Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Rüzgarlı

Evlilik Çeşitleri

23.04.2018
284
A+
A-

İslam’da Akde Göre Evlilik Çeşitleri

İslam’da yapılan nikah akdinde tarafların ve şahitlerin bulunması gerekir. Nikah akdi yapacak kişilerin ya da bu kişilerin vekillerinin bulunduğu bir ortamda şahitlerde bulunuyorsa ve icab ile kabul ardı ardına gerçekleşmişse nikah akdi yerine gelir ve evlilik gerçekleşir. Ancak Hanefi mezhebine göre nikah akdinin gerçekleşmesi esnasında ve ya sonrasında yaşanan eksiklikler nedeniyle akde göre evlilik çeşitleri ortaya çıkmıştır. İslam’da evlilik çeşitleri şunlardır:

Sahih Evlilik

Sahih evlilik İslam’da gerçek evlilik, her şeyi ile tamam olmuş olan evlilik anlamına gelmektedir. Erkeğin akıllı Müslüman olması, kızın akıllı ve Müslüman olması ve şahitlerin bulunması ile aynı ortamda yapılan evlilik akidleri sahih evliliktir. Ayrıca evliliğin vermiş olduğu sonuçları doğurması da evliliği sahih yapar.

Fasit Evlilik

Fasit evlilik, erkek ve kızın akıllı olup Müslüman olup nikah akdinde bulunmalarının yanı sıra evlenmeye engel olacak durumlardan birinin olması ve ya nikah akdi sırasında oluşan eksiklikler olarak tarif edilmektedir. Fasit evlilik Hanefi fıkhının dışındaki mezheplerde batıl evlilikle aynı kategoride değerlendirilmiştir. Buna göre bir evliliğin fasit olmasının da belirli şartları bulunmaktadır:

 1. Süre sınırı olan nikah fasittir. Örneğin, seninle bir yıllığına evleneceğim şeklinde bir düşünce ve anlaşma ile yapılan evlilik fasit nikaha neden olur.
 2. Evlenmelerinde yasak bulunan kişilerin evlenmesi. Kan, doğum ya da süt kardeşliği gibi durumlarda yapılan evlilikler bu kapsamdadır. Bilmeyerek yapılan evliliklerde bu kategoride yer alır ve sütkardeşi ile bilmeden evlenmiş olan kişinin evliliği de fasittir.
 3. Evlilik akdinde şahitlerin bulunmaması da nikah akdini fasit yapar.
 4. Evli bir kadın ile evliliği bilinmeden bekarmış sanılarak yapılan evlilik de fasittir.
 5. Bir erkeğin karısının, kız kardeşini, teyzesini ya da halasını aynı nikah altında toplamak da fasit nikahtır.
 6. Üç talakla boşanmış olan bir erkeğin karısını hulle ile evlenmeden önce tekrar nikahına alması da fasit nikahtır.

Fasit evlilik yaşayan kişilerin ayrılması gerekir. Eğer durumu bile bile ayrılmazlarsa cinsel yolla birleşmeleri zina olarak kabul edilir. Ayrıca zina cezasını da alırlar. Ancak süre sınırı bulunan evlilik ve ya şahidin bulunmadığı evlilik türünde bu eksiklikler giderilerek akid yeniden gerçekleştirilebilir. Bunun dışında evlenme yasağı olan kişilerle evlenmek, yakın akrabaları aynı nikah altında toplamak gibi durumlar değiştirilemeyeceğinden dolayı evliliği tekrarlama imkanı yoktur.

Batıl Evlilik

Evlilikte gerekli şartların bulunmaması halinde evlilik batıl olabilmektedir.

 • Henüz temyiz gücüne sahip olmayan çocukların evlendirilmesi
 • Gelecekte ben şu kişi ile evleneceğim şeklinde yapılan evlilik akidleri
 • Akli dengesi yerinde olmayan bir kişinin yapacağı evlilik akdi
 • Teyze, hala, kız kardeş gibi mahremle evlenmek
 • Zaten evli olan bir kadınla bu durumu bildiği halde evli olmak
 • Mut’a nikahı
 • Gayri Müslim bir erkekle Müslüman bir kadının evlenmesi ve şirkten vazgeçmeyen bir kadın ile Müslüman bir erkeğin evlenmesi batıl evliliktir.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.