Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13 °C
Sağanak Yağışlı

Hz. Ali Hz. Fatıma’nın ayağını yıkadı mı?

25.04.2019
933
A+
A-
Hz. Ali Hz. Fatıma’nın ayağını yıkadı mı?

Es-Selamü Aleyküm, sevgili okurlar

Instagram hesabından bu soru gelmiş.

“Hz. Ali gerek gecesinde Hz. Fatıma’nın ayağını yıkadı mı?” diye bir soru sorulmuş.

Böyle bir olay anlatılmaktadır. Kaynağı ise, güvenilmezliği ile meşhur birisinden hadis diye verdiği bilgidir. (Bu şahsın adının söylenmesine bile cevaz verilmemiş. O yüzden yazmıyorum.)

Uydurma Olduğun kanaat getirilen şu söz özetle şöyle: Damat gelinin ayağını yıkayıp evin bazı yerlerine serperse 70 kötülük gider, 70 bereket gelir…vs.

Bu sözün senedi sahabilere veya  tabiine dayandırılabilen bir ifade değildir. Dolayısıyla mesnefi olmadığına karar verilmiştir. Ancak bir çok yerde hadis olarak gösterilmiştir. Bu yanlıştır.

O gecenin olay akışı, sahih kaynaklarda şu şekildedir. Yukarıdaki gibi bir ifadenin şahidi görünmemektedir.

“Fatıma (ra) validemizi deveye bindirip ipini Selmanı Farisi’nin eline verdiler ve Hz. Ali (ra)’ye:

“Ya Ali, Fatıma gelin olarak evinize gönderildi. Akşam namazından sonra ben de geleceğim, beni bekleyin.”

buyurdular. Akşam olunca Resul-i Ekrem Efendimiz (asm) Hz.Ali (ra)’nin evine varıp kapıyı tıklattı, içeri girmek için izin istedi. Resulullah (asm) kapıya çıkan Ümmü Eymen’e:

“Kardeşim burada mı?”buyurdu. Ümmü Eymen (ra):

“Babam anam sana feda olsun ey Allah’ın Resulü, senin kardeşin kimdir?” dedi. Resulullah Efendimiz:

“Ali b. Ebi Talib’dir.” deyince Ümmü Eymen:

“Senin kızın ona nikahlandığına göre o senin nasıl kardeşin oluyor?” dedi. Resul-i Ekrem:

“Evet o muhakkak öyledir, (Yâni, o benim dinde kardeşim olur, Fâtıma ile evlenmesinde dinen sakınca yoktur)” buyurdular. Sonra: “Esma binti Umeys de burada mı?” dediler.

“Evet.” cevabı verilince:

“Demek Allah Resulunun kızına hizmete geldi.” buyurdu. Ümmü Eymen:

“Evet.” dedi. Resulullah:

“Hayra ersin.” diye dua etti.

Sonra da, bir kapla su getirtti, abdest aldı. Hz. Ali (ra)’yi çağırdı. Abdest suyundan onun göğsüne ve iki omzunun arasına serpti ve şöyle dua etti:

“Ya Allah, bunlara bereket ver ve bu evliliği bunlara mübarek kıl.” Daha sonra Hz. Fatıma (ra)’yı çağırdı. Fatıma (ra), utancından gözlerini elbisesinin üzerine eğmiş duruyordu. Resulullah Efendimiz (asm) bu sudan onun üzerine de sepeledi ve:

“Ya Allah, onu ve zürriyetini şeytanın şerrinden korumanı niyaz ediyorum.” diye dua etti.

Bundan sonra Resul-i Ekrem İhlas ve Muavvizeteyn (Felak ve Nas) surelerini okumuş, onlara ve zürriyetlerine dualarda bulunmuş ve Hz. Ali (ra)’ye hitaben:

“Allah’ın adı ve bereketiyle haydi zevcenin yanına gir.”buyurdular.”

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.