Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Parçalı Bulutlu

Evlilikte Yapılan Hatalar

25.11.2018
369
A+
A-

Evlilik gibi ciddi bir adım öncesi yapılan sık hatalar şunlardır.

Duygularına kapılmak; Sıklıkla şu yanılgıya düşeriz, dış görünüşünün güzelliğinden dolayı etkileniriz ve gerçek kişiliğini göz ardı ederiz, evlenince her şey düzelir sanırız, Görsellikten etkilenme yanılgısıdır ve kişiliği görmemizi engeller

Ailelerin Çatışmaları:  Aileler evlilik gibi bir konu hakkında hayat tecrübeleri fazla olduğu için daima fikir belirten bir yapıda olabilmektedirler, bu durum bizlerin sıkılmasına, bunalmasına hatta zaman zaman kavga etmesine neden olabilmekte. Bu değerli süreçte yani evlilik öncesi dönem dediğimiz evlilik hazırlıklarının ve beklentilerin tartıldığı bu dönemde ailelerin gereksiz baskıcı ve eleştirel tutumları bizleri tıkanık bir sürece itebilmektedir.

Maddiyat: Maddi beklentilerin ön planla olması kadın içinde, Erkek içinde ciddi bir hatadır. Peygamber Efendimiz (S.A.V) şu hadisini unutmamak lazımdır.

“Kadın, dört şey için nikâh edilir: Malı, soyu, güzelliği ve di­ni. Eli toprakla dolasıca, sen dindar olanını elde etmeye bak![1368]

Bil ki: İnsanlar evlenirlerken, genelde kadında dört vasıf ararlar:

i. Zengin olması: Kadının malına konmak için onunla evlen­mek isterler. Anneleri tarafından elde edecekleri mal sebebiyle ço­cuklarının zengin olmasını amaçlarlar.

ii. Soylu olması: Kadının mensup olduğu ailenin asaletinden istifade etmek isterler. Çünkü eşraftan birinin kızıyla evlenmek, bir şeref ve övünç kaynağıdır.

iii. Güzel olması: İnsan tabiatı güzelliğe meyyald:  ve evlene­ceği kadının güzel olmasını ister. Pek çok insan, bu tabiî arzusu­nun şevkiyle güzel kadınlarla evlenmek ister.

iv. Dindar olması: Kadının günahlardan uzak olması, iffetli bir hayata sahip olması, her türlü şüpheli şeylerden uzak olması, tâatlerle Yaratıcısına yaklaşmaya çalışması da bazılarınca evleni­lecek kadında bulunması istenilen bir niteliktir.

Evlenirken mal ve makamı, gözleri töre perdesince bürünmüş kimseler arar. Gençlik, güzellik gibi şeyleri ise, tabiat perdesinin bürüdüğü kimseler arar. Dindarlık ise, nefsi arınmış, doğası bozul­mamış kimselerin aradığı bir niteliktir. Bu tip insanlar, dinî ya­şantısında kendisine yardımcı olacak bir eşe sahip olmak, ehl-i ha­yır ile yaran olmak isterler.

Mezhep Farkı: Kutsal bir yapı olan Evlilik “her karı koca arasında birlikte yaşama hakkı sunan ve karı koca arasında karşılıklı hak ve sorumluluklar veren bir akittir.” Evliliğin taraflar yani, karı koca icap ve kabul yani karşılıklı rıza, şahitler iki erkek veya iki kadınbir erkek şahit, mehir geline ait olan maddi hakkı gibi birçok kendine has unsurları ve şartları vardır. Bu bahsettiğimiz ve diğer usulünce olması gereken şartlarda bir eksiklik olmadığı taktirde eşler arasında mezhepfarklılığı evlenmeye kesinlikle mani değildir. İki farklı mezhebe mensup iki insan evlenebilirler ve evlilik hayatları süresince farklı mezheplere( Hanefi, Şafii, Maliki, Hanbeli) tabi, bağlı olarak evliliklerini sürdürebilirler.

Ancak mezhep farkı olmayan bir eş adayını bulmak daha evladır.

Selam ve Dua ile

 

 

Brc
Brc
Uzun yıllar üzerinde çalışıp, her adımında emek verdiğim makale sektörünün artık uzman yazar ve adminlerindenim. Seo, bilgi ve kalite özlü makaleler için artık yeni çalışma arkadaşlarım ve yöneticilerimle bu yoldayım. Şimdiden onlara teşekkür ediyor ve gerçek islami bilgilerin bankası olan bu site için çalışmanın bana mutluluk vereceğini söylemek istiyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.