Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Rüzgarlı

Evlilik Öncesi Flört

30.10.2018
261
A+
A-

   Flört. Dışardan gördügümüz ama yemedigimiz bi pastaya benzer ne kadar güzel olursa olsun ama asla tadını bilemeyiz. Belki çok tatlı belkide Damak tadımıza hiç uygun degil Ve bu bir şans dır.

Flört Islami açıdan hiç hoş görülmemiştir. bu konu nitekim bizim örf ve adetlerimizde de yer etmiştir. Kızın adının çıkmaması için yabancı bir erkekle dışarı çıkması ve başbaşayız görüşmesi uygun görülmemiştir.

He toplumda flört konusu farklı açılardan yorumlanmıştır. Bazı toplumlarda hoş görülürken, bazı toplumlarda hatta gerekli ama bazı toplumlarda tamamen karşı çıkılmıştır. Bu konu toplumun örf ve adetleri ile doğru orantılıdır. İslam bu konuda çok kesin sınırlar koymuştur. Evlenmek isteyen kişilerin birbiri ile konuşması görüşmesi bazı şartlara bağlanmıştır ve kadın ve erkeğin yalnız kalmalarına dahi müsade edilmemektir. Zira erkekle kadın yalnız ise 3’üncü şeytandır denmiştir.

Hristiyanlık da da din adamlarının değil flört etmek, evlenmelerine bile cevaz verilmemektedir.

Kutsal Kitap’ta Pavlus tarafindan yazilanlar ayri bir neden:

32Kaygısız olmanızı istiyorum. Evli olmayan erkek, Rab’bi nasıl hoşnut edeceğini düşünerek Rab’bin işleri için kaygı çeker. 33Ama evli erkek karısını nasıl hoşnut edeceğini düşünerek dünya işleri için kaygı çeker. Böylece ilgisi ikiye bölünür. 34Evli olmayan kadın ya da kız hem bedence hem de ruhça kutsal olmak amacıyla Rab’bin işleri için kaygı çeker. Ama evli kadın, kocasını nasıl hoşnut edeceğini düşünerek dünya işleri için kaygı çeker. 35Bunu sizin kendi iyiliğiniz için söylüyorum, özgürlüğünüzü kısıtlamak için değil. Dikkatinizi dağıtmadan, Rab’be adanmış olarak ve O’na yaraşır biçimde yaşamanızı istiyorum.

 

    PEKİ NEDİR BU İŞİN DOĞRUSU;

Dinimiz islamı, Türk gelenek ve göreneklerini de yanyana koyduğumuzda erkek ve kadının evlenmeden önce tanışmasına, birbirini tanımasına cevaz verilmiştir. Ama tek başlarına değil, Kız ile erkeğin bulunduğu aynı ortamda, Görüşme, halvete mani olacak şekilde olmalıdır. Mesela, odanın kapısı, hafif aralıklı olmalı veya kızın mahrem bir erkek akrabası bulunmalı yahut erkeğin mahrem bir kadın akrabası olmalı. Mesela annesi, bacısı, halası, teyzesi, ninesi olabilir. Kızın veya oğlanın babası da, içeride durabilir.

Herkesin fikri ve düşüncesi farklı olabilir, hayattan bekletileri değişik olabilir ama peygamber efendimiz (s.a.v) bu konuda şöyle bir hadisi vardır. Hemen hatırlayalım.

Kadın dört sebepten biri için nikâhlanır: Malı, nesebi, güzelliği ve dindarlığı. Sen dindar olanı seç ki hayır ve bereket göresin!” (Buhârî, Nikâh, 15, Müslim, Radâ, 53)

Yani erkek kadını dini için seçsin diyor. Kadın da aynı şekilde erkeği dindar olduğu için seçmeli ve seçtiği kişi laf olsun diye dindar değil gerçekten Allah aşkıyla yanan birisi olmalı.

 

Selam ve Dua ile…..

 

 

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.