Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Gök Gürültülü

Haram Borç, Haram Kazanç ile Ödenir mi?

25.09.2020
99
A+
A-
Haram Borç, Haram Kazanç ile Ödenir mi?

Es-Selamü Aleyküm, Sevgili Okurlar,

Günümüz finans sistemi bizi emip bitiriyor. Öyle bir sardı ki unumuza bile faiz bulaştı. Herkes kredi ile iş yapıyor. Bir zamanlar sadece şirketler bankalar aracılığıyla para kaynağı bulurken şimdi kredi kartı ile günlük ihtiyacımız bile kredi ile sağlıyor olduk.

Bunun yanında ev kredisi, araba kredisi gibi kaynaklarla faizli borçlar ödüyoruz.

Kesemizin neden bereketsiz olduğu buradan belli. Harama biz bulasmasak bile tozu bulaşıyor yani.

Bu kredi sisteminde hiç bir zaman iflah olmuyoruz. Bir çok kişi ödeyemediği borçların altında eziliyor. Gecikme faizi gibi İslami ölçülere hiç uymayarak şekilde borçlar katlanıp duruyor.

Haram yollardan oluşmuş bu borç.haram yollardan kazanılan para ile ödenebilir mi?

Özetle cevap “Hayır!”

Çünkü haram yollardan kazanılan para muhakkak kul hakkına girer.

Haram kazançları sıralayalım.

1. Piyango ve kumar:  Karşılıklı rıza bile olsa kimse kimseden hizmet,mal ve hediye dışında aldığı para haramdır. Kul hakkı var.

2. Hırsızlık: Başkasının malını haksız yere almaktır.

3. Faiz ve tefecilik: Borçlunun borcunu haksız yere artırmaktır. Kula hakkı.

4. Ticarette kandırmak: Yalan dolanla malın fiyatını eserinden çok fazla fiyatına satmaktır. Veya kusurlu malın kusurunu göstermeden satmaktır. Kesinlikle kul hakkıdır.

5. Bahis ve iddaa : Bu yollar da kumar kapsamındadır.

6. Müşteri çalmak: Başkasının kazancına göz dikmektir. Kul hakkıdır.

7. Para karşılığı tarifeli din hizmeti vermek. Burada nüans şudur.  Kuran okumak, cenaze yıkamak, mezar kazmak, namaz kıldırmak gibi konularda birisi şöyle  dese “Bana şu kadar para verirseniz şu dini işi yaparım.” Bu haramdır. Planlı hizmeti alan rızasıyla para verirse helaldir. Ama kuran okunduğu için alınan hediye parayı kullanmayı uygun görmeyen alimler vardır. İmamların maaşı helaldir. Çünkü devlet, imamlara din hizmetinden başka iş yaptırmadığından dolayı geçimini sağlaması için maaş veriyor. Yoksa o maaş, doğrudan din hizmeti için değildir.

8. Haksız miras paylaşımı: Miras helaldir. Hak sahiplerinin rızası olmadan İslami ölçülerin dışında miras paylaşmak kul hakkını gasp etmektir.

9. Gayri meşru ticaret: İçki, uyuşturucu ve gayri meşru eğlence hizmeti sunmak da kul hakkına tecavüz sayılabilir.

10. Borsa manipülasyonu: Maksatlı olarak bir malın veya hissenin değerini yükseltip değer kazanınca satmak. Sonra maksatlı olarak değeri düşürmek.

11. Faizli kredi veya haram para ile yapılan yatırımdan elde edilen kazanç.

Neyse bu liste uzayıp gider. Gördüğümüz gibi haram borcu haram yollardan ödemek günahları daha da katlıyor.

Çözüm.

1. Aşama: Tövbe edip haram borçlardan tamamen uzaklaşmak.

2. Aşama: Küçük birikimlerle helal yatırım yaparak maddi tedbir almak.

3. Aşama: Helal kazanç ile borçları ödemek.

4. Aşama: Yeni iş bağlantıları ile geliri artırmak ve borç ödemeyi kolaylaştırmak.

5. Aşama: 2. aşamadaki yatırım yeterince değer kazanınca borcu tamamen kapatmak.

Allah (c.c.) yardımcımız olsun.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.