Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24 °C
Gök Gürültülü

Hz. İsmail’i bıçak neden kesmedi

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
12.08.2019
205
A+
A-

Es-Selamü Aleykum, Sevgili Okurlar,

Allah (c.c.) Hz. İbrahim’den kurban istemişti. İhtiyar ömrünü şenlendiren sevgili oğlu Hz. İsmail’ i Allah’a (c.c.) adayacaktı. Emri yerine getirirken bıçağın Hz. İsmail’i kesmediği anlatılır.

Cebrail (a.s.) ise Cennet’ten getirdiği koçu kurban etmesi emri verildiğini söyler.

Burada mucizevi olaylar anlatılır.

Hatta ateistler dalga geçer. “Allah İbrahim ile dalga geçmek için oğlunu kurban et demiş, sonra vaz geçmiş, Koç kestirmiş.” Böyle zıt düşünceler de okursa bu yazıyı iyi olur.

Bu olayı anlamak için o Hz. İbrahim dönemindeki insanların inanç dünyasına bakmak lazım.

O dönem de Sümer, Asur, Mısır gibi toplumlarda putperest inançlar vardı. Kurban ibadeti uyguluyorlardı. Hem de en değerli varlıkları adıyorlardı. Gerek kendi canlarını, gerekse çocuklarını batıl ilahlarına feda ederek imanlarını yad ediyorlardı. Yani, Hz. İbrahim döneminde insan kurban ediliyordu.

Allah (c.c.) bütün insanlara bu kıssada şunları anlatır:

1. Allah’ın (c.c.) izni olmadan bıçak dahi kesmez. Kendi kontrolümüzde sandığımız işler dahi olsa, bütün amellerimiz Allah’ın (c.c.) iznine tabidir. Tek hak ilah Allah’tır. Bıçağı bile kontrol eden yalnız odur.

2. Tek hak ilah Allah (c.c.) da, insan kurban edilmesini istemiyor.

3. Emrini yerine getiren kullarına Allah (c.c.) Cennet nimetleri ile ödüllendireccektir. Koçu Cebrail cennet’ten getirmişti. (Gerçi o koç  Hz. Habil’in Allah ‘a (c.c.) adadığı ve cennete götürülen kuzuymuş.)

Hacı Bayram Veli’ nin(k. S.) dediği gibi :”Allah (c.c.) insan kurban edilmesini isteseydi, Hz. İbrahim Hz. İsmail’i keserdi.”

Ey insanlar lutfen, Allah’ın (c.c.) emrine itaatsizlik etmeyelim. Neler görüyoruz.

1. İnsanlar başka insanı öfkesine kurban ediyor.

2. Parası için öldürüyor. Paraya kurban ediyor.

3. İdeolojik düşüncesi için öldürüyor. Siyasete kurban ediyor.

4. Hamile kadın, çocuğa bakamam diye doğmadan öldürüyor. Korkusuna kurban ediyor.

5. Gavurun oğlu dünyada o kadar masum insanı öldürüyor. Şeytan’a kurban ediyor.

Liste uzayıp gidiyor

Kıssadan hissemiz de bu listedekiler olsun.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.