Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Sağanak Yağışlı

İsa(a.s.) Neden Roma Arşivinde Yok

09.12.2019
319
A+
A-
İsa(a.s.) Neden Roma Arşivinde Yok

Es-Selamü Aleykum, sevgili okurlar,

Birçok insanı atezme sürükleyen tarihi tutarsızlıklardır. Hazreti İsa’nın hiçbir Roma Arşivinde çıkmaması sanki tarihte böyle bir insan yaşamamış gibi olaya bakmalarına neden oluyor. Halbuki zamanın süper gücü ve köklü devlet geleneği olan Roma, kendi topraklarında ortaya çıkan ve kendisinin Peygamber olduğunu iddia eden bir insanı muhakkak kayıt altına alması gerekirdi. Hatta askerlerini peşine taktığı bir insan için en azından bir rapor tutulurdu, değil mi? Resmi devlet işleri her zaman böyle yürütmüştür.

Şimdi bu konuyu işleyelim.

Öncelikle şuna değinelim, Tarih yalan söylemez, ama tarihçi yalan söyleyebilir. Veya birileri Tarihi kendi çıkarlarına göre farklı da söyleyebilir.

Mütercim Asım’ın yazdığı Burhan-ı Kat’i adlı eserde filozof Platon(Eflatun) ile Hz. İsa’nın aynı dönemde yaşadığını belirtmiştir. Da yanılan kaynak ise bildiğim kadarıyla İmam Gazali’dir.

Malum İmam Gazali, felsefeyi araştırmış ve bu konuda eserler yazmıştır.

Platon hakkında şöyle bir kıssa geçer:

Bir kaç kişi Platon’a danoşmaya gelmişler.

“Nasıra’da biri çıkmış. Olağanüstü olaylar gösteriyormuş.”

“Nasıl, yani?”

“Adı İsa’ymış. Körün gözüne ellerini sürüp birşeyler söylüyor, kör görüyor. Kambur adamın sırtına okuyarak el sürüyor, adamın kamburu düzeliyor. Çamurdan kuş yapıyor, okuyup üfleyince gerçek kuş olup uçuyor.”

“O bir peygamberdir.”

“Hak’mıdır?”

“Hak’tır.”

“Ona tabi olalım mı?”

“Olabilirsiniz.”

“Sen de tabi olacak mısın?”

“Yok.”

“Neden?”

“Biz alimiz. Cahil okumamışa tabi olmamız yakışık almaz. Siz tabi olabilirsiniz. Sakıncası yok.”

Bir de şöyle bir rivayet var.

Platon’a Hz. İsa’nın sözleri ulaşınca “Biz temiz, olgun insanlarız, bize, doğru yol gösterecek kimseye ihtiyacımız yoktur.” demiş.

***

Şimdi inceleyelim.

Platon M.Ö. 427 ila M.Ö. 347 yıllarında yaşamış bu filozof eğer gerçekten Hz. İsa döneminde yaşamış ise modern tarih kitaplarında Hz. İsa’nın doğumu olan Milat yanlış ifade ediliyor.

Zaten M.S. 325 yılında 1.Konstantin İznik Konsülü ile Hristiyanlığı, Roma’nın resmi dini olarak kabul etmişti. Amma Pavlus tarafından Yunan-Roma putperestliği ile bozulmuş Hristiyanlığı kabul ederek, karar aldılar. Mata, Luka, Markos, Yuhanna incillerinin seçilmesinin nedeni de budur.

Üçlü tanrı innncı olan “Baba, oğul, kutsal ruh” meselesi de Platon’dan gelmektedir. Ancak bir şeklilde inandırmışlardır. Hem de zorla ve katliam ile.

Dolayısı ile Hz. İsa’nın peygamberliğini yürüttüğü söylenen M.S. 30’lu yıllarda Roma devletinin kayıtlarında, Hz. İsa’ya ait belge bulunmaz.

Hz. İsa’ya ait kayıtlar bulmak için M.Ö. 400’lü yıllarda tutulmuş Roma kayıtlarına bakmak lazım. Tabi küçük bir sorun daha var: Vatikan o belgeleri verirse.

İşte Tarih yalan söylemez ama Tarihçiler yanıltabilir, yanıltabilir. Hatta imanı zayıf olanların imandan çıkmasına bile neden olabilir.

Beni üzen en büyük olay da şu: Dünya’ daki bazı insanlar Hristiyanlığa bakıp, İslam’a not vermeye kalkıyor ya… Neyse?

Hayır dualarınızı esirgemeyin,

Mustafa Erol

islamievlilik.net

Mustafa Erol
Mustafa Erol
Es-Selamü Aleykum. 1978 Ankara doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Ankara'da tamamladım. Üniversite Kamu Yönetimi ve İlahiyat Önlisans mezunuyum. Dinimiz İslam'ı öğrendiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. Admin yakın bir arkadaşım. Beni makale yazmak üzere yeterli gördüğü için bana teklif etti. ALLAH (c.c.) kendisinden razı olsun. Önce tereddüt etmiştim, ancak İslam dinine hizmete bir yerden başlamak lazım. Yazılarımızı okudukça bizleri daha iyi tanırsınız. Allah (c.c.) sizlerden de razı olsun.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.