Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Evlilikte Kadına Düşen Vazifeler Nelerdir?

05.02.2019
383
A+
A-

 

Merhaba sevgili okurlar. Bugünkü yazımızda konu başlığından anlayacağınız üzere kadınların görevlerinden bahsedeceğiz. Kadın ev içinde ve evlilikle ilgili vazifeleri neler onları anlatmaya çalışacağız. Evlilik iki kişinin birlikteliği ile sonuçlanmış kutsal bir müessesesidir. Bu kurumda kadın erkek her bireyin vazifeleri bulunmaktadır. Evlilik birlikteliğin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için herkesin üzerine düşen görevleri aksatmadan yerine getirmesi önemlidir.

Peygamberimiz evli Müslümanlara örnek olması açısından Hz. Ali ve Hz. Fatıma’nın evliliklerinde iş bölümü yaparak ev dışındaki işler Hz. Ali’ye evin içindeki işleri de Hz. Fatıma annemize vermiştir. Hz. Fatıma annemiz işlerin yoğunluğundan şikayet edip hizmetçi istemesi üzerine Peygamberimiz(s.a.v) diğer fakir Müslümanların ihtiyaçlarını düşünüp biricik kızının bu isteğini kabul etmemiş ona daha faziletli olan namazlardan sonra okuduğumu tesbihatı öğretmiştir. İslamda her ne kadar kadınlar ev işlerinde mecbur değilse de zamanın şartlarını göz önünde bulundurup ona göre hareket etmek de yüce bir fazilet olarak görülmüştür. Bu konuda Fatıma annemiz güzel bir örnektir. İmkan olmasına rağmen babası tarafından hizmetçi talebi reddedilmiş ve evinin işlerini zor da olsa kendi görmeye çalışmıştır.

Kadınlara Düşen Vazifeler

Öncelikle belirtmeliyiz ki kadın dinimizde pek çok ev işi ya da diğer işleri yapmakla mecbur kılınmamıştır. Ancak duruma göre yapacak kimse olmadığında kadın bir takım işleri yapmalıdır. Yaptığında çok büyük faziletlere ulaşacağı umulur. Kadınların vazifeleri şu şekilde sıralanabilir.

  • Kadının öncelikli görevi eşine sadık olması ve onun dinde meşru olan hiçbir isteğini geri çevirmemesidir.
  • Hamileyse çocuğunu taşımak ve doğurmak durumundadır.
  • Kadın ev içindeki her türlü düzen, tertip, çocukların bakımı ve eğitimi, misafirlere ikram gibi durumlarda sorumludur. Ancak bu durum bütün yükün kadının alması gerektiği kanısını uyandırmamalı. Bazı kesimlerde kadının erkek gibi işlerde çalıştırılıp ev içinde de pek çok hizmeti yaptırılması dinde yeri yoktur. Kadına asıl düşen vazife evine sahip çıkması, ev içindeki düzen ve idareden sorumlu olması ve eşine ve çocuklarının özellikle manevi ihtiyaçlarında yardımcı olmasıdır.
  • Kadın örfün gerektirdiği ölçüde ev içinde yemek yapmak, ev işleri yapmak, çocuğuna bakmak gibi işler yapmalıdır. Eşinin imkanı varsa bu işlerde yardımcı olması adına hizmetçi tutabilir fakat günümüzdeki şartları göz önüne alacak olursak bu gibi imkana pek çok kişi sahip olmadığı için bu işlere mümkün olduğu müddetçe kadın ilgilenmelidir. Sevap ve ecrinin çok büyük olduğunu düşünerek ev içinde yaptığı her işte Allah’ın rızasını kazanarak hareket ederek pek çok fazilete erişebilir. Nitekim Peygamberimize bazı hanım sahabeler erkeklerin düşmanla savaşlara katıldığını ve şehitlik gibi pek çok mertebe aldığını kadınların ise bu mertebeden uzak kaldığını ifade ettiklerinde Peygamberimiz kadının cihadının ev işlerindeki ve eşinin ve çocuklarının bakımında gösterdiği sabırda olduğunu belirtince hanım sahabeler memnun kalmıştır. Bundan şunu anlıyoruz ki kadın eviyle ilgili en ufak çektiği sıkıntı ve sabır Allah yolunda cihat edenlerin sevabına denk düşmektedir. Bu kadınlar için ne büyük bir müjde değil mi? Öyleyse niyetimizi salih bir şekilde yapıp bundan sonraki ev içinde işlerimizde gafletten uzak daha samimi bir şekilde kendimi verebiliriz. Ev içinde herhangi bir işi yaparken, çocuğumuzla ilgilenirken, eşimizle olan münasebetlerimizde, misafirlerimize olan davranışlarımızda Allah rızasını göstererek ve belirtilen büyük müjdelere kavuşulacağını düşünülerek daha büyük bir şevkle yapabiliriz…

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.