Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18 °C
Parçalı Bulutlu

İmam Ahmed ve Sarhoş

28.02.2021
56
A+
A-
İmam Ahmed ve Sarhoş

Es-Selamü Aleyküm, sevgili okurlar,

Ahmed bin Hambel, büyük İslam alimi ve imamıdır. Verdiği fetvalar ehli sünnet vel cemaat itikadına uygundur. Böylece Hambeli mezhebi ortaya çıkmıştır.

Yüksek bir takvaya sahiptir. Babasından kalan dokuma tezgahının kirası ile geçinmiş. (Modern ekonomide leasing deniyor.) Hocalıktan gelecek hiç bir kazancı kabul etmemiş.

Ömrünün son üç senesi zindanlarda geçmiş. Çünkü o dönemde felsefeden etkilenen İslam dünyası içinde “Kur’an mahluktur” anlayışı yayılmaya başlamış. Bazı Yahudi fitneciler bu fikri İslam itikadını bozmak için yaymaya çalışmış.

Dönemin yönetimi de bu fikri benimsemiş fakat müslümanlara dayatamamışlar.

İslam dünyasında bu fikri kabul ettirmek için dönemin en büyük aliminden fetva almak istemişler. Yani Ahmet bin Hambel.

O büyük imama müracaat etmişler. “Kur’an mahluktur.” Bu konuda fetva istemişler. Ancak şunu ister: Kur’an veya sünnetten delil getirin.

Kur’an mahluktur demek, sonradan yaratıldığını kabul etmek demektir.

Halbuki Allah ezeli ve ebedi olduğu için Allah sözü olan Kur’an da ezeli ve ebedidir. Ehli sünnet inancı bu sonuca varır.

İşte bu mesele yüzünden İmam Ahmed zindana atmışlar. Türlü türlü işkenceler.

Bir ara zindandan çıkmış. Ahmed bin Hambel arada bir dua eder: Allah’ım o sarhoşa rahmet eyle.

Oğlu bu duayı duyunca  şaşırır. “Baba, neden harama düşen bir adama rahmet istiyorsun?”

Olayı anlatalım.

Ahmet bin Hambel “Kur’an mahluktur” fikrini kabul etmedikçe işkence görür ve hapis arkadaşları bu haksızlık karşısında çok üzülürler. Derler ki: “Ey imam, senin çilene can dayanmaz. Onların dediğine “Kabul ettim” de. Sonra tevbe edersin. Bu işkenceler yüzünden öleceksin.”

İmamın aslında ruhsatı vardır. Bir an arkadaşlarının dediği aklına yatar. O sırada zindanda içki içmek suçundan yatan sarhoş seslenir: “Ey imam. Ben bir ayyaşım. İçki içmekten 18000 kırbaç yedim. Ben de inat edip içmeye devam ettim. Şimdi içki içmekten hapiste yatıyorum. Belki böyle devam ederim fakat benim peşimde kimse yok. Ben bu içkiyi içiyorum diye kimseyi uçuruma götürmüyorum. Ama sen. Peşinde bir çok insan var. Senin vereceğin bir yanlış fetva, bir yanlış bilgi koskoca ümmeti felakete götürür.”

Evet.

Ahmet bin Hambel büyük bir alimdir. Nice talebe yetiştirmiş. Hatta fetva verecek makamda imamların hocası olmuş. Ruhsatı olsa da, işkence altında da olsa, kabul edeceği ve fetvasını vereceği yanlış bilgi İslam ilmine büyük yara açacaktır. Bir an gaflet ettiği bu yanlış yoldan o sarhoş sayesinde vazgeçer.

O yüzden o sarhoş için de dua eder.

Hz. Vahşi yalancı peygamber Müseyleme tü-l Kezzebe’ yi nasıl öldürerek bozuk bir dini engellediyse, Ahmet bin Hambel de bir an, İslam’ı bozabilecek, aklındaki yanlış fikri öldürdü.

Böylece Ahmet bin Hambel, ehli sünnet vel cemaat İslam anlayışına yayılacak “Kur’an mahluktur” fikrini kabul etmeyerek, İslam’ı korumuştur. Hem de canı pahasına.

Üç yıl boyunca gördüğü işkencelere dayanamayıp İslam için 855 yılında vefat etmiştir.

Allah ondan razı olsun. Hz. Muhammed’e (sav) komşu eylesin.

Hayır dualarınızı esirgemeyin

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.