Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13 °C
Sağanak Yağışlı

Günah Tarihi 4: Nemrut

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
27.07.2019
204
A+
A-

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Günah tarihi yazı dizimizde şimdi Nemrut’a değineceğiz.

Nemrut bir isim mi yoksa makam mı? Pek bilinmiyor. Ancak Hz. İbrahim ile görüşmüş bir kral var. Bu kesin. Kuran ‘da ayet ile sabit. Bu kralın namını da bazı kaynaklardan Nemrut olarak öğrendik. Terim başka birşey de olabilir. Zaten adının ne olduğu bizi pek ilgilendirmiyor. Mesele bize ibret olacak bir sıfat taşımasıdır.

Bakara suresi 258.ayette Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:“Allah kendisine mülk verdiği için şımararak Rabbi hakkında İbrâhim ile tartışan kişinin haline bir baksana! İbrâhim ona: ‘Benim Rabbim hayatı veren ve hayatı alandır.’ deyince O: ‘Ben de yaşatır ve öldürürüm.’ dedi. Bunun üzerine İbrâhim: ‘İşte Allah güneşi doğudan doğduruyor, haydi sen de batıdan doğdur bakalım!’ der demez kâfir donakaldı. Zaten Allah zalimleri hidayet etmez, emellerine kavuşturmaz.”

Demek ki böyle bir şahsiyet kesinlikle var.

Hz. İbrahim’ in kıssalarını burada tekrar anlatmaya gerek yok. Bu yazı sonunda özetle anlatırız.

Konu hakkındaki kıssaları her mecrada bulabilirsiniz.

Bizim için mesele kıssadan hisse. Nemrut’un Allah ‘ın verdiği mülk ile nasıl şımardığı ayette anlatılmış.

Nemrut üzerinden kendimizi sorgulayalım.

Nasıl sınayalım?

Şöyle…

Nemrut Allah’ ın verdiği nimet ve güç üzerine şımarmış.

Allah ‘ın verdiği nimetleri aldıkça Allah’ a şükür ediyor muyuz?

Allah’ın bize verdiği nimetlerin meşguliyeti içinde, nimetlere oyalanarak, kendimize iş güç yaparak farz ve sünnet ibadetlerimizi ihmal ediyor muyuz?

Nimetlerden dolayı şükrediyor muyuz?

Malımızın zekatını veriyor muyuz?

Eğer bu yanlışlara düştüysek Nemrutluk içimizde yuvalanmış olabilir. Mahşerde o melun ile beraber hesaba çekilmekten korkmak lazım.

İşte bize düşen Allah’ın nimetlerini cebimize koymak. Kalbimize değil. Eğer bu nimetler dini ve insani sorumluluklarımızdan bizi uzaklaştırıyorsa kendimize gelmek için gayret göstermek zorundayız.

….

Nemruttan kısaca bahsedelim.

Nemrut’ un Hz. İbrahim ‘i suçlu ilan etmişti. Çünkü Hz. İbrahim bütün putları balta ile kırıp büyük putu suçlaması ile insanlara hak din üzere olmadıklarını anlatmak istemişti. Hz. İbrahim ile tartışmıştı. Hz. İbrahim kendine hak deliller göstermesine Rağmen, Allah’ ın dinine gelmedi. Üstelik Hz. İbrahim ‘i idama mahkum etti. Hem de büyük bir ateşte yakılarak. Allah Hz. İbrahim’ i ateşi selameti ve soğuk eyledi. Enbiya suresi 69. ayetb:”… Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve zararsız ol…”

Bir diğer kıssada ise Allah ‘ın ordularına savaş açtı. Orduyu hazırlayıp sefere çıktı. Allah’ın sivrisinekleri geldi, o orduyu perişan etti. Kendi demir binaya saklandı. Ancak anahtar deliğinden giren kanadı kırık bir sivrisinek, anahtar deliğinden girerek burnundan beynine girdi ve beynini hergün yavaş yavaş yedi.

Allah ‘ın verdiklerini şımarma malzemesi yapmış, üstüne üstlük O’ na isyan etmiş. Hayatının en sonunda bir sivrisinekle rezil oldu.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.