Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27 °C
Parçalı Bulutlu

Evlilik Yaşı Kaç Olmalı?

27.03.2019
269
A+
A-
Evlilik Yaşı Kaç Olmalı?

Evlilik Yaşı Kaç Olmalı?

Evliliğin başta islam dini olmak üzere diğer dinler ve toplumlarda önemli bir yeri vardır. Nur suresinde mealen içinizde evli olmayanları evlendiriniz buyurulmaktadır. Bu ayette hangi yaşta, hangi şartlarda evliliğin olması gerektiğinden bahsedilmemiştir fakat evli olmayanları evliliğe teşvik edilmiş ve bekar olanların evlenilmesi tavsiye edilmiştir.

Evlilik farz olmasa da kuvvetli bir sünnettir. Öyle olmasa Peygamberimiz (s.a. v) evleniniz çoğalınız kıyamette ben ümmetimin çokluğuyla övünürüm buyurmazdı. Pek çok hadis ve ayetler ışığında evlilik kurumuna Rabbimiz büyük önem vermiş özellikle gücü yeten kişilerin gecikmeden evlenmelerini tavsiye etmiştir. Hal böyle olunca gücü yeten kişilerin önemli bir neden olmadığı müddetçe ve uygun şartlar sağlanıp münasip birini bulunca evlenmemeleri uygun görülmemiştir. Nitekim evliliğin amacı olan dindar ve islami nesil yetiştirmek için evlenmek şarttır. Bunun için vakti saati gelince ve kendini hazır hissedince vakit kaybetmeden evliliğe niyet etmek ve evlenmek gerekir. Hayırlı işlerinizde acele ediniz hadisi gereği uygun eş adayı bulunca evlenmeyi düşünmelidir.

Evlilik Yaşı Kaç Olmalıdır?

Evlenecek olan kişiler için yaş faktörü önemli olmakla birlikte gerekli olgunluk ve şartlar sağlandığı takdirde daha fazla beklemeye gerek kalmadan evlenmeyi tercih etmek gerekir. Buluğ çağına erdikten sonra kişi için sorumluluklar başlamakta ve ergenlikle birlikte ihtiyaç olan cinsel ihtiyaçlar da artabilmektedir. Her ne kadar küçük yaşta evlilikler kınansa da günümüzde artan zina olayları ve diğer gayri ahlaki durumlar göz önüne alındığında yaşın çok ilerlemesini beklemek de uygun olmayabilir. Peygamberimizin hayatından yola çıkacak olursak Aişe annemiz küçük denebilecek yaşta evlenmiş ancak o zamanın şartlarına göre bu durum değerlendirilmiştir. Peygamberimiz de ilk evliliğini 25 yaşında yapmıştır. Bundan anlaşılıyor ki evlilik yaşı kişi ve şartlara göre değişebilir. Evlilikte yaş faktöründen ziyade olgunluk ve evlilik için maddi ve manevi gerekli şartları taşımak önemlidir. Bu şartları taşıdığına inanan kişiler kendileri için uygun kişiyi bulduktan sonra Allah rızası için evlenmeyi düşünmelidir. Evliliğin ömür boyu güzel olmasında ve mutlu bir şekilde devam etmesinde başlangıçta yapılan niyetler önemlidir. Allah için niyetimizi güzel yaparsak ve Allah rızası için ve Peygamberimizin sünnetini yerine getirmek niyetiyle evlenmeyi düşünürsek istediğimiz gibi ve arzu ettiğimiz gibi evlilik yaşantımız olabilir. Allah için yapılan evlilik cenneti daha dünyada yaşamamıza sebep olur ve ömrümüz çok daha bereketli ve hayırlı bir şekilde geçer.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.