Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Gök Gürültülü

Evlilik Süreci 9: Eğitimi Ne Olacak?

19.12.2019
174
A+
A-
Evlilik Süreci 9: Eğitimi Ne Olacak?

 

Yazı dizimizin önceki bölümlerine ulaşmak için

Evlilik Süreci :Mustafa Erol Yazı Dizisi

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Aile hayatında, eşler arası uyumu bozan etkenlerden biri de, çocuklarımızın eğitimdir.

Çocukların eğitimin dair kararlar karı koca arasında sarsıntılara neden olabilir.

Mesela: “Özel okula mı gitsin, devlet okuluna mı?”, “Dershaneye gitsin mi, gitmesin mi?”, “Özel ders alsın mı?”, “Çocuğun derslerine kim yardım edecek, anası mı babası mı?”, “Mesleki okula mı gitsin, genel okula mı?”, “Üniversitenin hangi bölümlerine yönlendirelim?” bu sorular uzar gider.

Bu konuda her ana baba tedirginlik yaşar.

Annelerin öncelikli kaygısı, çocukların iyi eğitim sonunda, iyi gelir sağlayacak bir işte çalışmasıdır. Buna göre çocukları için fedakarlıklardan kaçınmadan, en iyi eğitim kurumlarına gitmesini ister.

Babaların öncelikli kaygısı ise, çocuğun okuyacağı ortamın medeni olup olmamasının yanında masraflarını ödeyebileceği, imkanlar doğrultusunda çocuğunun eğitim almasıdır.

Karı koca arasında, çocukların eğitimi konusunda sıklıkla tartışma yaşanabilir. Bu tartışmalar bazen kavgalara bazen de geçimsizliğe neden olabilir. Bu olumsuz durumlara çocuklar şahit okursa, kavganın suçlusu olarak kendisini görebilir. Çocuğun psikolojik gelişimi etkilenebilir.

Bazı babalar ise eğitimin yüklü masraflarına bile razı gelebiliyor. Hatta borçlanarak eğitim masrafını karşılamaya çalışıyor. Bu durum ailenin gelecekteki ekonomik durumunu daha da kötü hale getirebiliyor.

Anneler, çocukların okul durumunu ve derslerini sıkı şekilde takip ediyor. Çocuğun okul durumundaki her olumsuz durum anneyi kahredebiliyor. Böylece anne kendini yıpratıyor.

Bu işin çözümü için en kısa yol, okul rehber öğretmenleri ile görüşmektir. Onlar, çocuklarınızı gözlemleyebildiği için daha iyi yardımcı olur.

Ben gene de birkaç ön bilgi vereyim.

Eğitimin birkaç unsuru vardır. Bu esaslara göre çocuklarınızı yönlendirebilirsiniz.

1. Öğrenci : En öncelikli eğitim unsuru öğrencidir. Öğrencinin eğitimini etkileyenn üç özellik vardır.

A. Kapasite: Öğrenci, kapasitesi kapasitesi kadar öğrenebilir. Her ana baba çocuğunu tanımalı. Kapasitesinin üzerinde beklentilere girmemeli.

B. Yetenek: Her insanın iyi olduğu alanlar vardır. Kimisine çok yatkındır, kimisine az yatkındır. Bir öğrenci, mühendiliğe çok yatkınken, tasarıma yetenekli, sanata uzak olabilir. Bunun gibi.

Öğrenciyi yeteneklerine göre yetiştirmek, hem zaman hem emek tasarrufu sağlar. Hem de eğitimin verimli geçmesini sağlar. Ancak bu konuyu zorlayacak husus ise bir sonraki maddede.

C. İlgi Alanı: Bir çocuk, yeteneği yüksek bir alana ilgi duyuyorsa, eğitim süreci kolay geçer. Bazen de tersi olabilir. Bir çocuk, yetenekleri ne olursa olsun, ilgi duyduğu alanlara daha çok yönelmek ister. Yeteneği az olan bir branşın hayalini kuruyor olabilir.

Eğer bir çocuk gelecekte yetenekli olduğu bir işte, mutsuz ise, yeteneği nispeten az olan bir işe ilgi duyuyor olabilir.

Çocuğu, ilgi alanına göre yönlendirerek eğitim almasını sağlamak çok daha iyi sonuç verebilir. Ama şu durum var. Bir çocuk yeteneği az olan bir alana ilgi duyuyorsa daha çok çalışması gerekir. Eğer seviyorsa, eğer amaç edinmişse, daha çok çalışır ve başarır.

2. Aile: Başarılı çocukları, huzurlu aileler yetiştiriyor. Çocuğa baskı yaparak başarı beklemeyin. Baskı ile gelen başarı, gün olur başımıza patlar. Psikolojik gelişimi paramparça bir çocuk. Ya isyankar, ya da içine kapanık, çekingen vs., hatta daha derin sorunlarla boğuşan bir insan modeline dönüşebilir.

Ana baba arasındaki olumsuz durumları da büyümeden çözmek gerekir. Yoksa, karı koca arasındaki huzursuzluk da çocuğu olumsuz etkileyecektir. Tükenmişlik sendromu gibi rahatsızlıklara düşebilir.

4. Çevre: Aileler akrabalarına yakın yerde ikamet etmeyi tercih etmeleri çocuğun eğitim hayatını olumlu etkiler. Eğer imkan yoksa medeni mahalleleri tercih etmeleri de olumlu olur. Okul çevresini de iyi araştırması, okul tercihini de ona göre seçmeli. Bir de şunu söyleyeyim, komşuluk ilişkilerinin uyumlu olması da önemli ama günümüzde komşuluk ilişkisi bile kalmamış ki, komşuluk ilişkilerini düzeltelim. (Bence komşuluk ilişkilerini başlatalım.)

4. Eğitim imkanı: Yani eğitimi veren okul, öğretmenler çok iyi olabilir. Çocuk, en meşhur özel okullarda okuyabilir. Ama şu yukarıda bahsettiğim maddelerde saydıklarım olumsuz olduktan sonra, çocuk başarısız olabilir. Yani çocuğa sağlanan eğitim imkanı, eğitim unsurlarının son safhasıdır.

Burada yazdıklarım ön bilgidir. Gerçek durumu, çocuğunuzu gözlemlenen uzmanlar teşhis ederek çözüm önerirler.

***

Çocuğun eğitimi yüzünden hiçbir karı koca, geçimini bozmasın. Beyler, hanımların annelik içgüdüsü ile tedirgin davranmalarına anlayış gösteriniz. Hanımlar, evin yükü beyinizin sırtında, adam her akşam evine  huzur bulmaya geliyor. Lütfen siz de anlayış gösteriniz.

Çocuk eğitimi için rehber öğretmenler var, psikologlar var, yetenek testi yapan kişisel gelişim merkezleri de var. Onlardan muhakkak yardım alınız. Çocuğunuzun eğitimi için sorumlu davranın ama birbirinizi yemeyiniz.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.