Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13 °C
Sağanak Yağışlı

EVLENMEYE TEŞVİK KONUSUNDA ASHABIN ve ALİMLERİN SÖZLERİ

26.10.2020
89
A+
A-
EVLENMEYE TEŞVİK KONUSUNDA ASHABIN ve ALİMLERİN SÖZLERİ

EVLENMEYE TEŞVİK KONUSUNDA ASHABIN ve ALİMLERİN SÖZLERİ

Hz.Ömer radiyallahü anh şöyle demiştir. “İnsanı evlenmeden iki şey men eder.Biri acizlik, diğeri de kötü huyluluktur.” ibn Abbas radiyallahü anh: “Kişinin ibadeti ancak evlendiğinde tamamlanır” Bu sözüyle İbn Abbas’ ın evlenmeyi ibadetten saydığı ve ibadetin tamamlayıcısı olarak gördüğü sayılıyorsada şunu ifade etmek istediği anlaşılır: İbadet kalbin vesveselerden kurtulması ile mükemmelleşir. Şehvet arzusu ön plana çıktığında kalbin huzuru ancak evlenmekle mümkün olur.

Bu nedenle İbn Abbas, İkrime,Kureyb ve diğer kölelerini, ergenlik çağına geldiklerinde şöyle derdi: “İstiyorsanız sizi evlendireyim. Çünkü kişi zina ettiği zaman, iman kalbinden gider.”

İbn Mes’ud radiyallahü anh: “Allah’ın huzuruna bekar olarak varmamak için, ömrümün on gün kaldığını bilsem bile evlenmek isterim.” derdi.

Muaz b. Cebel’in iki hanımı hastalıktan vefat etmişti. Kendisi de aynı hastalığa yakalanmış olduğu halde “Beni evlendirin Çünkü ben bekar olarak ölmek istemiyorum” demişti.

Anlatılan bu örnekler, bu zatların şehvetlerinden dolayı değil, evlenmede fazilet gördükleri için bu işe itibar ettiklerini göstermektedir.

Hz.Ömer radiyallahü anh, çok evlenir ve “çocuk yetiştirmek için evleniyorum” dediği rivayet edilmiştir.

Sahabeden biri, sürekli Resulullah Sallallahu aleyhi vesselem’ın yanında bulunarak kendisini onun hizmetine adamıştı. Peygamber efendimiz bir gün ona:

– “Neden evlenmiyorsun” diye sordu. Sahabe:

-“Ben fakirim ve hiçbir şeyim yok. Evlenirsem de senin hizmetinden ayrılmış olacağım.” şeklinde cevap verince, Peygamber efendimiz sustu. Bir süre sonra aynı durum tekrarlandı. Fakat bu kez sahabe kendi kendine şöyle düşündü:

“Resulullahın tekrarlamasında bir hikmet var. O, dünya ve ahiretim için faydalı, beni Allah’a yakınlaştıracak ve benim için hayırlı olanı bilir. Bir kez daha tekrar ederse evlenmeye gayret edeceğim.”

Bir süre sonra tekrar peygamber efendimiz:

– “Neden evlenmiyorsun” deyince Sahabe;

-“Ya Resulullah beni evlendirin” şeklinde cevap verince, Resulullah Sallallahu aleyhi vesellem :

-“Falan aileye gitme onlara Resulullah, sizin kızlarınızdan biri ile beni evlendirmenizi. istiyor de” buyurdu. Sahabenin :

-” Ya Resulullah, benim hiçbir şeyim yok, nasıl evlenebilirim?” demesi üzerine, Resulullah Sallallahu aleyhi vesellem, etrafındaki sahabelere dönerek:

-“Bu kardeşimize hurma çekirdeği ağırlığında altın toplayın” buyurdu. Sahabeler bir miktar altın topladı ve o aileye götürerek onu evlendirdiler. Resulullah, bu durum üzerine o sahabeye:

-“Haydi bir ziyafet (velime yemeği) ver” buyurdu. Yine sahabeler bir koyun temin etmesini sağladı. Bu sahabe de velime yemeğini verdi. (Rebiu’l-Eslemi’den rivayet edilmiştir. Olayda geçen sahabe kendisidir)

Peygamber efendimizin bu ısrarı evlenmenin çok faziletli olduğuna işaret olabileceği gibi, bu zatın evlenme ihtiyacını hissettiği de düşünülebilir.

Evlilik konusunda Allah herkese hayırlısını nasip etsin….

dinen evlilik, Islami evlilik, neden evlenmeliyiz, peygamberin evlilik hakkında sözleri.

 

 

Okan YALÇIN
Okan YALÇIN
Bu sitenin kurucusuyum. Site konseptine uygun içerikler haricinde, hayata dair, şahsıma münhasır, makale, deneme, hikaye, kıssadan hisse, şiir vb. gibi paylaşımlarla aranızdayım.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.