

En güzel isimler Allah’ındır. O’na o güzel isimleriyle dua edin ve O’nun isimleri hakkında gerçeği çarptıranları bırakın. Onlar yaptıklarının cezasına çarptırılacaklardır. ( Araf suresi 55.56)

Kullarım beni sana soracak olursa, muhakkak ki ben onlara pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse onlar da Benim çağrıma kulak versinler ve bana iman etsinler ki doğru yolu bulsunlar.( Bakara suresi 186)

Rabbini içinden, yalvararak ve korkarak, yüksek olmayan bir sesle sabah akşam an, gafillerden olma! ( Araf suresi 205)

Sabır ve namazla Allah’tan yardım dileyin. Şüphesiz namaz, Allah’a derinden saygı duyanlardan başkasına ağır gelir.( Bakara suresi 45)

Dua Müminin Silahıdır

Ayeti kerimelerde de görüldüğü üzere dua pek çok kapalı kapının açılmasını sağlayan önemli bir etkendir. Dua müminin miracı ve silahıdır. Dua ile zorluklara karşı kolayca göğüs gerilir, düşmanlara karşı koruma sağlanır. En zor anlarımızda dua ile Rabbimize yakınlaşır, kendimizi dua ile güvencede hissederiz. Rabbimiz ayakkabımızın bağını dahi bağlarken ondan yardım istememizi, acizliğimizin farkına varmamızı istemiştir. Dua etmeyen kişi pek çok ayetlerde kınanmış ve bu kişiler kibirlilikle nitelendirilerek yerlerin cehennem ateşi olduğu vurgulanmıştır.

İç Huzurumuz İçin Dua Etmeliyiz

Dua sadece zor anlarda değil rahatta olduğumuz anlarda da ihmal edilmeden edilmelidir. Rabbimize verdiği nimetlerin şükrü gereği dua ve zikirle hayatımızı renklendirmeliyiz. Şöyle bir düşünün; dua ettiğimiz zaman ne kadar huzurlu ve güvenli hissederiz kendimizi. Hayatımızda ne yaşarsak yaşayalım, sevdiklerimiz bir bir yanımızdan ayrılsa, malımızı mülkümüzü kaybetsek de Rabbimizin her an yanımızda olduğunu ve bizi bırakmadığını hissedince büyük bir güven duyarız. O an aslında Allah’tan başka her şeyin geçici ve yalan olduğunu anlarız. Bu da bizi Rabbimize daha çok yakınlaştırır. İmanımız ne kadar kuvvetliyse Rabbimizle bağımız o denli güçlenir ve olgunlaşırız. Kısaca dua etmek hayatımızda olmazsa olmaz en önemli ihtiyaçlarımızdan birisidir. Dua olmadan kendimizi eksik, yarım, aciz ve korkularla dolu hissederiz. Rabbim hepimizi hakiki şekilde dua edip duasına en güzel şekilde Rabbimiz tarafından icabet edilenlerden eylesin.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.