Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Parçalı Bulutlu

Ergenlik çağı 23 yaşına kadar neden uzadı?

07.01.2019
407
A+
A-
Ergenlik çağı 23 yaşına kadar neden uzadı?

Es-Selamü Aleyküm, sevgili okurlar.

Geçmiş yıllarda insanlar 17-18 yaşlarına geldiklerinde artık “Yaş kemale erdi.” diyerek evlendirilirdi. Bu durum o dönemlerin yaşantısına anlayışına, kültürüne göre oldukça uygundu. Neredeyse 100 yıldır dünya genelindeki insanlar bu evlilik yaşını iyice erteliyorlar. Bununla beraber ergenlik davranışları 23 yaşlarında bile görülmeye başlandı.

Bu durumun değişik nedenleri var? Modern hayat o kadar karmaşık bir hale geldi ki, hayat için öğrenilmesi gereken şeyler o kadar arttı ki, eğitim dönemi neredeyse 22-23 yaşına kadar uzadı. Böylelikle insan kendine hayatta bir yer edinsin, işini gücünü kursun, aile için zemin hazırlasın. Bütün bu aşamalardan sonra evlensin. En önemlisi, evlenecek olgunluğa gelmek.

Ancak benim değinmek istediğim konu bu evlilik yaşı değil; 17-18 yaşında insanlar illa ki hemen evlensin de demek istemiyorum. Değinmek istediğim konu “olgun insan yaşının gecikmesi”. Evli veya bekar olgun insan nasıl yetişir sadece bir boyutuna değinmek istiyorum.

Geçmiş yüzyıl ve öncesi toplum hayatına kısaca bir göz atalım:

Tarım toplumları köy veya göçebe hayatı yaşıyorlardı. Şehirde ise esnaf, sanatkar ve tüccarlarla beraber bu sektörlerin arasında bağlantı sağlaya; taşımacılık, eğitim, din işleri, hizmetçilik gibi meslekler vardı. Tarım toplumunda bütün bir köy veya oba hep beraber tarlaya gider, berber hayvan otlatırlardı. Anne-baba, oğlan-kız,çocuk, amca-dayı, hala-teyze, ağabey-abla, konu komşu, hatta nine-dede… Şehirde ise mektepte ise çocuklar mektepten çıkınca kalaycı, demirci, nalbant, tüccar, arabacı babasının yanına giderdi. Şehirdeki kız çocuğu da annesinin yanına gider ya bahçe işi yapar ya da ev işlerine yardımcı olurdu. Yani çocuklar sorumluluk alarak, yaşayacakları hayat içinde yetişiyorlardı. En önemlisi de rol modeliyle beraber büyüyordu çocuklar.

Dolayısıyla bir kız çocuğu 15-16 yaşında annesinin olgunluğuna eriyordu. Annesi gibi oturan, annesi gibi kalkan, annesi gibi davranan, annesi gibi konuşan bir hanım özelliği gösteriyordu. Bir erkek çocuk da 17-18 yaşına gelince ha keza babası gibi davranan, konuşan, oturup kalkan bir bey özelliği gösteriyordu. Hayatları için öğrenmeleri gereken şeylerle beraber büyüdükleri için eğitim hayatı da tamam zaten. Böylelikle aile kurmak yaşı bize göre erken oluyordu.

Şimdi ise, baba zaten işe gitmiş. İş yeri oldukça uzak. Babayı akşamdan akşama görüyor o ise yorgun düşmüş uyuyor. Artık hanımlar da çalışıyor. Anne de işe gitmiş o da akşam gelecek. Anne ev hanımı olsa da fark etmez. Çünkü çocuklar okulda. Onlar da akşama gelecek.  Gördüğümüz gibi tüm aile ancak akşamları buluşabiliyor. Kızlar ve oğlanlar rol modellerinden uzak yetişiyor. hep kendileri ile emsal çocuklarla beraber. Böylece çocukluktan çıkmak daha fazla zaman alıyor. böylelikle askerlik çağı gelmiş 20 yaşında eline silah verilecek gençlerde bile ergenlik özellikleri görülebiliyor.

Olgun insanlarla dolu bir geleceğe ihtiyacımız var. Bu yüzden aileler her fırsatta berber vakit geçirsinler. Rol modellerini daha sık yanlarında görsün çocuklar. Ayrıca değerli olduklarını hissetsinler. Bir birey oldukları gibi ailenin parçası olduklarını da görsünler. Modern çağın kültür tehlikelerinden daha çok korunmuş olurlar.

Şimdiki çağda kültür tehlikeleri; mesela, sosyal medya fenomenlerini örnek almak bunların başında gelir. İkinci tehlike ise süper kahramanlar gibi gerçek dışı hayali karakterleri rol model almaktır. Üçüncüsü zararlı pop müzik kalıpları. İşte çocukların yeni rol modelleri. Artık gerisini siz düşünün.

Hayır dualarınızı esirgemeyiniz.

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.