Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Evli bir erkek, karısının haberi olmadan….

15.04.2019
319
A+
A-
Evli bir erkek, karısının haberi olmadan….

Merhaba sevgili okurlar; Bugünkü yazımızda evlilik içinde olabilecek ve günümüzde bazı kesimlerde yaşanan iki eşlilik durumundan bahsedeceğiz.

Özellikle doğu kesiminde yaşanabilen birden fazla evlilik durumlarında ilk eşin hu durumda mağdur olup olmadığından bu nikahın geçerli sayılıp sayılmadığından bahsedelim; Nikahın şartlarından birisi olarak erkeğin ilk eşinden izin alma mecburiyeti yoktur. Ancak aile içinde yaşanabilecek trajediyi önlemek ya da ailede yaşanabilecek huzursuzluğu yaşatmamak adına ve her şeyden önemlisi adaleti göz etmek ve Allah rızası için kul hakkına riayet etmek adına kişinin böyle bir seçim yapması durumunda ve böyle önemli bir kararda eşine danışması önemlidir. Birçoğunuzun okurken sinirlendiğini ve böyle bir şeye rıza ve tahammül gösteremediğini hisseder gibiyim. Ancak maalesef bazı kesimlerde hala ikinci evlilikler yapılmakta ve bunun gerekçesinin de islama dayandığı belirtilmektedir. Ancak dinimizde çok eşlilik konusunda çok ince çizgiler vardır. Rabbimiz birden fazla evliliğe müsaade etse de adaleti gözetmek açısından en hayırlısının tek eş olduğunu ayetin sonunda belirtmiştir. Bu zamanda düşündüğümüzde hangi erkek tam olarak adaleti gözeterek bu işi yapabilir? Maalesef bu zamanda tam anlamıyla adaleti göz etmek ve kul hakkına tam olarak riayet ederek bu işi yapmak büyük bir sorumluluktur. Bu açıdan ikinci bir evliliğe niyet eden kişiler bu konuda şapkalarını öne koyarak bir kez daha Allah rızasını düşünerek kararlarını ona göre vermelidirler. Zira bu işte en çok sorumlu olan ve büyük ölçüde adaleti sağlamak için gayret sarf etmesi gereken erkektir. Maddi ve manevi açıdan bir kadını bile bu devirde memnun etmek zorken birden fazla kadını memnun etmeye çalışmak oldukça zordur.

İkinci Evliliğin Meşru Olduğu Durumlar Var mıdır?

Bir erkeğin ikinci bir eş alması için meşru olabilecek geçerli nedenler olabilir. Örneğin ilk eşi eşlik vazifelerini yerine getiremeyecek şekilde hasta olabilir ve erkeğin bu durumda günaha girme durumu olabilir. Bu gibi durumda zinaya düşmektense evlenmek daha hayırlı olabilir. Bu konuda belki de en makul çözüm evlenmek olabilir. Ancak bu durumda da ilk eşin rızasına dikkat etmeli ve onu incitmemeye çalışmalıdır. Eğer yapılabiliyorsa vefa örneği olarak ve aşkına sadakat olarak hastalıkta ve sağlıkta, iyi günde ve kötü günde tabirini nikahta hatırlayarak sabırlı olmak çok daha hayırlı ve Allah katında büyük ecirler kazanılmasına neden olabilir. Bu durumun tam tersi düşünüldüğünde kadın yerine erkek de hasta olabilirdi. Kadın ikinci bir eşle evlenmek için ancak ilk eşinden ayrılması gerekir. Toplumumuzda kadınlara baktığımızda bu konuda genelde vefalı olduklarını görüyoruz ve büyük bir sabırla eşlerine sadece sağken, hastayken değil öldükten sonra da evlenmeyerek eşlerine olan vefalarını görebilmekteyiz. Aynı şeyi de erkeklerin yapması vefa duygusunun en güzel örneği olabilir. Allah hepimizi, sadık, vefalı eşine yuvasına sahip çıkan eşler nasip eylesin. Amin.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.