Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Parçalı Bulutlu

Erkek Evlat Yetiştirirken

27.02.2020
347
A+
A-
Erkek Evlat Yetiştirirken

ERKEK EVLAT YETİŞTİRİRKEN LÜTFEN DİKKAT

Evlat yetiştirmek zor iştir. bu süreçte toplumun da yapısını belirleyecek olan dinamikler çocukluktan itibaren şekilleniyor. Bugünün çocukları yarının yetişkinleridir. Bu nedenle çocuk yetiştirmek önemli ama erkek çocuk yetiştirmek daha da önemli.

GÖSTER ÇÜKÜNÜ AMCALARA:

Aynı şeyi kız çocuğunuza söyleyemezsiniz. Neden oğlunuza diyorsunuz. OĞLUNUZA ÇÜKÜNÜN ÖVÜNÜLECEK GURUR MESELESİ BİR ŞEY OLDUĞUNU AŞILIYORSUNUZ. Neden? Pipisi ile gurur duyduğunuz oğlunuz yarın büyüdüğünde aynı şeyi yapmanın haklı gururunu ve zaferini yaşayacaktır. İnsanda ar duygusunun aşınmasına taa çocuklukta başlıyorsunuz. Lütfen bunu yapmayın, cinsel organın ulu orta gösterilecek bir şey olmadığını, her insan da doğal olarak bulunduğunu, insan üriner sisteminin ve cinsiyet belirleyici bir faktörünün olduğunu bilse yeterli. Zaten bir insanda doğal olarak bulunan utanma duygusu sayesinde bunları zaten ilave olarak söylemeye gerek kalmaz. Ama tabiki çocuğun ihtiyacı halinde bilgilendirmek lazım gelir. Mahremiyet yalnız kız çocuklar için değildir. Erkek çocuklar da mahremiyeti, utanmayı mutlaka öğrenmelidir.

FEDA OLSUN BÜTÜN KIZLAR OĞLUMA

Neden feda olsun, bu tür sözler ile geleceğin tecavüzcüsünü yetiştirdiğinizin farkında mısınız? Kimse kimse için feda olmak zorunda değildir. İnsanın bir değeri vardır. İnsanın canını feda edeceği durumlar bellidir. Neden bir kız çocuğu sizin oğlunuza feda olsun? Bu tür bilinçsizde  güye sevgi sözcükleri bilinçaltında ne kadar çok iz bırakmakta ve gelecekte kişinin bilinç altında bütün kızların kendisine feda edilmesi ile ilgili garip ve sapıkça düşünceler besleyecektir. Her tecavüz olayında bu ve buna benzer etmenler yer alabilmektedir. Çocuklarımız dünyaya geldiklerinde boş bir hard disk gibi olup, sizden ne görürlerse, ne duyarlarsa onların benliğinde iz bırakabilmektedir. Kaldı ki bunu inkar decek kadar sığ düşünceli kişiler olabilir. Anne karnında bile seslere tepki veren bebekler, çocukluk evrelerinde kendilerine söylenen sözlerden neden etkilenmesinler?

 

ERKEKTİR NE YAPSA YERİDİR:

Hayır efendim yeri falan değildir. Erkek olmak ile adam olmak arasında çok fark vardır. Erkek olan kişi adam gibi adamda olmak zorundadır ve böyle yetiştirilmelidir. Hiç bir erkek, sırf erkek oluşundan dolayı bir takın avantajlara sahip değildir. Hele ki bir kadının bedeni ve kişiliği üzerinde zulmedici hiç bir üstünlüğü olamaz. Dinimiz de buna cevaz vermez. Erkeğin doğuştan güçlü olmasının getirdiği sorumlulukları hatırlatır bize islam. Hiç bir erkek, ne yapsa yeridir mantısı ile kafasına göre hareket edemez, hiç bir kadına zulmedemez, cinsel özgürlüğü adı altında onunla bununla yatamaz.

 

KADIN EKSİK ETEKTİR:

Kadın eksik etektir saçma söz ile kadının hakları suistimal edilemez. Kadın da her insan gibi sosyal, ekonomik haklara sahiptir ve bunun sınırları fıkıh kitapları ile düzenlenmiştir. Ayrıca yaşanılan ülkenin kanunları ile çizilmiş olan kurallar dini anlamda da uygulanması gerekmekte olan kurallar olup, bunların kadını hor görerek kısıtlanması islama da ters düşer. Kısaca islam da yasaklanmayan hiç bir mevzu, kadın eksik etektir düşüncesine göre kısıtlanıp kadınların hayatı zindana çevrilemez.

 

KÜFÜRLÜ KONUŞMAK:

Genelde erkek çocuklarının yanında küfürlü konuşulabilmektedir. Sin-kaflı konuşmalara tanık olan çocukta büyüyünce aynısını yapacaktır. Özellikle küfürden uzak durmanın belki de en önemli mevzu oluşu, bugün hala hafife alınması çok acı bir durumdur. İnsan sinirlenebilir, hatta küfredecek haddeye de gelebilir ama bu durumda küfürlü konuşma haricinde yapılabilecek bir çok şey vardır. Örneğin, bulunduğunuz ortamı derhal değiştirmek, sinirlerin yatışması için abdest almak gibi. Ancak dilinize sahip olmadığınız zaman hem siz günaha girersiniz hem de sizi örnek alan çocuklarınız yarın büyüdüklerinde sizin yaptıklarınızın aynısını yaparlar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.