Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13 °C
Sağanak Yağışlı

Günah Tarihi 5: Deccal

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
29.07.2019
204
A+
A-

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Aslında Firavun’a değinecektik. Konu acil olduğu için öne çektik. Bilgileri az ama öz derlemeye çalıştık. Fırsat buldukça daha derin bilgileri kaynaklarıyla araştırabilirsiniz.

Deccal nedir, kimdir, ne işe yarar, geldi mi, gelecek mi?

Bütün Peygamberler ümmetini Deccal gitmesine karşı uyarmıştır. Ancak en geniş bilgiyi Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) vermiştir. Galiba nedeni, esas Deccal’e karşı savaşmak bu ümmete nasip olacak.

Buradan şunu anladık: Deccal konusunda ümmeti ikaz etmek büyük bir sünnettir. Biz de bu sünnete icabet etmek istiyoruz.

Deccal kelimesi, Arapça “decele” kelimesinden gelir. Deve pazarlarında hasta-uyuz develerin yaralarına katran dökerek sağlıklı gösterirlermiş. Bu işlemin adı decele. Yani kötüyü iyi göstermek. Bu şekilde kandırmaktır.

Deccal, insanlara kötüyü iyi gösteren kandırıcıdır. Deccal hakkında öğrendiklerimizi özetle paylaşacağız. Deccal işaretlerini inceleyince yalancı peygambere benzer bir profil çıkıyor karşımıza. Ancak bir de şu var ki, deccal hem bir insan hem de bir görev gibi anlaşılıyor. Dinleri yıkmak için uğraşan bir akım.

Diğer hak dinlerin hükümlerini zaten bozdu. Sıra geldi İslam’a, bir de batıl ve bozuk dinlerdeki ahlak davranışlarını da yok etmeye çalışıyor. Anladığımız kadarıyla Deccal şimdi İslam’ı baltalamaya çalışıyor. Müslüman olmayanları da daha fazla ahlaksızlaştırmaya uğraşıyor.

Deccal Hadisi Şeriflerde tevatür olarak karşımıza çıkıyor. Yani yalan üzere birleşmesi imkansız derecede çok kaynaktan bildirilmiştir.

Yüce Peygamber Hz. Muhammed (s.a.v.) şöyle buyuruyor: “Hz. Adem’in yaratılışından itibaren kıyamete kadar geçen süre içerisinde Deccal’den daha büyük bir hadise/fitne yoktur.”

Hatta Deccal’in işaretlerini bildiren Hz. Muhammed (s.a.v.) karıştıracağımızdan endişe etmiş.

1. İşaretler : Yahudi kökenlidir. Bizim Deccal diyeceğimiz kişiyi umutla bekliyorlar. Davut oğlu Mesih diye. Dünyaya hakim olacağına inanıyorlar. Bunu Hz. Muhammed (s.a.v.) ile Yahudiler tartışmışlar. O zaman Mü’min suresi 56.ayet inmiş “… Allah’ın ayetleriyle mücadele edenler, hak dini söndürmek gibi, asla eremeyecekleri büyük bir hevesi gönüllerinde taşıyorlar… ” yani Deccal de amacına ulaşamayacak diye anladım.

2. Vücut Yapısı: Deccal cüsseli, heybetli kızıl renkli, kıvırcık saçlı, ensesi kalın ve alnı geniş bir kimsedir. Kısa ve ayrık bacaklıdır.

Alnında “kafir” yazısı vardır. Okuma yazması olsun olmasın onu her Müslüman okur. İcraatlarını beğenmeyen herkes o yazıyı okuyacaktır. (Şöyle anladım: Kendini Müslüman gösterecek, Müslüman gibi konuşacak. Ancak davranışları, işleri kafir olduğuna işaret edecek.)

3. Tek gözü kördür. Bu işareti iki yönlü ele almak gerekiyor.

A. Sadece dünyevi açıdan görebilen şeklinde yorumlanabilir. Ahireti göremeyen veya düşünemeyen anlamına da gelir. Risale i Nur da bu ifade edilir.

B. Tek gözü kör: Arapçası “a’var”dır. Bu kelime “İçinde hiç iyilik olmayan kişi” anlamında da kullanılmaktadır.

4. Çocuğu olmayacak. (Soyu kurusun kafirin. Organı kopasıca melun.)

5. Boyu minareden yüksektir. Burası mecazi anlam olduğu için birçok anlamı içine alır. Sadece tek yönlü olarak tek cümle belirteyim: Eğitimi yüksek, maddi gücü yerinde, güçlü ordusu var.

….

Bundan sonraki işaretler, günümüz insanının anlayabileceği şeylerdir. Sahabe dönemine göre mecazi görünen ancak günümüzde mümkün olan işaretlere geçiyoruz.

6. Kırk Günde Dünyayı Gezer: Aklıma şunu getirdi. Bizim bu Deccal siyasi parti lideri olsa, tüm dünyadaki seçim katılsa, her bir ülkeye gidip miting birer saatlik düzenlese 40 günde tüm mitingleri tamamlar. 40 gün 960 saat eder. 195 bağımsız devlet var. 960 saatin 195 saatini mitinge ayırınca dinlenme ve yolculuk için 765 saat yeterlidir. Uçak, hızlı tren gibi birçok ulaşım araçları günümüzde bu işi gayet güzel sağlar.

Sahabe döneminde uçuk kaçık hayal gibi görünen olayı, günümüzde biz yaşıyoruz.

7. Harikaları: İstidrac (Allah’ın(c.c.) razı olmadığı kulundan görünen olağanüstü yetenekler)

Mesela kalbi durmuş insan günümüzde elektroşok ile hayatı devam etmektedir.

Ölümü kesin hastaların yeni tedavi yöntemleri ile iyileşmesi günümüzde mümkün.

Hatta şöyle bir örnek vereyim: Papaz Afrika’ ya bir kabileye gider. Kabile reisi hastadır. Papaz suya okur üfler içine ilaç da katar. Reis iyileşir. Kabilenin gözünde papaz mübarek bir adamdır artık.

Bu olaylar çağımızda oldu ve oluyor.

8. Cennet ve Cehennem bulunuşu: Müslim’deki bir hadiste “Deccal’ in cenneti cehennem, cehennemi de cennettir.” diye geçer. “Kendine tabileri cennetine tabi olmayanları da cehennemine koyar. ”

(Buradan şunu anlıyoruz: Kendine tabilere dünyadaki imkanları kolaylaştırıyor. Tabi olmayanlara ise imkanları kısıtladıkça sıkıntı çektiriyor. Allah ‘ü alem.)

9. Alimleri kendine köle haline getirmesi. (Arife tarif gerekmez. Ülkemizde ve dünyada öyle tipler çıkıyor ki, dayak atsan kırdığın sopaya acırsın. Bir de bu adamların akademik sıfatı var. Doçent, profösör gibi. Öyle fikirler atıyorlar ki bırak Müslümanı kafir bile utanır. Tam deccal işi.)

10. Bağırınca tüm dünya duyar. Günümüzde radyo, tv, internet vs. Bu imkanı sağlıyor.

11. Fitnesinin cazip olması: Sinema tiyatro gibi eğlenceler, insanlara hep yanlış bilgiler, yanlış ahlak, yanlış huylar aşılıyor.

(İyi de biz niye aldanıyoruz: Japon bilim adamının biri bir araştırma yapmış ve iki sonuca varmış.

1. Türkiye’deki dizilerin iki-üçü hariç ne kültürümüze ait ne de dinimize uygun.

2. İnsanımız bunu bildiği halde uyduruk dizileri seyrediyor. Niye seyrediyoruz’ cevabı için Tıklayınız. )

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

 

ETİKETLER:
YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.