Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Evliliklerde Sorunları Çözmek Mutluluk Getirir

17.01.2019
305
A+
A-

Evliliklerde Sorunları Çözmek Mutluluk Getirir

Dünyada cenneti yaşamak isteyen kişiler için en büyük mutluluklardan birisi şüphesiz anlayışlı ve hoşgörülü bir eşe sahip olmaktır. Hepimizin hayali budur aslında. Eksiklerimizi tamamlayacak, yanlış yaptığımızda olgunlukla karşılık verecek, olaylara hoşgörüyle yaklaşacak, düştüğümüzde kaldıracak, bizi anlayacak ve değer verecek bir eşe sahip olmak hepimizin en büyük hayallerinden birisidir. Ne var ki böyle eş sahibi olmak çok az kişiye malesef nasip olacak bir nimettir. Hayırlı bir eş sahibi olmak Allah’ın ender kullarına ikram ettiği bir nimettir, hayırsız eş ise dünyanın en ağır imtihanlarından birisidir. Eğer evliliklerimizde ilk kısımdaysak çok şanslıyız. Bize böyle bir eş veren Allah’a ne kadar şükretsek azdır. Eğer ikinci guruptaysak bu zor olan imtihanı kazanmaya çalışmaktan başka şansımız yok maalesef. Bu durumda da aslında çok büyük hikmetlerle karşılaşabiliriz. Hz. Asiye annemizi hatırlayalım. Kendi inançlıyken Firavun gibi birine sabretmiş ve sonunda cennetle müjdelenen hanım sahabeler içinde olmakla şereflenmişti. Ya da Hz. Nuh… Hem eşinle hem de çocuklarınla hem de kavminle imtihan olan Hz. Nuh’un ne eşi ne de oğlu kendisine inanmamış ve kaybedenlerden olmuştu. Örnekleri çoğaltmak mümkün. Eğer biz ikinci guruptaysak Allah için sabrettiğimizde ve gereği gibi sabırla imtihan olduğunu bilerek hareket ettiğimizde bizim için de kimbilir ne hikmetler hazırlıyor olabilir Allah.

Soruna Değil Çözüme Odaklanmak

Evlilikte iyi ve anlayışlı bir eşe sahipsek dediğimiz gibi çok şanslıyız. Bunun dışında eğer istediğimiz gibi bir eşe sahip değilsek geriye tek seçenek kalıyor o da bizim iyi bir eş olmaya çalışmamız. İyi bir eş olabilmek için Peygamberimizin ahlakına bakmamız yeterli olacaktır. Peygamberimizin evlilikte takındığı tavırlara, eşlerine karşı olan davranışlarına bakmamız nasıl bir eş olmamız gerektiği konusunda bize fikir verecektir.

Evlilik pek çok hikmetlerle ve faydalarla dolu olmasına rağmen pek çok da sıkıntıyı beraberinde getirmektedir. Bekar olmak her ne kadar kişiyi sorumluktan kurtarıp cazip gibi gelse de her sıkıntıya rağmen evlilikte elde edilen ecir ve sevap bekarlıktaki gibi olmaz. Üstelik tek başına hayatın yükünü çekmek ve ilerleyen zamanlarda yalnız olarak hayat devam etmek bir hayli güçleşecektir. Bu bakımdan evlilik gereği gibi yerine getirdiğinde mutluluk getirebilmektedir. Evlilikte karşılaşılan sorunları çözmek için sorunların kaynağını bulmak ve bir an önce çözüm bulmak gerekir. Evlilikte yaşanan sorunların çoğu karşılıklı anlayışsızlıktan ben merkezci oluştan ve sevgi ve özellikle saygının yeterince olmayışından kaynaklanır. Özellikle ilgi eksikliği evlilikte yaşanan sorunların en önemli nedenlerindendir. Çünkü kadın olsun erkek olsun evliliğin gereği ilgi ve sevgi bekler. Aradığını bulamadığında ise yanlış yollara doğru gidebilir ve bu da evlilikteki çatırdamaların git gide daha da artmasına ve nihayetinde bitmesine neden olabilir. Bu bakımdan evlilikte sevgi ve saygı ışığında ilgi asla ihmal edilmemeli ve eşler üzerine düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmalıdır. Her iki tarafta üzerine düşeni yaptığında evlilik istenildiği gibi mutluluk içinde devam edebilir.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.