Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Evlilikte Beklentiler Ne Derecede Olmalıdır?

15.01.2019
325
A+
A-

Evliliklerde Beklentiler Ne Derecede Olmalıdır?

‘’Yanlarında rahatlayasınız, huzur bulasınız diye size, kendi türünüzden eşler yaratması da Allah’ın ayetlerindendir. Aranıza sevgi ve merhamet de koymuştur. Bunda düşünen bir topluluk için ayetler vardır.’’(Rum suresi 21. Ayet)

Evlilikle ilgili hadis ve ayetlere baktığımızda evlilik pek çok açıdan övülmüş, desteklenmiştir. Evlilik konusunda hem yüce Allah’ın hem de Resulü’nün tavsiyeleri varken peki neden evliliklerimizde yeterince huzurlu ve mutlu değiliz. İlk zamanlar sevgi ve saygı çerçevesinde devam eden ilişkilerimiz neden zaman içinde sıradanlaştı ve katlanılmaz hale geldi? Pek çoğumuzdan duyarız aynı zamanda kendimizde dile vuramasak da düşünürüz; Neden ilk evlendiğim gibi değil her şey? Eskiden bana önem veren eşim çok değişti. Evet bu düşüncede olmayanız yok gibidir. Kadın olsun erken olsun zaman içinde değersizleştiğini ve yeterince önem verilmediğini düşünür. İlk zamanlarınızı düşünün; Eşinize yanınıza geldiğinde en güzel kıyafetlerinizi giyiyor, ona jestler yapıyor ve çok daha duygu yoğunluğu içinde onunla ilgiliydiniz. Zaman içinde eşler nasıl olsa evlendim diye düşünüp kendine yeterince özen göstermemekte, gerekli ilgiyi esirgemekte ve buna bağlı olarak kırgınlıklar, üzüntüler artmakta ve kavgalar kaçınılmaz olmaktadır.

Beklentilerimiz Genelde Hayal Kırıklığıdır

Evlilikte en çok üzüldüğümüz durumlar beklentilerimizin karşılanmamasıdır. Kadın kocasında ilgi, sevgi bekler ve bunun için kendini değerli hissetmek için bir takım şeyler bekler. Kadınlar yapı gereği konuşmayı sevdiklerinden saçma da olsa eşlerinin onlara değer vererek dinlemelerini ister. Bazen de kadınlar hatırlandığını ve sevildiğini hissetmek için eşinden bir takım şeyler talep edebilir. Bu maddi değeri olan bir hediye olduğu gibi manevi şekilde de olabilir. Küçük bir gül, yazılmış bir iki satır güzel bir söz ya da şiir bir kadını mutlu etmek için yeter aslında.

Erkeklerin beklentileri genelde daha farklıdır. Erkekler yapı gereği belki güçlü görünmek ya da kendilerini önemli hissetmek için evde kendi dedikleri olmasını her zaman isteyebilirler. Eşlerini gereğinden fazla kollama gereği hissederek fazla baskıcı olabilirler. Bu baskıları onlara göre korumak kollamak olsa da fazlası kadını bunaltıp sıkabilir. Erkeklerin geneli dırdırcı kadından istemezler. Yanlış da olsa kararlarını destekleyecek ve karşı çıkmayacak bir kadın isterler. Kadınlar cephesinden ise durum çok daha farklı algılanabilir ve fikirlerine değer verilmediğini düşünen kadın onay vermediği durumlarda çok konuşması erkekler tarafından dırdır olarak anlaşılır genelde.

Erkekler de eşinden bundan başka saygılı olmasını, eve gelince güler yüzle karşılamasını, her zaman bakımlı olmasını, sevdiği yemekleri yapmasını ister. Örnekleri daha da çoğaltabiliriz.

Beklentilerimiz Ölçülü Olursa Mutlu Olabiliriz

Kadın olsun erkek olsun beklentilerini belli bir seviyede tutabilir ve makul düzeyde isteklerde bulunursa daha çok mutlu olabilir. Örneğin kadın değer bulmak için eşinden istekleri bazen onun gücünü aşabilir. Bu konuda eşinin bütçesine göre isteklerde bulunursak hem eşimizi zor duruma sokmamış oluruz hem de kendimiz daha mutlu olabiliriz. Bazı kadınlar da hassas bir yapıya sahip olduğu için eşinden duyacağı güzel bir söz ya da teşekkür kelimesi onları mutlu etmeye yetecektir. Erkekler bu konuda daha düşünceli olarak eşlerini mutlu edebilir. Örneğin yaptığı yemeğe teşekkür ederek karşılık vermeleri bile bir kadın için değerli olduğunu hissetmesi için yeterli olabilir.

Erkekler de kadınlardan beklentilerin, doğru değerlendirmeleri gerekir. Örneğin tüm gün küçük çocuklarıyla çok yorulan ve diğer işleri için çok zaman bulamayan bir kadından bir erkek neden çamaşırım zamanında ütülenmiyor, yemeğin niye zamanında hazır olmadı, bulaşıklar niye hala duruyor gibi serzenişler de bulunması kadına hem zulüm hem insafsızlıktır. Bu gibi durumlarda Peygamberimizim kendi söküğünü diktiğini ve pek çok ev işinde eşlerine yardımcı olduğunu düşünerek nasıl bir ev erkeği olmamız gerektiğini analiz edebiliriz. Selam ve dua ile kalın…

 

 

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.