Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13 °C
Sağanak Yağışlı

Günah Tarihi 1 : Karun

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
14.07.2019
205
A+
A-

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

İslam tarihinde hatta dinler içerisindeki kıssalardan en garip karakterlerden birisi de “Karun”dur. İbretlik bir şahsiyettir.

Kendi zenginliği içinde toprağa gömülerek yok yok yutularak öldüğü söylenmektedir.

Kendisi ulul azm peygamberlerden olan Hz. Musa (a.s.) ve kardeşi Hz. Harun ‘un(a.s.) amca oğlu olur. Ancak günah tarihinde lanetle anılan birkaç kişiden biridir.

Bizim dinimiz olan İslam’a bakalım Hz. Ali (r.a.) Hz. Muhammed’ in(s.a.v.) amca oğlu olur. İslam’a hizmetin öncüsüdür. Hem can ili hem malı ile hem ilmi ile vs. Aşere i mübeşşere den olmuştur. Yani dünyada iken cennete gideceği müjdelenen 10 kişiden biri.

Hz. Ali (r.a.) bizim amca oğlu, Karun Hz. Musa’nın (a.s.) amca oğlu.

Bu Karun dediğimiz adam, cennete bu kadar yakınken, ne oldu da, laneti hak etti. Halbuki olay çok kolaydı. Allah’ın (c.c.) emrini danışacaktı, uyacaktı. Fakat kendisi danışacağı konuyu yanlış seçti.

Olayı anlatalım:

Karun çok fakir bir adamdı. Kıt kanaat geçiniyordu. Bu fakirlik kendisine zor geliyordu. Belki ailesi ile geçimi bile sıkıntılı olmuş olabilir. Bu ıstırabı dayanamadı.

Kamil insan Allâh’a (c.c.) daha iyi kul olmanın işleri daha kolaylaştıracağını bilir. Kazanç kolaylaşır, geçim kolaylaşır, şifa kolaylaşır, hesap kolaylaşır vs. Yani biz kendimizi Allah’a(c.c.) adadıkça (Çelebi bu anlama da gelir) Allah (c.c) bize vekil olur.

Karun ise Hz. Musa’ya (a.s.) ne konuda danıştı? Söyleyeyim: “Allah’a dua et bana mal versin.”

Nasıl oldu tam bilinmiyor ancak bu talebin üzerine Allah (c.c.) Karun’un bir ilim öğrenmesini nasip ediyor. Basit bir madencilik ilmi veya ticaret ilmi.

Madencilik ise şöyle: Alınan bazı toprak cevheri veya bazı maddeler belli aşamalar ile birkaç kaptan kaba geçirilerek işlemden geçiriliyor. Günümüz klasik maden işlemenin yanı sıra maddeleri başkalaştıran radyoaktif işlemler de olabilir (Uranyumun kurşuna dönüşmesi gibi). Son işlem ile altın elde edilir.

Ticaret ilmi ise şöyle : Kaptan kaba geçen madenler. Yani para kazanma şıklığı mal alıp satma.

Karun’un çok zengin olmuştu. Hazinelerinin anahtarlarını dahi güçlü bir topluluğun taşıyabildiği Kuran ‘da geçmektedir.

Hakkı göremeyenler ona imrenerek bakmışlar. Feraset sahipleri ise ona acımışlar.

Hz.Musa ‘ya zina iftirası atsın diye para ile kadın tuttuğu kıssalarda anlatılır. Ancak kadın insanların önünde yalan yerine gerçekleri söylemiş.

– Karun dünyayı çok sevmiş.

– Nimetlerden dolayı şimarmış

– Allah’ın (c.c.) payı olan zekatı saymadığı da söylenir.

– Allah’ın (c.c.) nimetini kendi ilmi ile elde ettiğine inanmış.

– Karun’a verilen esas iki nimet Hz. Musa’nın (a.s.) ümmeti Hz. Harun ‘un (a.s.) talebesi olmasıdır. Böyle olmasına rağmen kalbi ile değil nefsi ile baktı.

Bozgunculuğun külfeti, iftiranın karşılığı tüm malı ile yere gömülmek olmuş. Batıl inançlı Firavunların sarayları günümüzde bile hala ayakta iken ne acıdır ki kendisi Hz.Musa ‘nın ümmeti olmasına rağmen şimdi izi bile yok Karun’un.

Elhamdülillah dinimiz İslam. Allah (c.c.) verdiği nimetleri usulüne göre harcamak ne büyük bir saadet ki cenneti sana kazandırır. Eğer gözü kulağı, aklı kapatırsak kendi kendimizi ateşe atarız.

Kıssadan hisse de bu olsun.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

ETİKETLER: ,
YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.