Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13 °C
Sağanak Yağışlı

Evlilikte Çatışmalar ve Nedenleri

25.07.2019
283
A+
A-
Evlilikte Çatışmalar ve Nedenleri

EVLİLİKTE  ÇATIŞMALAR

Her evlilikte ufak tefek kavga ve yarışma olur. Ancak her gün hatta bazen günde bir kaç defa yüksek sesle tartışmalar oluyor ise burda evlilikte çatışma kavramından söz etmek gerekir.

Evlilikte Çatışmanın Nedenleri

İslamiyet mutlu ve huzurlu bir yuvanın devamlılığının sağlanması hususunda eşlerin hassasiyet göstermesi gerektiğini gerek hadislerde, gerekse peygamber efendimiz Hazreti Muhammed (S.A.V) ‘ in bizatihi kendi yaşantısında görebilmekteyiz. Evlilikteki çatışmaların nedenlerini sıraladığımızda şu sonuçlara ulaşırız.

Yapılan bazı araştırmalara göreeşler arasında en çok çatışmaya neden olan konular kadın ve erkek eşlerde aynı sırada olmak üzere, en çoktan en aza doğru şöyle sıralanabilir:

İletişim yokluğu, Sürekli tartışma, Sevgi ve İlgi Eksikliği, cinsel eksiklik, maddi sorunlar, kayınpeder- kayın valide sıkıntıları, ihanet, evde dediğim dedik olma, Şiddet, Çocuklarla ilgili anlaşmazlıklar olarak sıralanabilir.

Evlenirken büyük hayallerle yuva kurulur ama evlenince işler değişir derler genelde bizlere. Aslında evlenmeden önce bazı dikkat etmemiz gereken noktaları iyi bilirsek evlenmeden önce kararımızı tekrar gözden geçirebilir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BİRİNCİ NOKTA

Çocuklarınızın babası olacak, nasipse evleneceğiniz adamın, ya da çocuklarınızın annesi olacak bayanın, kendisinin bir çıkarı olmayan birisi ile yada kendisinden sosyo ekonomik olarak aşağı seviyede olan insanlarla ilişkisine dikkat edin. Mütevazilik insan olmanın bir gereği hatta dinimizce de önerilen bir huy olup, sosyo ekonomik olarak üstün olmanın Allah katında hiç bir değeri yoktur. Bu konuda Peygamber Efendimiz (S.A.V) veda hutbesinde, şöyle buyurmuşlardır. “Ey insanlar! Rabbiniz birdir, atanız da birdir. Hepiniz Adem’densiniz, Adem ise; topraktan yaratılmıştır. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten sakınanınızdır. Arab’ın Arab olmayana, hiçbir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir.”

Bir garsonu çok kolay azarlayabiliyorsa, kendisinden düşük seviyede gördüğü kişi/kişilere tepeden bakıyorsa ilişkinizi tekrar gözden geçirin.

 

 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN İKİNCİ NOKTA

Herkesin bir hayat planı vardır. Bu hayat planları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Evlenmeden önce kendi hayat planlarınızdan mutlaka bahsedin. Açıkça söyleyin. Eğer gelecek için planlarınızı desteklemeyecekse bu evlendikten sonra size problem olarak geri döner. Bazen ise direk sormak yerine, evlendikten sonra yurt dışında yaşayan çiftler var. Bu konuda ne düşünüyorsun? şeklinde dolaylı olarak sormak daha çok işe yarayabilir. Çünkü direk olarak sorduğunuzda sizi yakından tanıdığı için sizin duymak isteyeceğiniz cevapları verebilir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÜÇÜNCÜ NOKTA

Eşinizin kendi anne ve babası ile, kardeşleri ile olan ilişkilerine bakın. Kendi ailesi ile kavga ve çatışma halinde bir geçmişi varsa bu sizin evliliğinize de yansıyabilir. Çünkü geçmiş geleceğin aynasıdır.

Bu 3 noktayı inceleyecek olursak evlilikte çatışmaların nedenleri de kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.

Ailesi ile kavga geçmişi olan biri ile evliliğiniz zaman, evliliğinizde çatışmalar olabilir.

Aynı zamanda evleneceğiniz adam/Kadının anne ve babasının birbirleri ile ilişkileri de önemlidir. Ailesinin kendi içlerinde kavgacı bir yapıda olması sizin evliliğinize de yansıyabileceği riskini de taşımaktadır.

EV İÇERİSİNDEKİ ROLLER KONUSU

Birde aile içerisinde rol kavramını iyi analiz etmek gerekir ki burası daha önemlidir. Eşlerin birbirlerinden farklı beklentilere sahip olmaları (kimin yemekleri yapacağı, kimin ev dışında çalışacağı, kararları kimin alacağı vb.) evlilikteki çatışmaları tetikleyebilir.

Okan YALÇIN
Okan YALÇIN
Bu sitenin kurucusuyum. Site konseptine uygun içerikler haricinde, hayata dair, şahsıma münhasır, makale, deneme, hikaye, kıssadan hisse, şiir vb. gibi paylaşımlarla aranızdayım.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.