Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13 °C
Sağanak Yağışlı

FALLANMAK, FALLAŞMAK

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
03.07.2019
321
A+
A-

Es-Selamü Aleyküm, sevgili okurlar,

Maide suresi 90. Ayette Allah (c.c.) şöyle buyuruyor “Ey İnananlar! İçki, kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliklerdir, bunlardan kaçının ki saadete eresiniz.”

Fal, büyük günahlardandır. Bazen dinden çıkarma sebebi bile olabilir.

İnanmasan bile fal emaresi olan her türlü faaliyet, kahve dahil, haramdır.

Şakası bile haramdır. Hiçbir kimse Allah’ın yasağını eğlence malzemesi yapıp da akla getirici iş yapmamalıdır.

Ebû Dâvûd’da şöyle bir hadis geçer: “Kim bir kâhine gider, dediklerini doğrularsa; şüphesiz ki Muhammed’e indirilmiş olanı inkâr etmiş olur.” Yani: Eğer bir falcının kahinin dedikleri doğrulanırsa gaybı Allah’tan (c.c.) başka bilen biri olduğunu kabul etmek olur. Bu ise dinden çıkarır. Kelime – i şehadet getirilerek iman tazelenmelidir.

İşte bu kadar ciddi bir olaydır. Fal bulaşmış bütün işlerden şiddetle kaçınılmalıdır.

Hele bir de para karşılığı fal bakmak haram kazançlardandır. Kazanılan bu paranın vebali çok ağır olacaktır. O para ile edinilen malın hayrı olmaz. Bu dünyada ağır belalara kapı açar. Ahirette de cehenneme girmeye sebep olabilir.

Fal günahının şirk olmasından dolayı kesinlikle affedilmeyeceği beyan ediliyor. Bu husus tövbesiz bir şekilde ahirete varılırsa olan bir husustur.

Bazı günahlar ahirette affedilebilir ancak şirk için birşey diyemem.

Allah’ımız (c.c.) Kuran’da her günahı affedebileceğini belirtiyor.

Fal günahına düşen kimse samimi tövbe ederek pişmanlığını dile getirmelidir. Fal ile ilgili kefaret bulamadım.

Tavsiyelerim şunlardır.

1. Nasuh tövbesidir. Pişmanlığında samimi olduğunu belirterek yapılabilir.

2. Hatta her türlü günahın kefareti olan 60 gün oruç veya 60 fakirin bir günlük beslenmesini sağlamak da uygulanabilir.

3. Ne şekilde tövbe edilirse edilsin, ilk esas samimiyet, ikinci esas samimiyet, üçüncü esas da samimiyet, ondan sora pişmanlık ve tövbedir. Salavat getirip “Estağfurullah, Allah’ım. Bizleri affet. Anamı babamı ve bütün Müslümanları bağışla.” diye yalvarmalıyız.

Peki’ bu falcılar nasıl olur da doğru bilgi verebiliyor?

İbn-i Haldun Mukaddime adlı eserindeki beyanı özetle anlatayım: Bir kere Falcı gaipten haber veremez. Bu insanların hissiyatı gelişmiş olduğu için kendisine gelen müşterinin kişilik yapısını az çok çözünce başına ne gibi işler geldiğini anlar ve onu söyler. Bu insan bu kafayla giderse başına da benzer şeyler gelecektir.

Edindikleri bilgiye göre genel olarak bilgi verirler. Bizim müşteri de “aaa, bak bildi.” der. Halbuki “üç vakte kadar, ya da şu kadar zaman içinde… ” zaten tutacak ifadelerdir.

Örneğin: “Bu yıl içinde para kazanacak iş bulacaksın” derse bir falcı zaten olabilece işi söylemiş olur. Sıkıysa “3 Mart 2023  tarihinde şu fabrikada muhasebeci olarak işe başlayacaksın.” desin. Böyle nokta atışı yapmazlar.

Bu iş delikanlı olsaydı yuvarlak ifadeler olmazdı.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

ETİKETLER: , ,
YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Okan YALÇIN Okan YALÇIN dedi ki:

    İnsanlar fal bakmak için kahve içmeyi bahane ediyorlar ve hadi gel FALLAŞALIM, Hadi gel FALLANALIM gibi tabirlerle konuşuyorlar. Söz de “Biz Şakasına, Geyik Muhabbetine bakıyoruz” diyorlar, Oysa ne kadar tehlikeli sularda yüzdüklerinin farkında değiller.