Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13 °C
Sağanak Yağışlı

İllaki Başa mı Gelmesi Lazım?

Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
12.09.2020
114
A+
A-

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar

(Mide kaldırmadığı için bir çok yeri özet geçtik. Yazı aralarında merak ettiğiniz yerlere sosyal medya kanallarından ulaşabilirsiniz.)

Didim Belediye Başkanı

Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay olarak bilinen herif, makamının itibarını kötüye kullanarak, kendisinden iş talep eden bir kadını istismar ettiği ortaya çıktı. Hatta belediyede çalışan başka bir kadının da bu işe çanak tuttuğu ifade ediliyor. Hanım efendiye geçmiş olsun diliyoruz. Allah beterinden saklasın. İnşaallah kendini toparlayıp travmayı atlatır.

Sıra geldi, o alçaklığı yapan insan müsveddesine. Eğer ölmeden önce tövbe edecekse Allah (c.c.) hidayet versin. Kul hakkını kolay ödemeyi nasip etsin. (Elbetteki ıstırablı olacaktır.)

Yok eğer ruhsuz halinden memnunsa, değişmeye ve tövbeye niyeti yoksa, iki cihanda kahr-ı perişan etsin.

Halvet Nedir?

İslam dininde kadını korumak üzere birçok hüküm verilmiştir. Sosyal hayat içinde yabancı olan kadın ve erkeklerin beraber içli dışlı çalışmaları hiç uygun değildir. Hele hele nikah düşen kadın erkek başbaşa, yalnız kalmaları kesinlikle haram kabul edilmiştir. Buna da halvet denir.

İslam’a uygun çerçevede, sosyal ortamda kadın ve erkeklerin aynı mahalde bulunmalarını (mekan demedik) caiz görülebilir.

 

Şimdi bazıları diyor ki,

-Kadını sosyal hayattan dışlıyorsunuz.

-Kadınlara ekonomik özgürlük.

-“Hangi çağda yaşıyoruz?” gibi sloganlarla bizi yaftalayacaklar.

Hangi çağda yaşıyoruz?

Hangi çağda yaşıyoruz biliyor musunuz?

El cevap: Bir hastalıklı adamın, bir kadın yardımıyla, İş isteyen bir kadını, kaldırdığı zamanda yaşıyoruz.

Buna benzer birçok örnek var.

Mağdur hanım öyle bir hale gelmiş ki: “Artık ne öyle bir yere uğrarım, ne de iş isterim.” diyerek kendini iyice kapatmış.

Kadın gayet temiz bir niyetle iş başvurusu yapmış. Şimdi başına gelenlere bak.

Şeriatın iyice zayıfladığı toplumlarda bu olaylar daha sık görünmeye başlar.

Çünkü İslam Şeriatının(şartlarının) kıymetini anlamak için daha kaç mağdur vereceğiz.

Bu tedbirler şu yüzden var: Bakara suresi 10.ayet” Onların kalblerinde bir hastalık vardır. Allah da onların hastalığını çoğaltmıştır. Söylemekte oldukları yalanlar sebebiyle de onlar için elîm bir azap vardır.”

Tefsirlerde bu hastalığın manevi ve ahlaki bir hastalık olduğu beyan ediliyor.

Kalplerinde Hastalık Vardır?

İşte bu türlü hasta insanlar -hem kadın hem erkek- hala insan görünümünde etrafımızda dolaşıyor. O yüzden lütfen halvete dikkat edelim. Hatta İslami hassasiyetin olmadığı yerlerde daha da dikkatli olalım.

Yukarıdaki mağdur hanım, başka bir kadının da olduğu, halvetin oluşmadığı bir ortamda bile suistimal edilmiş. Hem de en sefih şekilde.

Artık geri kalanda siz pay biçin.

(Burada kimse mağduru suçlamışız gibi anlam çıkarmasın. Zaten olan olmuş. Burada değindiği konu İslam Ahkamınon her daim nasıl geçerli olduğunu anlatmaktır.)

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

YAZARIN SON YAZILARI
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.