Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14 °C
Yağışlı

Evlilik Süreci 6: Gelin Kaynana

06.12.2019
249
A+
A-
Evlilik Süreci 6: Gelin Kaynana

Yazı dizimizin diğer bölümleri için

Evlilik Süreci :Mustafa Erol Yazı Dizisi

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

İşte sorunun hası geliyor. Gelin vs. Kaynana.

[su_youtube url=”https://youtu.be/DCzqskHlHyU” width=”420″ height=”360″]

Bu video “essah man”a teşekkür ediyoruz. En uç örnekten konuyu anlatmış.

Bu sorunun kaynağında ne olduğunu anlamak zor.

Şöyle bir düşünce çalışması yaparsak iki sebep göze çarpıyor.

  1. Kabullenememe
  2. Kıskançlık

1. Kabulenmeme : Gelin kaynanasını “anne” olarak kabullenmez. Evliliğin ilk zamanları kaynananın birçok lafını sineye çeker. Kaynana gelini yetiştirmek gibi bir görev üstüne alır. Geline birşeyler öğretmeye çalışır.

“Onu şuraya koy. Bunu böyle yap. Yemeğe şunu kat” vs.

Gelin bir sabır iki sabır sonunda patlar. Hem de kocasına patlar.

Gelin aynı sözleri annesinden de çok defa duymuştur. Anneye karşı duyduğumuz doğal minnet hissindem dolayı annenin buna hakkı olduğunu düşünmekteyiz. Anne haksız dahi olsa, ana hakkından dolayı saygı gösteririz. Amma “Bu kaynana kim, ya hu?” diye içinden geçirir gelin. Bilinç altında dış kapının mandalı gibi gördüğü kaynananın en basit sözleri bile beynine kör bıçak gibi saplanıyordur.

Bu kadar baskı altında kalan gelin de bazı konularda aymazca yaklaşması, kaynana tarafından saygısızlık olarak değerlendirilir. Kaynananın tam istediği gibi yapılmayan işlerden dolayı da kaynana sinirleniyordur. Tabi kaynana kime patlayacak? Oğluna. “Şu karın var ya…” diye başlayacak.

2. Kıskançlık: Kadınlardaki kıskançlık hissinin kaynağı aslında aldatılma korkusundan daha çok önceliği kaybetme korkusudur. Kadınlar aslında, babasından, oğlundan, kocasından, kardeşlerinden beklentileri vardır. Bu Beklentiler hep farklı olsa da kadının etrafındaki erkeklerden ortak beklentisi şudur: Bir numara olmak. Her zaman ön planda tutulmak.

( Bir keresinde eşim bana çıkıştı “Sen kızgınla bile daha çok ilgilenmiyorsun.)

Kaynana oğlu gözünde bir numara olmak ister. “Onu ben doğurdum. Onu ben emzirdim. Onun üstünde annelik hakkım var. Önce beni dinleyecek.”

Gelin ise kocasının gözünde bir numara olmak ister. “O adam benimle hayatını birleştirdi. Onun ailesi artık benim. Çocuklarının anası benim. Anasının bile vermediklerini ben veriyorum. Önce benim dediğimi yapmalı.”

Tabi burada arada kalan kim bizim damat.

Bu durumu en güzel anlatan, saz üstadı rahmetli Neşet Ertaş’ı dinleyelim.

[su_youtube url=”https://youtu.be/dxyLCT_Skfg” width=”420″ height=”360″]

Çözüm : Bu konuda en uygun hareket tarzını sergileyen abim Erdal Abiydi.

Gelin kaynana kendi aralarındaki sorunu çözmek için damadı kendi tarafına çekmeye çalışır.

Erdal Abi bu duruma düşünce eşine ve annesine şöyle der: “Ben sizin aranızda tost olmaya mecbur muyum? Artık sen de bu evin bir evladısın. Kendi aranızdaki sorunları kendi aranızda çözün.”

Özetle “Birbirinizi kabullenin.” evladı ve anneyi kabul ettiğimiz gibi.

Nahl suresi 16.ayet “Allah şüphesiz adaleti, iyilik yapmayı, akrabalara bakmayı emreder; hayasızlığı, fenalığı ve haddi aşmayı yasak eder. Tutasınız diye size öğüt verir.”

Ben demiyorum, Allah (c.c.) diyor.

Ey kaynanalar, gelin akraba değil mi?

Ey gelinler, kaynana akraba değil mi?

Bir de evlenmeden önce alınacak tedbirler var.

Sem Maraşlı şöyle anlatıyor.

[su_youtube url=”https://youtu.be/el8I2YDxqxw” width=”420″ height=”360″]

Hayır dualarınızı esirgemeyin,

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.