Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13 °C
Sağanak Yağışlı

Evliliklerde Yaşanan Sorunları Çözme Yolları

04.04.2019
380
A+
A-
Evliliklerde Yaşanan Sorunları Çözme Yolları

Evliliklerde Yaşanan Sorunları Çözme Yolları

Evlilik hayatı iki kişinin bir araya gelerek hayatı birlikte paylaşmak için birlikte yola çıkmasıdır. Bu yolda güzellikler, bizi mutlu eden anlar olduğu kadar bizi üzen, çıkmaza sokan canımızı sıkan durumlar da yaşanabilmektedir. Hz. Adem’den bu yana yaşana evliliklere baktığımızda tam anlamıyla hiçbir tartışma yaşanmayan ve hiçbir sorun yaşanmayan bir evlilik neredeyse yok gibidir. Sevgili Peygamberimizin (s.a.v) hayatından örnek verecek olursak Peygamberimizin evlilik hayatında dahi zaman zaman sorunlar olmuştur. Hatta kimi zaman Peygamberimiz öyle anlar yaşamış ki eşleri tarafında incitilmiş, hak etmediği muameleler görmüştür. Böyle durumlarda Peygamberimiz güzel ahlakını her zamanki gibi evlilik hayatı içerisinde de yansıtmış ve bizlere burada da en iyi şekilde rehber ve önder olmuştur.

Geçmişte diğer Peygamber ya da salih insanların hayatlarına baktığımızda onların da evlilik hayatlarında inişler çıkışlar olmuş ve bu alanda imtihan edilmişlerdir. Örneğin Hz. Nuh(a.s) O’da Nuh tufanında kendisine inanlarla birlikte gemiye sığındığında en yakın hayat arkadaşı ve oğlu O’na inanmamış, aynı fikir ve imanda birlikte olmadıkları için pek çok sorunlar yaşamıştır.

Hz. Asiye annemiz Firavun gibi bir eşe sabretmiş ve nihayetinde cennetle müjdelenen kişilerden olma şerefine erişerek Allah katında en iyilerinden olma şerefine erişmiştir. Bunun gibi örnekleri çoğaltmamız mümkündür. En önemli kişiler evlilik hayatında pürüzler yaşamış ve bu zor imtihandan geçmiştir.

Boşanmaya Gitmeden Sorunları Çözmeliyiz

Evlilik hayatı içerisinde yaşadığımız bazı olaylar canımızı çok sıkabilir ve bizi büyük bir çıkmaza sokabilir. Bu yolculukta bazen eşimizle bazen çocuğumuzla imtihan olabiliriz. Böyle durumlarda Hz. Yunus’un duasını okumak bizi rahatlatabilir. Hz. Yunus Allah’tan izin almadan azgın kavmi imana gelmeyince kavmini terketmişti. Allah’ta onu balığın karnınız hapsederek cezalandırdı.  Hz. Yunus balığın karnındayken ne diyordu; La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin. Senden başka ilah yoktur. Sen eksikliklerden münezzehsin ve yücesin. Ben zalimlerden oldum! Biz de bu duayı ederek Rabbimize dua ve yakarışta bulunarak bizim zor zamanlarımızdan kurtarmasını isteyebiliriz. Belki evlilik hayatından farkında olmadan yaptığımız bir hatadan dolayı Rabbimiz bizi cezalandırmış olabilir. Bazen de Allah derecemizi yükseltmek isteyince de bize bir takım sıkıntılar vererek bizi imtihan edebilir. Böyle durumlarda da sabırlı olarak imtihanın geçmesini beklemeliyiz. Kimbilir belki de bizim için sıkıntı gibi görülen şeylerde nice hikmetler bulunabilir.

Evliliklerde yaşanan sorunları boşanmaya gitmeden çözmek için sabır ve duayla Allah’tan yardım isteyebileceğimiz gibi kendimiz de çaba göstermeliyiz. Biz iyi olursak karşımızdaki de iyi olur inancıyla eşimize çocuğumuza daha iyi ve güleryüzle yaklaşabiliriz. Tüm çabalarımıza rağmen sorunlar devam ediyorsa gerekirse bu konuda bir uzmandan yardım alabiliriz. Bu alanda uzman evlilik uzmanları ya da psikologlar sizlere yön gösterecektir. Allah hepimizi yuvamızda huzur ve mutluluk içinde olanlardan eylesin.

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.