Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14 °C
Yağışlı

Gerçek, Doğru ve Motto

21.10.2019
190
A+
A-
Gerçek, Doğru ve Motto

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

“Gerçek nedir?” sorusunun cevabı çok gariptir.

Gerçek: Olan olay mıdır, bize anlatılan mıdır, yoksa bizim kabul ettiğimiz midir?

İşte insanların anlaşmasına engel olan buna benzer “kabul çatışmaları”dır.

Motto diye tarif ettiğimiz merkezi fikirler çerçevesinde olaylara bakış açısı geliştiririz.

Uç bir örnek verelim: Kainat iman sahibi insan için Allah’ın eseri olarak bakar ve hikmetini ona göre yorumlar. Ateist ise kainatı tesadüflerle gelişen sebeplerle oluşmuştur. Bütün her şeyi sebeplere bağlar.

Başka dinler sahibi insanların birbirlerinin inançlarındaki bilgiler konusunda anlaşmazlıklar da buradan ortaya çıkar.

Bir ülkedeki siyasi anlaşmazlıklar da motto uyuşmazlıklarından kaynaklanır.

Ya Hu biz bu Dünya’da beraber yaşıyoruz. Birbirimize anlayış göstermek zorundayız. Fikir veya inanç ayrıldığında dolayı birbirimize hain gözüyle bakamayız.

Size bir misal anlatalım.

Vaktiyle bir genç camiye namaza giderken, caminin tuvaletinden imamın çıktığını görür. Peşi sıra giderken imam doğrudan camiye girer. Genç hayret eder. Namazdan sonra herkese hocanın namazı abdestsiz kıldırdığını söyler. Delili ise hocanın tuvaletten çıkınca abdest almamasıdır. Abdestsiz olduğunu bildiği halde namazda secde eden dinden çıkar.

Artık kimse o hocanın arkasında namaz kılmaz ve hakir görülür. Hatta hanımı da ondan boşanır. Hoca aç bi-ilaç oraları terk eder.

Yıllar sonra bu genç umreye gider. Umredeyken rahatsızlanır. Doktora gider ve kendisine iğne yaparlar. Namaz kılmak için camiye gidip abdest alır. Tam camiye girerken iğne yeri aklına gelir. Eğer kan çıktıysa abdesti bozulmuştur. Tuvalete gidip kontrol eder, “Oh. Kan yok.” Tuvaletten çıkınca, hala abdestlidir.

Ama bir dakika! Memleketindeki hoca için abdestsiz diye cümle aleme reklam etmişti. Halbuki, hoca da şimdi kedisinin yaptığı gibi abdestini kontrol etmiş olabilirdi. İçini birden korku ve pişmanlık kapladı.

Memleketine döner dönmez hocanın izini sürdü. Fakat nafile. Yersiz yurtsuz kalan hocanın hanımı da boşanmış. Hoca öylece ortada kalmış. Yurt dışında Irak taraflarında bir yerlere gittiğini öğrenmiş ama ne adres ne yer, hiçbir şey bulamamış.

Elinde kalan sadece peşin hükmün pişmanlığı. Vebali, günahı ile başbaşa kalmış. Hem de kul hakkı gibi ağır bir yükün altında.

Kıssadan hisse :

Doğru: hoca tuvaletten çıktı.

Gerçek: Hoca abdestini kontrol etmiş.

Motto : Tuvalete gidince abdest bozulur.

Bu delikanlı, yanlış bir motto ile, doğru gördüğü bir olayın, gerçeğini araştırmadan yanlış hüküm vermiş.

Allah (c.c.) böyle gafletlerden bizi korusun.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.