Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Rüzgarlı

Erkeğin Eşine Görevleri Vardır İhmale Gelmez

23.04.2018
248
A+
A-

İslam’da Erkeğin Eşine Karşı Görevleri Nelerdir?

İslami evlilik şartlarına göre erkeğin eşine karşı bazı görevleri yerine getirmesi gerekmektedir. İnsanlar yaratılış nedeniyle eşit özellikler taşırlar. Ancak kadın ve erkek arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bu nedenle İslam dinine göre kadın, erkek iradesi altına konulmuş ve onlara bir emanet olarak verilmiştir. Erkek fiziksel özellikleri nedeniyle bir kadından çok daha güçlü bir yapıya sahiptir. Kadınlar ise çok daha narin ve kibar varlıklardır. Annedir, üretkendir. Buna göre yüce Allah, erkeği ailenin reisi ve sorumlusu olarak görevlendirmiştir. Kuran’ı Kerim’de yer alan bir ayete göre erkeklerin kadınların koruyucusu olduğu, Allah’ın erkekleri kadınlardan daha üstün yarattığı ve erkeğin aile geçimini sağlamakta yükümlü olduğu açık bir şekilde dile getirilmektedir.

İslam’da erkeğin eşine karşı görevleri Peygamber Efendimiz tarafından da dile getirilmiş bir konudur. Özellikle de erkeklerin evin reisi olduğu konusunda ” Erkek, ailede yöneticidir ve yönetiminden sorumludur. Kadın da kocasının evinde yöneticidir ve elinin altındakilerden sorumludur.” sözleriyle konunun önemini dile getirmiştir. İslamiyet’e göre kurulması gereken ailede, bireyler birbirleri arasında çekişme yaratmamalı, aile fertleri birbirlerinin açıklarını aramamalı ve birbirlerine karşı sevgi ve saygı vermelidir. İslamiyete göre evlilik gerçekleştikten sonra bazı kurallara dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle de erkeklerin kadınlara karşı sorumluluklarını yerine getirmesi çok önemli bir konudur. Peki İslam dinine göre erkeklerin eşine karşı görevleri nelerdir ?

Erkek evlenirken kadınına mehir vermek durumundadır. Mehir islam dininde mal veya altın anlamına gelir. Erkeklerin yerine getirmesi gereken ikinci görevi ise İslamiyet kurallarına göre eşinin ve ailesinin ihtiyaçlarını karşılamasıdır. Dinimize göre ev işleri kadınlara verilmişken, dışarıdaki işlerin sorumluluğu erkeklere yüklenmiştir. Erkeğin yerine getirmesi gereken diğer görevleri ise; eşine karşı sevgi ve saygı göstermek, eşine şiddet uygulamamak, eğer eşinin kötü huyu var ise sabretmek ve kötü huyunu yenmesini sağlamak, eşi ile hoş vakit geçirmek, şakalaşmak, ev işlerinde mümkün olduğunca yardımcı olmak, eşinin sırrını saklamak, ayrı eve çıkmak istiyorsa bu isteğini yerine getirmek ve eşini mutlu etmektir.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.