Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13 °C
Sağanak Yağışlı

Günah Tarihi 3: Kabil

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
26.07.2019
216
A+
A-

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Artık herkesçe malum, babamız Hz. Adem düşmanı şeytan.

Öyle bir tuzak kurdu ki o melun, yenilir yutulur gibi değil. “Evlat Acısı.”

…..

Hz. Adem ve Hz. Havva ‘ nın iki çocukları, birisi Habil diğeri Kabil.

Habil; yumuşak huylu, halim ve selim bir kişilik. Her söyleneni yapan efendi oğlan. Üstelik sabırlı ve merhametli. Bu yüzden kendisine çobanlık vazifesi verilmiş.

Kabil ise; atak, girişken bir şahsiyet. Bu girişken yapısı yüzünden sıklıkla babasının ikazına maruz kalıyor. Anlayacağınız, isyankar tavırlı. Kabile çiftçi olmuş.

Kabil, azarlandığı zamanlarda kendini Habil ile kıyaslıyor, hep kendisi azarlandığı için o kadar sevilmediğini düşünüyormuş. Özetle anlattığımız bu durumlardan dolayı Kabil kardeşini hep kıskanmış.

Günler günleri kovalamış. Ta ki o güne kadar. İşte o gün bardağı taşıran son damla olmuş.

Hangi gün?

Allah (c.c.) Adem babaya vahyetmiş: Allah (c.c) Habil ve Kabil’in yetiştirdikkerinden kurban istemiş. O gün.

Habil Allah’a en güzeli layıktır diyerek en güzel kuzusunu sunağa koymuş. Gökten ateşli bir hortum uzanarak kurbanı almış götürmüş.

Kabil ise, “Allah’ın ürünleri ihtiyacı yok ki.” diye düşünerek işe yaramaz çürük ürünleri sunağa bırakır.

Allah (c.c.) takvasından dolayı Habil ‘in kurbanını kabul eder, Kabil’ in kurbanı ise kabul edilmez.

Bundan sonra Kabil’in öfkesi  son hadde varmış. Bütün kabahati Habil’den bilerek kin bağlamış.

Artık onun yok olması gerektiğini düşünüyordu. O olmasa babası kendisini daha çok sevecekti. O olmasaydı kurbanı da kabul edilecekti. Kendini böyle yanlış düşüncelere inandırdı.

Aralarında çıkan tartışma sonunda Kabil Habil’i taşla öldürdü.

Bu cinayet yeryüzünde işlenen ilk somut günahtır. O zamana kadar zaten içindeki hasetlik ve kıskançlık günahtı. İçinde beslediği galiz hisler en sonunda kardeşini öldürmesine neden oldu.

İblis Kabil’in Habil ‘i Hz. Adem ‘den intikamını da aldığını düşünüyor. Belki hala insanların birbirini öldürmesi onu bu şekilde mutlu ediyordur.

Cinayet Kabil’ in düştüğü yanlıştır. İblis’in Hz. Adem’ den intikamıdır. Allah bizi yanlışa düşmekten korusun.

Kuran’da bu olay şöyle anlatılır:

Maide suresi 27.ayet “…Hani birer kurban takdim etmişlerdi de birisinden kabul edilmiş, diğerinden ise kabul edilmemişti. (Kurbanı kabul edilmeyen kardeş, kıskançlık yüzünden), «Andolsun seni öldüreceğim» dedi. Diğeri de «Allah ancak takvâ sahiplerinden kabul eder» dedi.”

Kabil Habili’i taşla öldürdü ve insanlar zaman geçtikçe daha sistemli hale getirdiler. Ne yazık ki…

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

ETİKETLER:
YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.