Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Ehli Beytin Faziletleri

06.02.2019
302
A+
A-

 

Ehli beyti seveni Hak Teala sever, buğz edene de buğz eder. (ibni Kasir)

Ehli Beyt Peygamberimiz(s.a.v)’in tüm ailesidir. Ehli Beyt sadece Peygamberimizin yaşadığı dönemdeki akrabaları ile sınırlı değildir. Kıyamete kadar Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’den olan çocukları ve torunların hepsi ehli beyttendir. Allah Ehli Beytin hepsini ayırım yapmadan sevmemizi emir buyurmuştur. Peygamberimizin soyu kızı Hz. Fatıma ve Hz. Ali’den devam etmiştir Hz. Hüseyin’den gelen soyuna şerif, Hz. Hasan’dan soyuna ise Seyyid denir. Seyyid ve Şerifler günümüzde de yaşamaktadır. Onların ehli sünnete ve Kuran ahlakına uygun yaşayışlarından tanımamız mümkündür.

Ehli Beyti sevmek farz derecesinde önemli bir ameldir. Bunu önemsemeyen ve kalbinde Ehli Beyt sevgisi olmayanın yaptığı amellerin de Allah katında pek bir hükmü yoktur. Çünkü Ehli Beyt sevgisi imandandır. Ehli Beyti seven Peygamberimizi ve sonucunda Allah’ı sevmektir aslında. İmanın en temel vasfı olarak Allah dostlarını sevmek ve düşmanlarına da düşmanlık etmek belirtilmiştir.

Ehli Beyt Sevgisi İle İlgili Hadisi Şerifler

Ehli Beyt sevgisi ile ilgili pek çok hadisi şerif zikredilmiştir. Bu hadisi şeriften bazıları şunlardır;

Yer ve gökteki bütün mahlukların ibadetini yapsan, dostlarımı sevmedikçe ve düşmanlarıma düşmanlık etmedikçe, hiç faydası olmaz.

Şu üç hürmeti gözetenin, dini ve dünyası muhafaza edilir, yoksa hiçbir şeyi korunmaz. İslam’a, Peygambere ve Onun nesline hürmet.

İşte Benim ehli beytim bunlardır. Ya Rabbi, bunlardan kötülüğü kaldır ve hepsini temiz eyle.

İslam’a hürmet, Dinin emirlerine riayet etmektir. Peygambere hürmet, sünnete uymaktır. Nesline hürmet  seyyidlere, şeriflere hürmettir.

Hadisi şeriflerde görüldüğü gibi ehli beyt sevgisi çok önemli bir fardır Her namazda tahiyyata oturduğumuza salli ve barik duaları okuyarak ehli beyt için dua ederiz. Günde beş kez her namazda bunu tekrarlarız.

Ehli beyt denilince sadece Peygamberimiz dönemiyle sınırlı kalındığı bazı kişilerce düşünülse de durum öyle değildir. Allah Peygamberimizin soyunu Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’den günümüze kadar devam ettirmiş ve kıyamete kadar da bu pak soy devam edecektir. Bu açıdan ehli beytin tamamı hiç ayrım gözetilmeksizin sevilmeli, hürmet gösterilmelidir. Allah hepimizi Ehli Beytini hakiki şekilde seven kullarından eylesin.

 

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.