Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Az Bulutlu

HER EVLİLİK İSLAMİ OLMAK ZORUNDA

HER EVLİLİK İSLAMİ OLMAK ZORUNDA

EVLİLİK NEDEN İSLAMİ OLMALIDIR?

Evlilik nedir? Hemen her toplumda aslında dini bir merasimdir. Kökeninde soy birliğinin devamı adına karşı cins ile yapılan dini ve resmi bir anlaşma içerir. Aslında evlilik Islami olmalıdır derken belki fazla iddialı olduk. Fakat Allah katında da nikahın geçerli olması için bazı kaidelerin tam olarak uygulanması lazım.

    Evlilik birliğini sakatlayan bazı hususlar vardır. Bunlar varsa mutlak butlan olup, nikah sahih olmaz.

Bunlar;

Eşler arasında evlenmeye engel olacak derecede akrabalığın bulunması, Ayırt etme gücünden geçici yoksunluk (Akli Eksiklik), Akıl baliğ olacak yaştan daha küçük olmak.

Bunları uzun uzadıya açıklamak isterdik fakat evlilik birliğinin sakatlanması, yok hükmünde sayılması dini açıdan ve medeni hukuk açısından ap ayrı bir makale konusu. resmi nikâh, imam nikâhı veya dini nikâh şeklinde bir ayrımda bulunmak doğru değildir. Çünkü nikâh, medeni bir sözleşmedir.
Nikâh kıyıldığında dini anlamda evlilik hayatı başlar . Bu haklar, evlilik resmi olarak yapılmadan korunamaz, bu nedenle evlenecek kişilerin resmi nikâh kıyılmadan, dinî nikâh kıydırmaları kanunen yasak olduğu gibi dinen de doğru değildir.

Yine aynı şekilde hakim kararı verildiğinde de dini olarak boşanmış sayıldığından dolayı, dinen 3 defa boş ol demediğim için Resmi olarak boşandım ama dini nikahım devam ediyor diye düşünülemez. Hakim kararı verildiğinde dinen de boşanmış sayılır. Babasının emekli maaşını almak için eşinden mahkeme önünde boşanıp, babasının emekli maaşını alıp mahkeme nezdinde boşandığı eşi ile birlikte yaşamaya devam ederek günaha girildiği ihtimali çok yüksek olup, din alimlerinin bu konuda verdiği fetvalar resmi boşanmanın dini boşanma yerine geçtiği yönündedir.

     Evlilik neden Islami olmalıdır?

Eğer müslümansak sadece evlilik değil, tüm hayatımız Islami olmalıdır. İslami hayat bizim için en önemli kıstas olup, helal dairesi keyfe yeterlidir. Yani, harama, alengirli işlere tenezzül etmeye hiç gerek yok.,

Ehliyetimiz var ama karayolları trafik kanununu bilmiyoruz, okumuyoruz, Müslümanız ama müslümanlığın gereklerini yeterince öğrenmiyoruz. Hem dini hem resmi bir akit olan ve çok ciddi bir müessese olan evliliğe kalkışıyoruz ama bununla ilgili hiç bir şey araştırmıyoruz, öğrenmiyoruz, Çünkü okumuyoruz. Kulaktan dolma bilgilerle hayatımızı devam ettiriyoruz. Bilmeden işlenilen günahlardan sorumlu olmayabiliriz düşüncesinin arkasına sığınıyoruz genelde bilinçaltımızda. Ama ya öğrenmek için çaba sarfetmemekten dolayı hesaba çekilirsek? İşte bu konuyu neden pas geçiyoruz. Gereksiz bir sürü bilgi ile yeri  geldiğimizde beynimizi dolduruyoruz ama bize lazım olacak Islami fıkıh bilgilerini öğrenmekten imtina ediyoruz. Neden?

Hal böyle olunca öğrenebilme durumumuz olduğu halde öğrenmediğimiz dini detaylardan dolayı yapmadıklarımız, yanlış yaptıklarımız bizi harama yaklaştırmıyor mu? Şu anda evinizdesiniz, belki cep telefonunuzdan bu yazıyı okuyorsunuz. Belki de bilgisayarınızdan bakıyorsunuz. Birazdan belki de başka bir işe koyulacaksınız, internette başka bir sayfaya bakacaksınız, yada başka şeylerle meşgul olacaksınız. suanda peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) evinizin kapısını çalsa, eviniz, yaşadığınız ortam, peygamber efendimizi misafir edebilecek durumda mı? Buyur ya Resullulah diyebilecek miyiz? Evimiz, evliliğimiz Islami mi? Hayatda evlilik hemen herkes için hayatın yükünü paylaşmak ve soyun devamı için bir gereklilik olduğu prensibinden ve hemen herkesin evlilik birliğini kurduğu gerçeğinden hareketle evliliğimiz Islami mi? Evimiz, yaşantımız Islami mi? Nedir Islami olmak? Peygamber efendimizi tereddütsüz misafir edebiliyorsan evinde? İslami esaslara uygun dizayn etmişsen hayatını ne mutlu sana. Doğru yolda ilerleme adımlarını atmaya başlamışsın demektir.

SONUÇ OLARAK ŞÖYLE BAĞLAMAK İSTİYORUM.

Takım tutuyorsun, maçlarını takip edip herseyini öğreniyorsun, transferlerini takip ediyorsun, futbolcuları takip ediyorsun, Araba alacak oluyorsun 40 defa araştırma yapıyorsun, hangisi az yakar, hangisi virajda savurmaz, hangisinin parçası ucuz? Bütün bu detayları araştıyorsun, peki bir ömür süreceğin insan ile evlilik birliği kurarken, neden yeterince önemsemiyorsun? Neden Islami şartlara, Islami esaslara göre hayatımızı dizayn edebilmek adına bu konuları yeterince öğrenmiyoruz? Kendini sorgula! Kaybetmek istiyorsan ihmal edersin, düşünmezsin ve nefsinin isteklerine göre yaşayarak çok güzel kaybedersin, Fakat hem dünyayı hemde ahireti kazanmak istiyorsan, çaba ve emek vermelisin. Bu dünyada yaşamanın amacının sadece Allah’ ın rızasını kazanmak olduğunu kesinlikle aklından çıkarmazsın.

Selam ve Dua ile…..

 

 

Okan YALÇIN
Okan YALÇIN
Bu sitenin kurucusuyum. Site konseptine uygun içerikler haricinde, hayata dair, şahsıma münhasır, makale, deneme, hikaye, kıssadan hisse, şiir vb. gibi paylaşımlarla aranızdayım.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.