Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13 °C
Sağanak Yağışlı

Gerçek Anne Hangisi

17.04.2020
135
A+
A-
Gerçek Anne Hangisi

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Eski zamanlardan bir gün, bir kadın kapısının önünü süpürmüş evine girince bakmış ki beşikteki bebeği yok. Kundaktaki bebeği çalmışlar.

Hemen evin etrafını dolaşırken yolun bir köşesinden bir gölge kayboluvermiş. “Galiba hırsız o.” diye hemen peşine gitmiş.

Köşeyi dönünce uzaklaşan bir kadın farketmiş. Kadın kucağında birşeyle alel acele koşturuyormuş. Anne kovalamaya başlamış.

Ta ki şehrin öbür ucuna gelmiş. Kadını evinde yakalamış. Oralarda pek tanınan bir kadın da değilmiş. Anne bir hışımla, “Seni gidi kadın, ver bebeğimi.” diye çıkışmış. Kadın “Ne bebeği be?” Anne iyice hiddetlenerek “Çaldığın bebeği.” Kadın şirret bir sesle “Ne bebek çalması? O benim bebek benim çocuğum.”  Artık anne dayanamaz ve saç baş yolarak saldırır.

Civardaki insanlar hemen toplanıp kadınları ayırırlar. Bu olay ise dava konusu olur. Anında kadıya intikal eder.

İki kadın davayı görecek olan Kadı’nın huzurunda soluğu alırlar.

İkisi de  kundaktaki bebeği sahiplenirler. Ancak ikisi de emzikli kadın. İki kadın da kesin bir delil koyamaz. Bu ilginç olay çoktan padişaha rapor edilmiştir. Bir de bakmışlar ki mahkemeye padişah girmiş.

Kadıya sorar durumu, Kadı’nın verecek pek cevabı yoktur: “Hünkarım. Bu iki kadında bu bebeğin annesi olduğunu iddia ediyor. Kesin delil getiren de yok. Bebeği dava sonuçlanana kadar devlet himayesine alsak, iyi olur mu?”

Padişah emir verir : “Zindan celladınıı çağırın bebeği idam edip öldürsün. Dava konusu kalmasın.” diye kükremiş padişah. Ortalık bir anda buz kesmiş.

Kadının birinin beti benzi atar. Teni sararır. Bir anda haykırır “Ben davadan Vaz geçtim. Bebeği bu kadına verin.” der.

Padişah kadıya dönmüş “Gördün mü bak? Gerçek anne kimmiş? Al sana kesin delil. ‘Anne Şefkati.’ Yavrusunun canı yanacak diye davadan vazgeçti.”

Padişah böylece gerçek anneyi bulmuş.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.